آثار راه یافته به بخش نهایی دوازدهمین جشنواره داستان بانه مشخص شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، محمدصدیق کریم پور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تمام آثار ارسال شده به جشنواره در هر بخش توسط داوران مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت و در نهایت سه بخش به دو زبان فارسی و کُردی ۷۴ اثر به مرحله نهایی جشنواره معرفی شد.مسوول کمیته علمی دوازدهمین جشنواره سراسری […]



به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سنندج، محمدصدیق کریم پور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تمام آثار ارسال شده به جشنواره در هر بخش توسط داوران مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت و در نهایت سه بخش به دو زبان فارسی و کُردی ۷۴ اثر به مرحله نهایی جشنواره معرفی شد.
مسوول کمیته علمی دوازدهمین جشنواره سراسری داستان بانه بیان کرد: در هر بخش از جشنواره پنج داور، آثار ارسالی را داوری کردند و با توجه به فرم ارزشیابی که دبیرخانه جشنواره تعریف کرده بود، آثار ارسالی امتیاز بندی شد.
وی با بیان اینکه جشنواره داستان بانه در ۲ بخش مجازی و حضوری برگزار می‌شود، اضافه کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور خوانش آثار انتخاب شده بخش نهایی جشنواره با اپلی کشینی که برای جشنواره تعریف شده و شبکه های مجازی به صورت نوشتاری، صوتی و تصویری برگزار می‌شود و مراسم اختتامیه و خوانش آثار برگزیده هم به صورت حضوری در زمان مشخصی که بعدا اعلام می‌شود برگزار خواهد شد.
کریم پور یادآور شد: در هر بخش از جشنواره سه اثر به عنوان آثار برگزیده جشنواره انتخاب شدند که به نویسنده اثر جایزه نقدی، لوح تقدیر و تندیس جشنواره اهدا می‌شود.
مسئول کمیته علمی دوازدهمین جشنواره داستان بانه تصریح کرد: جشنواره سراسری داستان بانه در چهار بخش، داستان کوتاه کردی، داستان کوتاه فارسی، بخش کودک و نوجوان و بخش مقاله اجرا می شود که ۶۸۱ به دبیر خانه جشنواره ارسال شده است.
وی گفت: داوران داستان کوتاه فارسی از میان ۴۰۲ اثر ارسال شده به جشنواره مطابق با فرم ارزشیابی کمیته علمی جشنواره ۲۵ اثر را ترتیب حروف الفبا معرفی کرده که شامل: نام نویسنده، نام اثر و محل سکونت او است.  

۱ – آمنه قرنی – پشت پرده – استان آذربایجان غربی – بوکان.
۲ – افرا سرنایه – بالیمیل – استان ایلام – ایلام.
۳ – آزاده تقی آبادی – فلامینگو پشت پنجره اتاق سیصد – استان تهران – تهران.
۴ – الهه هدایتی – اسید اتک در خیابان ششم گاندی – استان تهران – تهران.
۵ – زهرا گودرزی – در دهانت موجود مرده ای داری – استان تهران – تهران.
۶ – نیلوفر اجری – یک شب طوفانی – استان تهران – تهران.
۷ – امین اطمینان فاروجی – آدین – استان خراسان رضوی – مشهد.
۸ – محبوبه درکی – گودالچه – استان خراسان رضوی – مشهد.
۹ – نوید ظریف کریمی – روادید – استان خراسان رضوی – مشهد.
۱۰ – مجتبی هژبری – آب شنگولی – استان خراسان شمالی – اسفراین.
۱۱ –  حیدر مجردی – درون اتاق – استان خراسان شمالی – بجنورد.
۱۲ –  میثم خالدیان – همشهری – استان خوزستان – دزفول.
۱۳ – لیلا نوحی طهرانی – قرمه سبزی – استان کردستان – سقز.
۱۴ – بهرام غلامی – کاریبو – استان کرمانشاه – کرمانشاه.
۱۵ – محسن مرادی – خرباران – استان کرمانشاه – کرمانشاه.
۱۶ – مرضیه خنجری –  اًورکا – استان کرمانشاه – کرمانشاه.
۱۷ –  مریم شمس – کلاغ ها منتظرند – استان کرمانشاه – کرمانشاه.
۱۸ – نسرین میرزایی – سرپتی استان کرمانشاه – کرمانشاه.
۱۹ – فاطمه رهبر – یک شب خانوادگی – استان گیلان – بندرانزلی.
۲۰ – بهمن نصیری خواه – آقای باندی وطنی – استان گیلان – رشت.
۲۱ – نسیم توسلی – قرار است ابی بر بلندترین نقطه ی شهر بخواند – استان گیلان – رشت.
۲۲ – سید میثم رمضانی – پیک نیک در کنار جاده – استان مازندران – بابلسر.
۲۳ – رضا سید فروغی – فهرست قاتلین – استان هرمزگان – بندرعباس.
۲۴ – مهسا سادات موسوی – زنم جدیداٌ خیلی سرفه می کنید – استان همدان – ملایر.
۲۵ – الهه حسینی شعار – چشم های پر از اشک و خاک – استان همدان – همدان.

