اولین و بزرگترین پایگاه خبری شهرستان بانه

بارش نزولات جوی در کردستان ۱۳ درصد کاهش یافت

بارش نزولات جوی در سال زراعی جاری این استان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خود ۱۳ درصد کاهش داشته است.

“رحیم صدیقی” مدیرکل هواشناسی کردستان روز شنبه اظهار داشت: در سال زراعی جاری (یک ماه مهر ۱۳۹۸) به صورت میانگین ۴۵ میلی متر بارندگی در این استان به ثبت رسیده که در مقایسه با ۵۱ میلی متر مدت مشابه سال گذشته از ۱۳ درصد کاهش برخوردار است.

وی افزود: میزان بارندگی استان در مقایسه میانگین بلند مدت ۳۰ ساله حدود ۵۱۹ میلی متر برآورد شده که در این بخش از رشد ۱۸۵ درصدی برخوردار هستیم.

صدیقی با بیان اینکه در سال زراعی جاری نزولات جوی در شهرستان‌های شرق و مرکزی استان شامل سنندج، قروه، بیجار، دهگلان و دیواندره (ایستگاه زرینه) روند مثبتی را داشته است، اضافه کرد: روند بارش نزولات جوی در شهرستان های غربی و جنوبی شامل کامیاران، سروآباد و مریوان و سقز و بانه کاهشی بوده است.

وی یادآور شد: در این مدت شهرستان بیجار با ۸۶ میلی متر و ۲۷۲ درصد رشد بیشترین میزان افزایش و بارش ها را به خود اختصاص داده و شهرستان مریوان با ۷۱ میلی‌متر و ۷۱ درصد کاهش کمترین میزان رشد منفی ایستگاه ها را داشته است.

میانگین سالانه بارش باران در استان کردستان در مجموعه آمار ۳۰ ساله بیش از ۵۱۹ میلی متر است که این مقدار ۲ برابر میانگین کشوری است.

در سال زراعی ۹۸ – ۹۷ نیز تراز بارندگی در همه ایستگاه های استان کردستان به نسبت سال گذشته کاملا مثبت بود و به صورت میانگین ۵۵۵ میلی متر بارندگی داشت.

سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می شود.

 

انتهای خبر/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.