آثار و تبعات ویروس کرونا بر بخش کشاورزی نگران کننده است

ایسنا/کردستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، گفت: آثار و تبعات ویروس کرونا بر بخش کشاورزی استان نگران کننده است و احتمال می‌رود در بلند مدت صدمات جبران ناپذیری بر این بخش مولد و مهم اقتصادی استان وارد کند.  محمد فرید سپری امروز(۱۷فروردین) در جلسه بررسی اثرات اقتصادی کرونا بر کسب و کارهای بخش کشاورزی که […]ایسنا/کردستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، گفت: آثار و تبعات ویروس کرونا بر بخش کشاورزی استان نگران کننده است و احتمال می‌رود در بلند مدت صدمات جبران ناپذیری بر این بخش مولد و مهم اقتصادی استان وارد کند.

 محمد فرید سپری امروز(۱۷فروردین) در جلسه بررسی اثرات اقتصادی کرونا بر کسب و کارهای بخش کشاورزی که با حضور مدیر تعاون روستایی استان، معاونین و مدیران ستادی و مسئولین اتحادیه های بخش کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: بخش کشاورزی به نوعی در این چند سال اخیر در سطح کشور و استان رشد قابل توجه‌ای داشته و اکنون نوسانات پیش آمده در عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی و عدم تعادل در بازار، تولید کنندگان و بهره برداران بخش را متضرر کرده است. 

وی افزود: به دلیل شیوع این ویروس و کاهش تقاضا در بازار برای خرید محصولات زود فساد پذیری همچون گوشت قرمز، مرغ، شیر، قارچ خوراکی و … باعث خسارت جدی و ضرر و زیان به مرغداران، دامداران، تولید کنندگان قارچ، گلخانه داران به خصوص گل های شاخه بریده شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ادامه این روند را نگران کننده دانست و تصریح کرد: اگر وضعیت موجود را مدیریت نکنیم و تاثیر منفی کرونا بر بازار محصولات کشاورزی ادامه داشته باشد، اختلال جدی در زنجیره‌های تولید به وجود خواهد آمد و در آینده نزدیک شاهد حذف دام های مولد وعدم جوجه ریزی و کاهش تولید در این بخش خواهیم بود.

سپری عنوان کرد:  تشکیل این جلسه به عنوان یک ضرورت برای بررسی مشکلات پیش آمده اقتصادی بخش کشاورزی از زمان شیوع بیماری کرونا است که مسائل به دقت جمع بندی و بررسی خواهد شد و نتایج و راه حل های برون رفت از این وضعیت به مدیران ارشد استانی و کشوری ارائه خواهیم داد.

وی  تشکل‌های بخش کشاورزی را یک ظرفیت مناسب برای حل این مشکل دانست و ذکر کرد: برای مدیریت وضعیت پیش آمده باید  بیش از پیش تشکل ها و تعاونی های بخش کشاورزی وارد میدان شوند و برای رونق بازار فروش محصولات کشاورزی کمک حال بخش دولتی باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان تاکید کرد: رعایت مسائل بهداشتی برای جلوگیری از شیوع این ویروس در بین پرسنل و بهره برداران بخش کشاورزی تابع دستورالعمل‌ها و مصوبات ستاد کرونا هستیم و خدمت رسانی به بهره برداران با سازوکارهای اندیشیده شده ادامه خواهد داشت.

به گفته سپری این دستورالعمل‌ها در شبکه‌های اجتماعی در دسترس مخاطبان بخش کشاورزی استان کردستان قرار داده شده تا از خسارت های اقتصادی و نیز جانی این ویروس درامان بمانند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت شبکه‌های پایش و پیش آگاهی در افزایش تولید به خصوص محصول گندم، باید به طرق مختلف مشکلاتی که به دلیل شرایط جدید بر عملکرد آن ها تاثیر منفی داشته به نحوی جبران کرده تا خللی به تولید و کیفیت محصولات وارد نشود. 

 سپری یادآور شد: باید راهکارهایی ارائه شود تا از ورشکستگی این رشته های شغلی پیشگیری شود و قبل از اینکه این اثرات در آینده تاثیری بر حذف دام های مولد و واحدهای تولیدی داشته باشد باید پیشنهادات عملی مطرح و به محض تصویب مراجع ذیصلاح آن ها را اجرایی کرده و پیگیری کنیم.

انتهای پیام