کریم پور ادامه داد: همچنین داوران بخش داستان کوتاه کردی مطابق با فرم ارزشیابی کمیته علمی از میان ۱۵۴ اثر ارسالی ۲۵ اثر را به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر معرفی کرده که شامل محل سکونت،  نام اثر و نام نویسنده است.

آذربایجان غربی – بوکان – دۆزینەوەی ڕزگاریدەرێک به کاتی ئەمڕۆ سەر له بەیانی – آزاد عزیزی.
آذربایجان غربی – بوکان – ڕێگا – سلام ابراهیم زاده.
آذربایجان غربی – بوکان – میرمیرێن – صلاح الدین خضرنژاد.
آذربایجان غربی – بوکان – ڕووداوەکانی شەوێکی هاوینی مانگی گەلاوێژ – کاوه عزت خواه.
آذربایجان غربی – بوکان – ئێستا من ڕاست بۆخۆمم – هیمن عبداله پور.
آذربایجان غربی – سردشت – کەسێک تەشتێک ئاو نخون دەکاتەوە – خدیجه جاوید.
آذربایجان غربی – مهاباد – دڵ چییه ‌و له‌کوێه‌و چۆن کار ده‌کا – جلیل رحیمی.
آذربایجان غربی – مهاباد – ئاوازی سه گان – لیلا نورانی.
آذربایجان غربی – مهاباد – گولـله – منصور مهرجویان.
ایلام – ایوان – مەرز و نان – میثم خورانی.
تهران – تهران – کچێکی چاو ڕەشی باڵدار – کیوان فهیمی.
کردستان – بانه – ئەو شتەی ناو مزگەوتەکە – آلتون محمدزاده.
کردستان – بانه – سەندڕۆمی هین – بهنام فتاحی.
کردستان – بانه – شانۆی تۆ نا ئە و – حسن خدایاری.
کردستان – بانه – پیاوێک بۆ گوێ گرتن ئەمباتەوە بۆ – شنو عبداللهی.
کردستان – بانه – گومان – غفور صالحی.
کردستان – دیواندره – نارین – محمد سلیمی.
کردستان – سنندج – دابڕان – تورج خسروی شعبانی.
کردستان – سنندج – سەگ زەماونێ لە سەرما ئەوەڕێ – سحر مصطفایی.
کردستان – سنندج – وەرزی قالۆنچەکان – شلیر رحمانی.
کردستان – سنندج –  ئەنجەڵ – فوزیه بشارت.
کردستان – مریوان – بێده­نگیێوه سه­رد – زانیار درخشانی.
کردستان – مریوان – مەسخی کوردی – علی شادمان دستوره.
کرمانشاه – اسلام آباد – چنگێر کیشان وە چەرم شەو – شهریار رستمی.
کرمانشاه – گیلانغرب – نەبۊنێگ ک هەر جار سارۆ دەیری‌تر ئەو کەی – ژیار جهانفرد.

