استقبال کردستانی ها برای ثبت نام/چهره ها ونمایندگان ادوارهم آمدند

بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان کردستان با پایان مهلت ثبت نام در نهایت ۲۷۸ نفر در پنج حوزه انتخابیه در این استان ثبت نام کرده و رسما داوطلب حضور در انتخابات شدند.

گروه استانها: مهلت ثبت نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با دیگر نقاط کشور روز شنبه به پایان رسید و بر اساس اعلام ستاد انتخابات استان در نهایت ۲۷۸ نفر داوطلب شدند.

استان کردستان دارای شش صندلی در بهارستان است، به گونه ای که حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران دو نفر، سقز و بانه، بانه و مریوان، قروه و دهگلان و در نهایت بیجار هر کدام یک نماینده استان کردستان را به خود اختصاص می دهند.

هر چند که شمار داوطلبان این دوره در مقایسه با دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی با رشد خوبی مواجه شده است، ولی ذکر این نکته هم ضروری است که این بار بانوان کردستانی هم استقبال بهتری برای داوطلب شدن از خود نشان داده اند.

خبرگزاری مهر کردستان در روزهای نخست آغاز ثبت نام داوطلبان اعلام کرده بود که بالغ بر ۲۵۰ نفر در این دوره از انتخابات مجلس ثبت نام می کنند که البته در نهایت این آمار به ۲۷۸ نفر رسید.

رشد ۷۰ نفری شمار داوطلبان انتخابات مجلس در کردستان

در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در نهایت ۲۰۸ نفر ثبت نام کردند که در این دوره ۷۰ نفر بیشتر دواطلب شدند و این مهم نشان دهنده افزایش مشارکت کردستانی برای داوطلب شدن در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی است.

رئیس ستاد انتخابات کردستان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به آخرین آمار ثبت نامی ها در این استان، بیان کرد: تا آخرین روز از مهلت ثبت نام داوطلبان برای انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی در حوزه‌های انتخابیه پنج گانه این استان در مجموع ۲۷۸ نفر شامل ۲۵۰ داوطلب مرد و ۲۸ داوطلب زن نام‌نویسی کرده بودند.

حسین خوش اقبال با اشاره به شمار ثبت نامی به تفکیک حوزه های انتخابیه استان کردستان، گفت: در نهایت ۹۴ نفر برای حوزه انتخابیه سنندج، دیواندره و کامیاران شامل ۸۵ مرد و ۹ زن، ۵۵ نفر مریوان و سروآباد شامل ۴۹ مرد و ۶ زن، ۵۰ نفر بیجار شامل ۴۵ مرد و ۵ زن، ۴۲ نفر قروه و دهگلان شامل ۳۷ مرد و ۵ زن و ۳۷ نفر سقز و بانه شامل ۳۴ مرد و ۳ زن  به‌ترتیب بیشترین و کمترین آمار ثبت‌نامی در این دوره از انتخابات را داشته‌اند.

روند ثبت نام افراد داوطلب برای حضور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان با یک شیب ملایمی پیش رفت به گونه ای که در روز آخر در مجموع ۱۱۱ نفر با مراجعه به ستادهای انتخابات داوطلب شدن خود برای حضور در انتخابات را اعلام کردند.

چهره های شاخص اصولگرا و اصلاح طلب کردستان ثبت نام کردند

جدای از آمار رسمی شمار ثبت نامی ها در استان کردستان، نکته مهم دیگر حضور افراد شاخص و شناسنامه دار در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسراستان است، به گونه ای که همه کسانی که پیش بینی می شد در این دوره از انتخابات حضور پیدا کردند.

چهره های شاخص از دو جریان سیاسی کشور یعنی اصلاح طلبان و دولتی ها به همراه اصولگرایان نیز در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان در صحنه انتخابات داوطلب شده اند و بعد از تایید صلاحیت شدن برای رسیدن به صندلی های سبز بهارستان با هم رقابت می کنند.

یکی از ویژگی های این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کردستان جضور پررنگ نمایندگان ادوار مردم استان در دوره های قبلی مجلس شورای اسلامی است.

نگاهی به اسامی ثبت نام شده در پنج حوزه انتخابیه استان کردستان نشان می دهد که علاوه بر شش نماینده فعلی و شش نماینده دوره قبلی مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی، حتی نمایندگان دوره های ششم، هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی نیز داوطلب حضور در انتخابات دوره یازدهم هستند.

بانوان کردستانی به دنبال سهم بیشتر در مجلس یازدهم

یکی دیگر از ویژگی های اصلی این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کردستان، حضور اعضای سابق شورای اسلامی شهرها و روستاهای این استان است، به گونه ای که در میان اسامی ثبت نام شده شمار زیادی از افرادی که در دوره های قبلی در پارلمان محلی حضور داشتند این بار سودای حضور در پارلمان ملی کشور را در سر دارند.

حضور پررنگ بانوان کردستانی نیز برای حضور در مجلس شورای اسلامی از دیگر ویژگی های اصلی این دوره از انتخابات به شمار می رود، آمارهای اعلام شده از سوی رئیس ستاد انتخابات کردستان نشان می دهد که در تمامی پنج حوزه انتخابیه در سراسر این استان بانوان داوطلب حضور در انتخابات هستند.

هر چند که نسبت ثبت نام بانوان در مقابل مردان وضعیت چندان خوبی را نشان نمی دهد، ولی توجه به این مهم ضروری است که در کردستان در مجموع ۲۸ نفر از بانوان که در میان آنها یکی دو چهره شاخص هم حضور دارند، داوطلب حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند.

با اعلام ستاد انتخابات استان کردستان، اعضای هیات های اجرایی در  ۳۱ حوزه انتخابیه اصلی و فرعی در استان شکل گرفته و از صبح فردا کار رسیدگی به صلاحیت داوطلبان را آغاز می کنند.

حضور و استقبال بهتر برای داوطلب شدن افراد برای حضور در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کردستان نشان می دهد، که می توان چشم انتظار برگزاری انتخاباتی پرشور و با حضور حداکثری مردم در صحنه بود.

بدون شک در کنار حضور پرشور مردم در صحنه یکی از نیازهای مهم کشور و کردستان انتخاب های درست و منطقی مردم است، چرا که با توجه به شرایط فعلی نیاز است که مجلس توانمند شکل گرفته و در نتیجه زمینه برای رفع بخش زیادی از مشکلات و نارسایی ها فراهم شود.

 

 

خبرگزاری مهر

انتهای خبر/