احداث ۷۸ کیلومتر راه جدید در کردستان

ایسنا/کردستان مدیرکل راه و شهرسازی کردستان گفت: ۷۸ کیلومتر راه جدید در سال ۹۸ احداث شده است. محمدصدیق ثابتی امروز(۲۳ فروردین) در جمع خبرنگاران به تشریح فعالیت‌های انجام شده در سال گذشته پرداخت و اظهار کرد: در سال گذشته گام‌های بلندی در راستای بهبود وضعیت حمل و نقل جاده ای استان برداشته شد که می‌توان […]ایسنا/کردستان مدیرکل راه و شهرسازی کردستان گفت: ۷۸ کیلومتر راه جدید در سال ۹۸ احداث شده است.

محمدصدیق ثابتی امروز(۲۳ فروردین) در جمع خبرنگاران به تشریح فعالیت‌های انجام شده در سال گذشته پرداخت و اظهار کرد: در سال گذشته گام‌های بلندی در راستای بهبود وضعیت حمل و نقل جاده ای استان برداشته شد که می‌توان به ایجاد تحرک و شتاب بخشی مناسب به منظور ارتقاء برخورداری از میزان سطح بزرگراه و راه روستایی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه تلاش در به ثمر رساندن و بهره برداری از پروژه‌های آغاز شده در سنوات گذشته از مهم ترین اولویت‌های هدف گذاری شده سال ۹۹ اداره کل راه و شهرسازی کردستان به شمار می رود، افزود: احداث ۷۸ کیلومتر راه شامل ۲۰ کیلومتر چهارخطه، ۱۸ کیلومتر راه اصلی و ۴۰ کیلومتر راه روستایی از جمله اقدام‌های انجام شده به شمار می رود.

ثابتی با اشاره به دیگر اقدام‌های انجام شده در سال ۹۸، بیان کرد: ادامه عملیات اجرایی قطعات بزرگراه کرمانشاه- میاندوآب ( کریدور شمال- جنوب)، ادامه احداث ۴ خطه گردنه صلوات آباد ( آسفالت بخشی از مسیر در حال احداث)، ایجاد تحرک در ساخت ۴ خطه بیجار- زنجان، ادامه عملیات تکمیل باند دوم بیجار- دیواندره و اجرای ۴خطه سقز به بانه از جمله پروژه های بزرگراهی فعال استان درسال ۹۸ بوده است. امسال نیز تلاشمان این خواهد بود که نسبت به اتمام و بهره برداری از این پروژه‌ها با جدیت بیشتری کار شود.

وی با اشاره به این که در بحث راه‌های اصلی نیز پروژه‌های متعددی فعال بوده است، تصریح کرد: می توان به احداث جاده جدید سنندج – مریوان (واریانت تیژتیژ- گاران) بیجار-همدان و کامیاران- سروآباد-مریوان اشاره کرد. با توجه به اهمیت و نقش ویژه ای که جاده جدید سنندج- مریوان در مبادلات مرزی دارد، امیدواریم با تخصیص به موقع منابع مالی در سال ۹۹ شاهد بهره برداری از این پروژه مهم باشیم.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان با اشاره به اینکه پروژه‌های احداث راه روستایی در سال گذشته فعال بوده است، ذکر کرد: بهبود وضعیت راه‌های روستایی و ارتقای شاخص برخورداری از راه آسفالته و بهسازی شده در رسیدن به میانگین کشوری از جمله اهداف مورد نظر است و امیدواریم امسال با هدف گذاری‌های انجام شده و اتمام پروژه‌های نیمه تمام و در حال احداث، بهره‌مندی روستائیان از راه مناسب و ایمن تحقق پیدا کند.

ثابتی عنوان کرد: به منظور تداوم اقدامات مثبت آغاز شده در حوزه راهسازی سال گذشته با تعاملات صورت گرفته اقدام‌های خوبی در راستای جذب و تأمین اعتبار لازم برای پرداخت مطالبات پیمانکاران انجام شد، با توجه به نقش تمامی عوامل پیمانکاری در راستای توسعه راه‌های استان، این تلاش‌ها و پیگیری ها در سال جدید با جدیت بیشتر ادامه خواهد یافت.

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان در ادامه به حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: در بحث مسکن مهر نیز تاکنون از مجموعه سهمیه تعیین شده برای استان کردستان بیش از ۹۵ درصد پروژه‌های مسکن مهر مورد بهره برداری قرارگرفته و به متقاضیان تحویل شده است، در سال جدید نیز تلاشمان این است که مانده واحدهای مسکن مهر راه به بهره برداری برسانیم ( به استثنای پروژه‌هایی که مشکل حقوقی دارند).

وی افزود: با افتتاح ۲هزار و ۵۱۷ واحد مسکن مهر در سطح استان در سال ۹۸، از مجموع ۳۷ هزار و ۹۳۲ واحد در تعهد استان، مقدار ۳۶ هزار و ۲۶۲ واحد به بهره برداری رسیده است.