وی با بیان اینکه در بخش کودک و نوجوان ۹۵ اثر داستان کوتاه فارسی و کردی به دبیر خانه دوازدهمین جشنواره داستان بانه ارسال شده است خاطرنشان کرد: ۷۰ اثر به زبان فارسی و ۲۵ اثر به زبان کردی به بخش کودک و نوجوان ارسال که در هر بخش هفت اثر به مرحله نهایی با امتیاز بندی داوران معرفی شده که شامل نام نویسنده،  نام اثر،  محل سکونت است.

آثار فارسی 

الیا مجیدی –  دختر طبیعت – آذربایجان غربی – بوکان.
تیام شاه محمدی – دفتر خاطرات – آذربایجان غربی – بوکان.
فرید عباسی فرید – جای خالی – آذربایجان غربی – بوکان.
ژیانا مسلم – پاییز مصنوعی – آذربایجان غربی – بوکان.
هلیا کامیاب نسب – ستون برق – آذربایجان غربی – بوکان.
پریسا مشکاتی – بادکنک سفید – تهران – تهران.
ماهور هژبری – دودل خراسان شمالی – اسفراین.

آثار کردی

نیما کرمی – مەرگ – آذربایجان غربی – بوکان.
ویانا قزلچی –  من کێم – آذربایجان غربی – بوکان.
ادیب صدقی – گووم کردە بان خەتەکە – کردستان – بانه.
الینا قدیمی – پاکونەکەم تامی پاستیل ئەدات – کردستان – بانه.
ساکو سلیمی – بنیاوەمێک فەزایی و کلکەوانێک سیحراوی – کردستان – دیواندره.
سیده ثنا قسیمی – ڕه نگه مردووم، ئاگام نیه – کردستان – مریوان.
محمدرضا اله دادی – ڕزگار کرمانشاه – اسلام آباد.

مسوول کمیته علمی جشنواره افزود: در بخش مقاله نیز ۳۰ اثربه دبیرخانه ارسال شده که ۲۱مقاله به زبان فارسی و ۹ مقاله به زبان کردی ارسال و داوران جشنواره در هر بخش۵ اثر را به عنوان آثار برتر به مرحله نهایی معرفی کرده که به ترتیب حروف الفبا شامل محل سکونت، نام اثر و نام نویسنده است.

آثار فارسی

استان اصفهان – شاهین شهر – پایداری باقیام قلم – گودرز ایزدی.
استان کردستان – سنندج – تبیین عناصر شاعرانگی و جایگاه آن در داستان کوتاه مدرن – جمیله معظمی.
استان کردستان – سنندج – گفتار و لوگوس‌محوری در تقابل با نوشتار در سنتِ داستان‌گویی – محمدرضا کلهر.
استان کردستان – سقز – رابطه ی میزان توان­مندی با نوع مناسبات جنسیتی – لیلا نوحی طهرانی.
استان کردستان – مریوان بررسی جنسیتو رابطة آن با زبان در داستان­‌های کوتاه کُردی – شیوا محمدی.

آثار کردی 

استان آذربایجان غربی – اشنویه – لێکدانەوەی چەمکی “مەرگ” – لەچەند دەقێک لەچیرۆکەکانی هەڵبژێردراوی فستیوالەکانی چیرکنووسی بانە – عمر محمدی.
استان آذربایجان غربی – بوکان -ئەزموونی چیرۆک­نووسی و ئازارەکانی سەردەم – احمد غلامی.
استان آذربایجان غربی – مهاباد – تێئۆریی زێهن و مۆدێلێکی نوێ بۆ داڕشتنەوەی ڕەوانناسانەی داستانی منداڵانە – یعقوب خضری.
استان کردستان – سنندج – چیرۆک و گێڕانەوەی ئەزموونە ژیاوەکان – چنور سعیدی.
استان کردستان – سنندج – کەشکۆڵی عاشقان یان قامووسی شەرەفە کوژراوەکان – شلیر رحمانی.

خوانش آثار راه یافته به بخش پایانی به صورت مجازی از ۲۱ اسفند ماه جاری آغاز می‌شود و ارائه آثار راه یافتگان به مرحله نهایی نیز پایان اسفند در سایت به نشانی www.banehfestival.com  منتشر خواهد شد.

۴۶