آمار ولادت در ‌کردستان ۱۵ درصد کاهش یافت؛ “محمد و آنیا”؛ بیشترین فروانی نام نوزادان ‌

مدیرکل ثبت احوال کردستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون، ۱۲ هزار و ۵۰۱ ولادت در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است.

حسن صومی در گفت‌و‌گویی اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون، ۶ هزار و ۷۲۳ واقعه ازدواج در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه نرخ خام حاصل از ثبت ازدواج در استان ۸٫۲ در هزار بوده، افزود: بیشترین ازدواج ثبت شده مربوط به شهرستان قروه و برابر ۱۲٫۱ در هزار و کمترین آن نیز با ۶٫۴ در هزار مربوط به شهرستان بانه است.

مدیرکل ثبت‌احوال کردستان نرخ خام حاصل از ثبت واقعه طلاق را ۲٫۵ درهزار بیان کرد و گفت: از ابتدای امسال تاکنون، دو هزار و ۵۹ مورد طلاق در استان ثبت شده که نسبت به شش ماه نخست سال گذشته ۲٫۸ درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه میانگین سن ازدواج بار اول مردان کردستانی ۲۷ سال و در زنان هم ۲۳ سال بوده است، خاطرنشان کرد: میانگین سن طلاق بار اول در مردان ۳۴ سال و در زنان ۳۰ سال است.

“محمد و آنیا” پرطرفدارترین نام برای نوزادان پسر کردستانی

صومی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۱۲ هزار و ۵۰۱ ولادت در استان به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است، ادامه داد: در این مدت سه هزار و ۶۴۱ واقعه فوت ثبت شده که نسبت به سال ۹۷ با کاهش ۱٫۳ درصدی مواجه بوده است.

وی میانگین سن مادران در زایمان را ۲۹٫۳ سال بیان کرد و افزود: بیشتر ولادت‌های ثبت شده در استان مربوط به مادران گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان با ذکر اینکه ۹۹٫۸ درصد ولادت‌ها در مهلت قانونی ۱۵ روز به ثبت رسیده است، یادآور شد: «محمد، آیهان و آراد» به‌ترتیب بیشترین اسامی پسران و «آنیا، سدنا و باران» بیشترین فراوانی را در نام‌گذاری نوزادان کردستانی داشتند.

انتهای خبر/