احتمال موثر بودن درمان بیماران کرونایی با سلول‌های بنیادی

محققان یک شرکت استرالیایی از احتمال ثمربخش بودن روش درمانی سلول‌های بنیادی این شرکت برای معالجه بیماران مبتلا به "کووید-۱۹" خبر دادند.

به گزارش بانه نیوز و به نقل از تک‌تایمز، پزشکان امیدوارند که درمان “کووید-۱۹” با استفاده از سلول‌های بنیادی بتواند سلاحی برای مبارزه با کروناویروس باشد.

شرکت “مسوبلست لیمیتد”( Mesoblast Limited) برای بررسی عملکرد سلول‌های بنیادی در مبارزه با “کووید-۱۹” یک آزمایش کوچک انجام دادند.

محققان این شرکت از روش سلول‌ درمانی “رایونسیل”( Ryoncil) خود به صورت تزریق داخل وریدی استفاده کردند.

این روش در اولویت‌های سازمان غذا و دارو آمریکا برای بررسی و تایید است.

شرکت “مسوبلست” اعلام کرد که داروی آن‌ها به عنوان دارویی برای درمان “سندروم حاد اختلال دستگاه تنفسی ” (ARDS) که به دلیل ابتلا به “کووید-۱۹” ایجاد شده است، مجوزهای اولیه را از سازمان غذا و دارو آمریکا دریافت کرده است.

سندروم حاد اختلال دستگاه تنفسی یکی از علائم “کووید-۱۹” است.

در آزمایش این دارو، بیمارانی که دچار این اختلال بودند، داروی سلول بنیادی این شرکت را دریافت کردند . نتیجه آن شد که در میان بیمارانی که از دستگاه “ونتیلاتور” استفاده می‌کردند، به میزان ۸۳ درصد احتمال زنده ماندن پیدا کردند.

یکی از کیلینک‌های درمانی نیویورک این روش را با ۱۲ بیمار آزمایش کرد. ۱۰ نفر از آن‌ها توانستند استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی را کنار بگذارند.

“کارن عثمان”( Karen Osman) از محققان پروژه اظهار کرد: چیزی که ما در درمان بیمار اول شاهد بودیم، این بود که بسیاری از پارامترهای بیماری او چهار ساعت پس از دریافت سلول‌های بنیادی بهتر شد.

البته عثمان اضافه کرد:ما هنوز مدعی نیستیم که ۱۰ نفری که دیگر به استفاده از ونتیلاتور نیازی ندارند، قطعا به دلیل دریافت سلول‌ها به این حالت درآمده‌اند یا خیر.

این پزشک ادامه داد: تنها یک آزمایش بالینی کنترلی و تصادفی می‌تواند بهترین راه برای مقایسه واقعی باشد.

شرکت “مسوبلست” گفت که آزمایش بالینی مرحله دوم و سوم روش سلول‌ درمانی خود را انجام خواهد داد.

محققان این پروژه معتقدند که درمان با سلول‌های بنیادی که معمولا برای بیماری‌هایی مانند “روماتیسم مفصلی” استفاده می‌شود، ممکن است برای درمان بیماران مبتلا به “کووید-۱۹” هم کمک کند. گرچه که هنوز زود است نتیجه قطعی آن را اعلام کرد.

 

انتهای پیام/