استاندار: ۷۲۶ هزار نفر در کردستان غربالگری شدند

بهمن مرادنیا روز دوشنبه در آیین ارایه گزارش واحدهای تولید ضدعفونی کننده و مواد شوینده کردستان به رییس جمهور که به صورت ویدیو کنفرانس در واحد تولیدی سیران یکتا دوشان سنندج برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون ۲۶۵ نفر در این استان تست ویروس کرونا شدند که ۱۲۷ نفر از این افراد در بیمارستان ها بستری هستند […]بهمن مرادنیا روز دوشنبه در آیین ارایه گزارش واحدهای تولید ضدعفونی کننده و مواد شوینده کردستان به رییس جمهور که به صورت ویدیو کنفرانس در واحد تولیدی سیران یکتا دوشان سنندج برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون ۲۶۵ نفر در این استان تست ویروس کرونا شدند که ۱۲۷ نفر از این افراد در بیمارستان ها بستری هستند و ۹۰ نفر نیز پس از بهبودی ترخیص شده و ۲۹ نفر نیز جان خود را از دست دادند.
وی اضافه کرد: یک هزار و ۲۰۰ نفر از اطرفیان و بستگان بیماران مبتلا به کرونا نیز در قرنطینه خانگی هستند و تعداد مناسبی تخت بیمارستانی برای بستری و مداوای بیماران مبتلا به کرونا در استان توسط دانشگاه علوم پزشکی تجهیز شده است.
مرادنیا در خصوص وضعیت مسافران ورودی به شهرهای استان نیز یادآور شد: در نوروز امسال ورود خودروها به این استان ۴۴ درصد کاهش داشت اما به علت باز بودن مرز ترانزیتی باشماق ورود خودروهای سنگین حامل کالاهای صادراتی ۱۵ درصد افزایش داشته است.
استاندار کردستان تاکید کرد: باز بودن مرز باشماق یکی از اتفاقات خوب در این وضعیت است و روزانه به طور میانگین ۷۰۰ دستگاه خودروی ترانزیتی در این مرز تردد می‌کنند.

تاکنون ۸۰ هزار بطری ۵۰۰ و ۲۵۰ سی سی مواد ضد عفونی کننده در چهار واحد تولیدی در سنندج و سقز که خط تولید خود را به تولید مواد ضد عفونی کننده تغییر دادند تولید و از طریق داروخانه‌ها میان مردم توزیع شده است.

این واحدها تاکنون ۱۸۰ هزار بطر شامل ۱۵۰ هزار بطری ۵۰۰ سی سی و ۳۰ هزار بطری ۲۵۰ سی سی تولید کرده‌اند که ۸۰ هزار بطری از این تولیدات در داروخانه‌های استان توزیع شده است.
استاندار کردستان در این مراسم با بیان اینکه اگر بتوانیم الکل مورد نیاز این چهار واحد را تامین کنیم علاوه بر استان مواد ضد عفونی کننده مورد نیاز استان های همجوار را نیز تولید خواهیم کرد، یادآور شد: مهمترین نیاز امروز این واحدها الکل است که تاکنون ۳۵ هزار لیتر وارد استان شده است.

از ظهر شنبه دوم فروردین تا ظهر یکشنبه سوم فروردین، ۱۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شدند و تعداد بیماران از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به ۲۳۸ نفر رسید.
تاکنون ۶۶۲ نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که ۲۳۸ نمونه مثبت و ۳۷۰ نمونه هم منفی بوده و جواب آزمایش ۵۴ نفر نیز هنوز مشخص نشده است.
آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در استان به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز ۸۵ نفر، بانه ۵۱ نفر، سنندج ۴۱ نفر،   قروه ۱۷ نفر، بیجار ۱۴ نفر، کامیاران ۱۱ نفر، دیواندره ۱۰ نفر، مریوان ۶ نفر، دهگلان ۲ نفر و سروآباد یک نفر است.
از ابتدای شیوع بیماری کرونا در استان تاکنون ۲۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند که سه نفر از این بیماران در ۲۴ ساعت گذشته به مجموع فوتی ها اضافه شدند.
از کل فوت شدگان ناشی از ابتلای به ویروس کرونا ۱۲ نفر در شهرستان سقز، سه نفر سنندج، سه نفر قروه، پنج نفر بانه، ۲ نفر در بیجار، ۲ نفر در کامیاران و یک نفر در مریوان بستری بودند.
از ظهر دیروز تا امروز، یک هزار و ۲۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۲۱ هزار و ۶۳۸ نفر رسید.
هفت  هزار و ۹۱۳ نفر از بیماران مبتلا بهبود یافته و از بیمارستان مرخص شدند و با جانباختن ۱۲۹ نفر از بیماران در شبانه روز گذشته، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری در کشور به یک هزار و ۶۸۵ نفر رسید.