اولین و بزرگترین پایگاه خبری شهرستان بانه

۹ میلیارد لیتر صرفه جویی در مصرف سوخت

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز: در ۱۸ ماه گذشته، در مصرف سوخت به خصوص گازوئیل ۹ میلیارد لیتر صرفه جویی شده است.

علی مویدی خرم آبادی در نشست دبیران کمیسیون‌های برنامه ریزی هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز استان‌ها گفت: در طی پنج سال گذشته با همکاری ستاد، دولت برنامه‌های بسیاری را برای جلوگیری از قاچاق سوخت و کاهش مصرف در صنایعی که به سوخت بسیاری احتیاج دارند در دستور کار قرار داده که در نتیجه این برنامه‌ها ما موفق شدیم در طی تنها ۱۸ ماه گذشته ۹ میلیارد لیتر در مصرف سوخت به خصوص گازوئیل صرفه جویی کنیم.
مویدی درباره حجم کشفیات قاچاق در سال جاری افزود: ارزش کالا‌های مکشوفه بیش از ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و نشان از توفیق فعالیت‌های ستاد در کنترل قاچاق کالا است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه این نشست درباره انتقاد گمرک به حضور نیروی انتظامی در مبادی ورودی و خروجی کالا گفت: وجود پلیس امنیت اقتصادی در سیزده مبادی خروجی و ورودی تنها به دلیل افزایش امنیت در تجارت است و این پلیس هیچ نقشی در امنیت مبادی ندارد.
وی ادامه داد: این پلیس اولا آموزش‌های اقتصادی دیده و ثانیا به منظور هم افزایی و همکاری در این مبادی قرار گرفته ضمن این که امروز ما احساس نمی‌کنیم که وجود پلیس امنیت اقتصادی مانع فعالیت تجار شود، اما اگر در طی رصد‌های دوره‌ای که انجام می‌دهیم به این نتیجه برسیم که وجود این عزیزان مخل فعالیت اقتصادی باشد حتما آن را به نیرو‌های مسلح اطلاع رسانی خواهیم کرد.
رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه این نشست در جواب سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حجم قاچاق دخانیات گفت: در چند سال گذشته ما در بحث تولید دخانیات در داخل کشور اتفاقات بزرگی داشتیم البته برای همه مشخص است که مصرف دخانیات برای سلامت همه افراد مضر است، اما با توجه به این که ما در داخل ستاد کارگروه حمایت از تولیدکنندگان را داریم و دخانیات هم کالایی است که متاسفانه در داخل کشور مصرف کننده بسیاری دارد دولت موظف است که این کالا را تهیه کند، اما پیش از این، این کالا به صورت وارداتی هم باعث خارج شدن ارز از کشور می‌شد و هم بازار قاچاقش گرم بود.
وی افزود: در حال حاضر ما توانایی تولید ۹۰ درصد مصرف داخلی دخانیات را داریم که این هم از خروج ارز جلوگیری می‌کند و هم اشتغال آفرین است.
مویدی در پایان جلسه ضمن اعلام این نکته که ستاد آماده اجرای طرحی برای جلوگیری از قاچاق سوخت در سیستان و بلوچستان است گفت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پی آن است که با نا امن سازی بستر‌های قاچاق، جلوی خروج و یا ورود غیر قانونی کالا به کشور را بگیرد.
وی ادامه داد: در همین راستا ما به دنبال اجرای تمهیداتی در استان سیستان و بلوچستان هستیم که با همکاری استاندار خود استان و دستگاه‌های امنیتی در حال اجراست تا جلوی قاچاق سوخت در این استان گرفته شود که جزئیات آن را به زودی اعلام خواهیم کرد.

صداوسیما
انتهای خبر/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.