استاندار کردستان: معتمدان مردم را تشویق به ماندن در خانه کنند

بهمن مرادنیا روز چهارشنبه در نشست با معتمدان محلی سنندج ضمن اشاره به تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و نماز جمعه، از امکان برگزاری مراسم نوروز در برخی روستاهای گردشگری و شهرها ابراز نگرانی کرد و از معتمدین خواست برای جلوگیری از این تجمعات اقدام و مردم را به همکاری با وزارت بهداشت دعوت کنند. وی در پاسخ […]بهمن مرادنیا روز چهارشنبه در نشست با معتمدان محلی سنندج ضمن اشاره به تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و نماز جمعه، از امکان برگزاری مراسم نوروز در برخی روستاهای گردشگری و شهرها ابراز نگرانی کرد و از معتمدین خواست برای جلوگیری از این تجمعات اقدام و مردم را به همکاری با وزارت بهداشت دعوت کنند.

وی در پاسخ به درخواست معتمدان برای قرنطینه استان و تعطیلی اجباری شهرها اضافه کرد: برخی تصمیمات ملی، منطقه‌ای و یا استانی است بنابراین اجرای قرنطینه برای یک استان به تنهایی میسر نیست و استان‌های همجوار هم باید آن را اعمال کنند.

استاندار کردستان بهره‌گیری از قوه قهریه برای تعطیلی اماکن عمومی را غیرمنطقی دانست و افزود: همه باید در این رابطه احساس مسوولیت کرده و برای پیشگیری از گسترش بیماری کرونا تلاش کنند و در این ارتباط نباید به زور و اجبار متوسل شد.
مرادنیا با ابراز تاسف از اینکه هنوز موضوع کرونا برای بسیاری از مردم جدی نیست، گفت: تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم و طی سه هفته گذشته نیز از مردم خواسته‌ایم که ترددها را کم کنند و در این راستا حضور کارمندان در ادارات به یک سوم رسید اما مردم هنوز موضوع را جدی نگرفته‌اند.

وی با بیان اینکه کرونا موضوعی سیاسی نیست بلکه بحث سلامت انسان‌هاست و باید همه مردم همکاری کنند، تاکید کرد: حضور بسیاری از افراد در سطح شهر به دلایل مالی نیست و برخی به صورت غیر ضروری در شهر تردد می‌کنند.

استاندار کردستان به آغاز توزیع ۶۰ هزار بسته اقلام بهداشتی در بین افراد نیازمند اشاره کرد و اظهار داشت: بسته‌های غذایی نیز در بین تعدادی از خانوارها توزیع شده و اقشار آسیب‌پذیر نیز مبلغی حمایتی بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان از دولت دریافت خواهند کرد.  
مرادنیا با استناد به آمار اعلام شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: طبق پیش بینی در صورت عدم همکاری مردم، پیک مبتلایان در استان به ۶ هزار نفر برسد در حالیکه حدود ۲ هزار و ۴۰۰ تخت بیمارستانی داریم البته در صورت لزوم با استفاده از امکانات سپاه و ارتش نقاهتگاه‌هایی آماده می‌شود.  

استاندار کردستان روحیه بالای پرستاران درگیر در بخش‌های بستری بیماران کرونایی را ستودنی دانست و از تلاش‌های این عرصه از جمله کادر پزشکی،  پرستاری، درمانی و خدماتی قدردانی کرد.

تاکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای ۱۸۹ نفر از افراد بستری به بیماری کرونا در کردستان قطعی است.

آمار مبتلایان قطعی به بیماری کرونا به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز با ۷۳ نفر، بانه ۳۸ نفر، سنندج ۲۹ نفر، کامیاران هشت نفر، قروه ۱۳ نفر، مریوان پنج نفر، دیواندره هشت نفر، بیجار ۱۲ نفر، دهگلان ۲ نفر و سروآباد یک نفر است.

تاکنون ۵۲۳ نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که از این تعداد، ۱۸۹ نمونه مثبت بوده و نمونه آزمایش ۲۶۴نفر نیز منفی بود البته جواب آزمایش افراد باقی مانده هنوز مشخص نشده است.

ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.
ایران نیز از  ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری ۳۰ بهمن ماه در قم شناسایی شد.
کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، هزار و ۱۹۲مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۷ هزار و ۳۶۱۱۷۳۶۱ نفر رسید.

پنج هزار و ۷۱۰ نفر از بیماران  در کشور بهبود یافته و ترخیص شده اند و این آمار روز به روز در حال افزایش است و با جانباختن ۱۴۷ نفر از بیماران، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به هزار و ۱۳۵ نفر رسید.