آموزشگاه‌های فنی‌حرفه‌ای کردستان ۷۳ هزار عدد ماسک تولید کردند

سید جمیل احمدی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پنج آموزشگاه‌ فنی این استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور با موقعیت شناسی خود نیاز جامعه را تشخیص داده و اقدام به تولید ماسک‌های بهداشتی و البسه بیمارستی کردند. وی اضافه کرد: این مراکز شامل آموزشگاه آزاد باران قروه، […]سید جمیل احمدی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پنج آموزشگاه‌ فنی این استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور با موقعیت شناسی خود نیاز جامعه را تشخیص داده و اقدام به تولید ماسک‌های بهداشتی و البسه بیمارستی کردند.

وی اضافه کرد: این مراکز شامل آموزشگاه آزاد باران قروه، خواهران سقز، پرنیان کامیاران، هنر دوخت سنندج و آموزشگاه آزاد فنی حرفه ای جویندگان دانش بانه است.

مدیرکل آموزش فنی حرفه‌ای کردستان با بیان اینکه این آموزشگاه‌ها قادر هستند روزانه ۹ هزار و ۴۵۰ عدد ماسک و ۱۰۰ دست البسه بیمارستانی تولید کنند، افزود: تاکنون با همکاری خیران شهرهای سنندج، بانه، کامیاران، سقز و قروه ۷۳ هزار و ۷۰۰ عدد ماسک بهداشتی در این مراکز آموزشی تولید و روانه مراکز مصرف از جمله بیمارستان‌ها شده است.

احمدی یادآور شد: این اداره کل مواد اولیه مورد نیاز مرکز آموزش فنی حرفه ای خواهران سقز را تهیه کرده و بقیه آموزشگاه‌ها هم مواد اولیه خود را از طریق کمک‌های مالی خیرین تامین و این اقلام بهداشتی را تولید کرده اند.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (ظهر یکشنبه تا ظهر دوشنبه) ۳۱ نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کردستان اضافه شدند و اکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای ۱۶۵ نفر از افراد بستری به بیماری کرونا قطعی است.

آمار مبتلایان قطعی به بیماری کرونا به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز با ۶۵ نفر، بانه ۳۵ نفر، سنندج ۲۲ نفر، کامیاران پنج نفر، قروه ۱۲ نفر، مریوان پنج نفر، دیواندره هشت نفر، بیجار ۱۰ نفر، دهگلان ۲ نفر و سروآباد یک نفر است که بیش از ۲۱ درصد نسبت به روز گذشته افزایش دارد.

تاکنون ۴۰۷ نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که از این تعداد، ۱۶۵ نمونه مثبت بوده و نمونه آزمایش ۲۱۱ نفر نیز منفی بوده و جواب آزمایش افراد باقی مانده نیز هنوز مشخص نشده است.

۲ بیمار نیز بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جانباختند و تعداد فوتی ها به ۱۶ نفر از ابتدا تا امروز در استان کردستان رسید که از این تعداد ۹ نفر در سقز، ۲ نفر در سنندج، یک نفر در مریوان، سه نفر در قروه و یک نفر هم در بانه فوت کردند ضمن اینکه چند نفر دیگر هم در این مدت جانباختند که جواب آزمایش همه آنها منفی بوده است.

ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.

ایران نیز از  ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری ۳۰ بهمن ماه در قم شناسایی شد.

کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، هزار و ۵۳مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و مجموع مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۴ هزار و ۹۹۱ نفر رسید.

از بین بیماران جدید شناسایی شده، ۱۲۹ نفر جان خود را از دست دادند و مجموع درگذشتگان بیماری  کرونا در کشور تا امروز(۲۶ اسفند ۹۸) به ۸۵۳ نفر رسید.

 تا کنون چهار هزار و ۹۹۶  نفر از بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته و از مراکز درمانی ترخیص شده‌اند.