رئیس اداره هماهنگی ستاد‌های بازآفرینی شهری کردستان

اختصاص ۴۶ میلیارد تومان برای بازآفرینی محلات ناکارآمد شهری

رئیس اداره هماهنگی ستاد‌های بازآفرینی شهری کردستان گفت:۴۶ میلیارد تومان اعتبار برای بازآفرینی محلات ناکارآمد شهری کردستان اختصاص خواهد یافت.
مصطفی رضایی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری سقز، گفت: از ۴۲۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته به کشور ۱۱ و نیم درصد آن در استان هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: این اعتبار در ۸ شهر کردستان در قالب پروژه‌های توانمندسازی و بازآفرینی شهری هزینه خواهد شد.

رضایی با بیان اینکه مهم‌ترین هدف ستاد ملی بازآفرینی، توانمندسازی مردم محلات ناکارآمد شهری است، از مسئولان دستگاه‌های اجرایی خواست تا در قالب طرح توانمندسازی و در راستای نقش آفرینی در اقتصاد شهر، پروژه‌های شهر مولد و کیفی برای محلات هدف تعریف کنند.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت قانونی واگذاری املاک مازاد ادارات برای کاربری عمومی از مسئولان سقز خواست تا از این فرصت استفاده کنند.

رئیس اداره هماهنگی ستاد‌های بازآفرینی شهری کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود به اهمیت ایمن سازی مسکن در محلات تاکید کرد.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی هم گفت: در سفر وزرا به سقز دستاورد‌های خوبی برای شهرستان سقز به دنبال داشت.

محسن بیگلری از اختصاص ۲۰ میلیارد تومان برای سقز و ۱۰ میلیارد تومان برای بانه در حوزه بازآفرینی و توانمندسازی شهری خبر داد و اظهارکرد: یکی از دستاورد‌های سفر اخیر وزیر راه به کردستان این مبلغ اعتبار بوده است.

وی  با اشاره به دعوت از وزرا، معاونان وزارتخانه‌ها و مسئولان کشوری برای سفر به سقز تصریح کرد: این سفر‌ها بدون دستاورد نبوده و نخواهد بود.

بیگلری اظهار امیدواری کرد: مسئولان پروژه‌های کیفی و شهر مولد برای محلات هدف تعریف کنند.

فرماندار شهرستان سقز هم در این جلسه گفت:  ۴۸ پروژه با اعتبار بیش از ۹۵ میلیارد تومان در محلات کمتر برخوردار سقز اجرا می‌شود.

کامیل کریمیان، ادامه داد: یکی از سیاست‌های اصلی دولت در خصوص کارآمد کردن محلات حاشیه‌ای و بازآفرینی شهری، توانمندسازی محلات کمتر برخوردار است.

وی اضافه کرد: ستاد بازآفرینی سقز در چند محله هدف، چون بهارستان، تازآباد و قوخ اقدامات اجرایی خود را شروع کرده است که این مهم در بازه زمانی ۱۰ ساله با اختصاص اعتباری ویژه افزون بر ٩٥ میلیارد تومان در پروژه‌های مختلف انجام خواهد شد که تحقق این اهداف ترسیم شده برای چشم انداز توسعه‌ای شهرستان سقز بسیار ارزشمند است.

کریمیان افزود: مسولان شهری و روسای ادارات باید چشم انداز ۱۰ سال آینده سقز را شهری توسعه یافته که دارای فرودگاه، مرز مشترک فعال و راه‌های مواصلاتی و موقعیت مرکزی شهرستان با ظرفیت‌های توریستی و اقتصادی بالاست ترسیم و بر این اساس برنامه ریزی کنند و در این خصوص ضرورت تشکیل انجمن‌های فرهنگی، هنری، اقتصادی و کارآفرینی و برنامه ریزی برای ارتقای امنیت اجتماعی محلات هدف در شهرستان یک ضرورت است.

شهردار سقز هم در جلسه ستاد بازآفرینی با اشاره به اینکه پروژه بازآفرینی شهری در ۴ محله سقز اجرا می‌شود، بر همکاری ادارات در این راستا تاکید کرد.

چیا صالحی بابامیری اظهار داشت: تازه آباد، صالح آباد، بهارستان و قوخ این ۴ محله هستند که بهسازی معابر تازه آباد، ساماندهی رودخانه این محله در سه فاز، احداث خانه محله، تکمیل پروژه فاضلاب و هنرستان ۹ کلاسه آغاز و در برخی از موارد پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است.

انتهای خبر/