ثابتی عنوان کرد: اقدام در راستای محوطه سازی و آماده سازی سایت‌های مسکن مهر و بهبود شرایط زندگی در واحدها با تأمین حداقل‌های ممکن از جمله هماهنگی با سازمان‌های خدمات‌رسان برای تأمین آب، برق، گاز و … اجرا و تکمیل لکه های تجاری به مقدار ۶۸ مورد، اجرا و تکمیل مسجد در سایت مسکن مهر بهاران، و نظارت عالیه بر ساخت و سازهای سطح استان را می توان از جمله مواردی بر شمرد که در سال گذشته صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در سال جدید نیز انجام خدمات روبنایی شامل اجرای عملیات احداث ۴ باب مدرسه، احداث و تکمیل واحدهای تجاری در سایت های ۴۵۰ واحدی بلوار نظام مهندسی سنندج و ۸۴۸ واحدی کوهدشت سقز، تجاری مسکونی‌های مشارکتی ۲ مورد در سنندج و هم چنین آماده سازی و محوطه سازی در سایت های مسکن مهر سطح استان هدف گذاری شده است که در صددیم با تأمین منابع لازم عملیات اجرایی این موارد را انجام دهیم.

مدیرکل راه و شهرسازی در ادامه گزارش حوزه مسکن تصریح کرد: دستیابی به اهداف تعیین شده در خصوص طرح اقدام ملی مسکن و خانه دار کردن بخشی از مردم استان با اجرای پروژه‌های طرح اقدام ملی از دیگر اقداماتی است که در سال ۹۹ اجرایی خواهند شد.

مدیرکل راه وشهرسازی کردستان با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حوزه عمران شهری گفت: سال گذشته در این حوزه کارهای خوبی در بافت‌های ناکارآمد و نواحی منفصل شروع شده که از جمله آن‌ها می توان به مشارکت در طرح کشوری بازآفرینی شهری شامل به سازی معابر، تکمیل مدرسه، احداث منبع آب، اجرای عملیات ساخت مدرسه ۹ کلاسه، ساخت کانون فرهنگی، ورزشی، تفریحی، بهسازی و احداث شبکه فاضلاب در سقز و قروه، بهسازی معابر و سنگ فرش کوچه در سنندج و مریوان، احداث و آغاز عملیات اجرایی پارک در مریوان و سنندج، احداث پیاده راه محله آغه زمان سنندج و تعداد دیگر از پروژه‌های ریز و درشت اشاره کرد.

ثابتی در خصوص حوزه املاک و حقوقی، خاطرنشان کرد: یکی از کارهایی که سال گذشته به جد دنبال آن بودیم، بحث حفاظت از اراضی و رفع تصرفات از اراضی ملی بوده و اقدامات خوبی نیز در سطح شهرستان‌های استان در این خصوص انجام شده است.

وی بیان کرد: اخذ سند اراضی موات و ملی داخل محدوده (۲۲ هکتار )، تحصیل اراضی ملی و موات داخل حریم (۵۲۸ هکتار)، تبدیل اسناد مالکیت از دفترچه ای به تک برگ (۵۰۰ مورد)، شناسایی ۲۰۰ قطعه اراضی تصرفی، ۶۰۰ مورد ساماندهی عرصه مسکن مهر، تأمین مسکن اقشار ویژه به تعداد ۲۴۰ واحد واگذاری اراضی مسکونی به تعداد ۱۱۰ واحد، واگذاری ۵ هکتار اراضی غیر مسکونی و طرح دعوی و تشکیل پرونده برای متصرفین اراضی دولتی و تعیین تکلیف قراردادهای مهلت سپری شده سنوات گذشته در سال ۹۸ انجام شده است و این روند به یاری خداوند متعال در سال ۹۹ نیز ادامه خواهد یافت.

مدیرکل راه وشهرسازی کردستان، با اشاره به سند دار کردن اراضی ملی و رفع تصرفات از این اراضی افزود: تثبیت مالکیت دولت و جلوگیری از تعرض افراد سودجو همچنین رفع تصرفات و قلع و قمع متعرضین از جمله اهدافی است که امسال جزو اولویت های ویژه در راه و شهرسازی کردستان است.

ثابتی در ادامه پیگیری مسائل حوزه شهرسازی از جمله تصویب و یا بازبینی طرح های تفصیلی و ناحیه ای، برگزاری جلسات کار گروه تخصصی امور زیربنایی، جلسات کمیسیون ماده ۵ و اطلاع رسانی مردمی مصوبات آن و همچنین جلسات سیما و منظر و تصمیم گیری‌های لازم به منظور بهبود فضای شهری را جزو اقدامات انجام شده در سال ۹۸ و اولویت های اداره تحت مدیریت خود در سال ۹۹ برشمرد.

انتهای پیام