اختصاص ۲۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به بخش دامپروری شهرستان بانه

عصر شنبه ۳۰آذر ماه ۹۸ دومین جلسه ی شورای کشاورزی شهرستان بانه با موضوع اجرای طرح هویت دار کردن دام ها و همچنین معرفی و اجرای طرحهای پیشران کشاورزی در سالن جلسات فرمانداری بانه برگزار شد.

امین زاده سرپرست فرمانداری بانه در این جلسه با بیان اینکه بخش کشاورزی ظرفیت های خوبی برای خود کفایی دارد گفت:بسیاری از ظرفیت های بخش کشاورزی در گذشته بکارگیری نشده است، در حالیکه بخش کشاورزی به عنوان مهم ترین بخش اقتصادی کشور ظرفیت های بسیار خوبی برای دستیابی به خود کفایی و اشتغال زایی دارد.

وی افزود علیرغم وجود آب ، هوا و خاک مناسب کشاورزی شهرستان پیشرفت زیادی در گذشته نکرده و از ظرفیت های این بخش تاکنون به طور کامل استفاده نشده است. ولی در دو سه سال اخیر با تلاش مدیر  و کارکنان و کارشناسان جهاد کشاورزی بانه اقدامات خوبی در شهرستان انجام شده است از جمله در بخش دامپروری و تغییر الگوی کاشت و افزایش بهره وری و اقتصادی کردن تولیدات

امین زاده ادامه داد: برخی از محصولات در شهرستان میتواهند بازده خوبی داشته باشد همانند توسعه باغات انگور ویا گردو کاری و سرشاخه کاری و ایجاد واحدهای صنعتی و نیمه صنعتی دام در همین راستا فرمانداری امسال اعتبارات تملکی را به سمت توسعه بخش کشاورزی سوق داده چون اعتقاد داریم که پروژه های کشاورزی میتواند اشتغال پایدار ایجاد نماید.

سرپرست فرمانداری افزود: باید از ظرفیت های اقتصادی در راستای ایجاد اشتغال و افزایش تولید استفاده شود و ظرفیت های ناشناخته در بخش های مختلف نیز شناسایی شود.

مدیر جهاد کشاورزی بانه هم گفت:سال گذشته ۱۷۰ میلیارد ریال و امسال نیز تاکنون۴۰ میلارد ریال تسهیلات کم بهره در بخش کشاورزی جذب شده

“کریم شریفی”با اشاره به اینکه هویت دار کردن دام ها در راستای قانون نظام جامع دامپزشکی و برنامه ریزی مناسب در بخش دام و جلوگیری در افزاایش قاچاق دام اجرا می شود، افزود: در یک ماه گذشته ۱۲۳ راس دام سنگین و ۱۸۰ راس دام سبک بیمه شده و ۱۵۰راس دام سنگین و ۵۰ راس دام سبک پلاک گذاری شده است.

وی تاکید کرد بایبستی تمام دام های سبک و سنگین شهرستان در قالب این طرح هویت گذاری و بیمه شوند و در این راستا از بخشداران ، دهیاران و شوراهای اسلامی درخواست کننده که زمینه اجرای این طرح را هرچه سریع تر فراهم نمایند.

وی اظهار داشت: تولید گوشت قرمز در بانه یک هزار و ۲۷۰ تن در سال است که تاکنون نیاز شهرستان را تامین کرده و با اجرای طرح پیشران افزایش تولید گوشت قرمز میزان تولید گوشت قرمز در بانه طی ۵ سال یعنی تا سال ۱۴۰۲ به مقدار ۱۳۰۰تن افزایش پید اخواهد کرد و به ۲۵۷۰تن خواهد رسید.

در ۲ سال اخیر ۴۰ واحد دامی سنگین و سبک نیمه صنعتی شیری و گوشتی در شهرستان بانه راه اندازی شده است. و همچنین به طرح توسعه باغات بعنوان یکی دیگر از پروژه های طرح پیشران اشاره نمود که در همین راستا عملیات اجرایی این طرح هم در اراضی ملی و هم اراضی شخصی با گونه های آبی و دیم و همچنین گیاهان دارویی آغاز شده است.

انتهای خبر/