احتمال بروز پیک دوم کرونا در کردستان

با وجود این‌که مسئولان وزارت بهداشت بارها تاکید کرده‌اند که هنوز به مرحله کنترل ویروس کرونا نرسیده‌ایم، اما ترددها در خیابان ها افزایش یافته و برخی افراد اقدام به آمد و شدهای غیرضروری کرده و جان خود و شهروندان دیگر را به خطر انداخته‌اند.

درحال حاضر براساس آمار روزانه علوم پزشکی استان کردستان، بیماری کرونا در استان هنوز روبه افزایش است و نمی توان گفت که این بیماری به کنترل در آمده است.

مردم همچنان و کماکان درخواست دارند که سخت‌گیری‌ها از طرف دولت پابرجا بماند و از بازگشایی‌ها راضی نیستند، زیرا ترس دارند. کادر درمان خسته است، امکانات بهداشتی و درمانی کم شده و همچنین سعه صدر مردم کاهش پیدا کرده، بنابراین به نظر می‌رسد که تاب‌آوری و مقاومت دربرابر موج دوم کرونا ممکن است پایین بیاید.

با آغاز فعالیت دوباره بعضی صنوف و همچنین نهادها، تردد در خیابان‌های استان افزایش‌یافته و برخی شهروندان بدون توجه به پیامدهای ناگوار، در سطح شهر آمدوشد دارند.

باید در نظر گرفت که این اپیدمی جدید است و باید جدی گرفته شود؛ بنابراین مهم‌ترین اقدام برای جلوگیری از موج دوم کووید-۱۹ گسترده، پس از کنترل کامل اپیدمی کنونی، تقویت نظام مراقبت، و واکنش سریع علیه آن است.

 ابراهیم قادری، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در رابطه با احتمال بروز پیک دوم کرونا در استان به ایسنا گفت: با توجه به اینکه صنوف و اماکن عمومی کم خطر بازگشایی شده است، حفظ فاصله اجتماعی هوشمند بسیار ضروری است.

وی افزود: به دلیل عدم اجرای صحیح و دقیق طرح فاصله گذاری اجتماعی هوشمند توسط بعضی افراد، نگرانی هایی در مورد احتمال بروز پیک دوم بیماری کرونا در استان وجود دارد و در این زمینه خواهشمندیم کسانی که دارای بیماری های زمینه ای و مزمن از قبیل چاقی، دیابت، قلبی عروقی، کلیوی و ریوی هستند، تا حد امکان در خانه مانده و در صورتی که مجبور به خروج از منزل باشند به هیچ وجه با سطوح مختلف تماس پیدا نکنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، به شایعه عدم ابتلای کودکان به بیماری کرونا پرداخت و بیان کرد: متاسفانه تاکنون هفت کودک زیر پنج سال در کردستان به کرونا مبتلاء شده که سه نفر از آنان نوزاد و زیر یک ماه سن دارند.

قادری، کمترین سن در میان فوت شدگان ناشی از کرونا ویروس در استان را ۱۳ سال و بالاترین آن را ۹۰ ساله بیان کرد و افزود: اکثریت افراد فوت شده در اثر ابتلا به این بیماری، دارای بیماری های زمینه ای بوده و بعضا در زمان شدت یافتن بیماری به مراکز درمانی مراجعه نموده اند.

وی به بیان اینکه بخش عمده ای از بیماران مبتلا به کوید ۱۹ ممکن است با علائم بسیار خفیف و حتی بدون درمان هم بهبود پیدا کنند، خاطر نشان کرد: در صورتی که در بیماران مبتلا به کرونا ویروس علایمی از قبیل دچار تنگی نفس رخ دهد، حتما باید به مراکز درمانی مراجعه و به هیچ وجه بیماری خود را پنهان نکنند زیرا در صورتی که وارد مرحله سخت بیماری شوند عوارض بیماری بدون بازگشت بوده و درمان آن به مراتب سخت تر است.

 

انتهای پیام/