استفاده همزمان از یک ونتیلاتور برای دو بیمار

گروهی از مهندسان مؤسسه فناوری جورجیا ، دانشگاه کرانفیلد در انگلستان و دانشگاه اموری موفق به توسعه ونتیلاتوری شده‌اند که می‌تواند به طور همزمان از آن برای دو بیمار استفاده کرد.

 به گزارش بانه نیوز و به نقل از مدگجت، کمبود جهانی “ونتیلاتور” در بحران همه‌گیری کووید-۱۹ موجب چالشی بزرگ شده است. به دلیل کمبود ونتیلاتور یا همان دستگاه تنفس مصنوعی در ایالات متحده و همچنین در سراسر جهان، مقامات مسئول پیشنهاد می‌دهند که بیمارستان‌ها روش‌های بی‌سابقه ای را برای حل این بحران پیدا کنند.

همچنین چندین شرکت بزرگ مانند اپل، تسلا و دایسون در تلاش هستند تا این کمبود را برطرف کنند یا کاهش دهند. اکنون جمعی از محققان سه دانشگاه نامی موفق به توسعه یک ونتیلاتور آمبوبگ شده‌اند که می‌توان از آن همزمان برای دو بیمار استفاده کرد.

آمبوبگ، یا بی‌وی‌ام (BVM) (Bag valve mask)، نام یک مخزن هوایی از جنس سیلیکون یا پلاستیک است که در ایجاد فشار مثبت ریوی در شرایط پنوموتوراکس یا در تنفس مصنوعی هنگام سی‌پی‌آر استفاده می‌شود. این وسیله دارای شیری یک‌طرفه است که باعث پُر شدن خود به خودی کیسه هوا می‌شود ولی از خالی شدن آن جلوگیری می‌کند.

این ونتیلاتور از ترکیب آمبوبگ‌ها با یک وسیله نقلیه موتوری برای فشار دادن کیسه و یک کنسانتره اکسیژن ایجاد شده است و نکته‌ای که آن را منحصر به فرد می‌سازد این است که طراحی آن به گونه‌ای خواهد بود که دوآمبوبگ به طور متناوب فشرده شوند و این موضوع سبب می‌شود تا بتوان همزمان از آن برای دو بیمار استفاده کرد.

دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور (Medical ventilator) دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که به‌طور موقت یا دائم دچار مشکلات تنفسی هستند انجام می‌دهد. به عبارت دیگر در ریه می‌دمد و درنگ می‌کند و بازدم خودبخود انجام می‌شود.

انتهای پیام/