افزایش ۱۰۴ درصدی وفات و کاهش ۱۵ درصدی ولادت در کردستان/محمد، همچنان در صدر نام نوزادان پسر استان

مدیرکل ثبت احوال استان کردستان آمار مرگ‌ومیر استان را در نیمه نخست امسال را سه هزار و ۶۴۱ مورد اعلام کرد و گفت: این تعداد مرگ‌ومیر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۴ ‌درصد افزایش داشته است.

حسن صومی در گفت‌وگویی اظهار داشت: در ۶ ماهه نخست امسال بیماری‌های قلبی و عروقی با یک هزار و ۱۲۳ مورد، سرطان و تومورها با ۴۷۱ مورد و حوادث غیرعمد با ۳۲۲ مورد بیشترین علل مرگ‌ومیر در استان را به خود اختصاص داده است.

وی آمار مرگ‌ومیر استان را در نیمه نخست امسال را سه هزار و ۶۴۱ مورد اعلام کرد و گفت: این تعداد مرگ‌ومیر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۰۴ ‌درصد افزایش داشته است.

به گفته صومی، در این مدت تعداد ۲ هزار و ۱۱۰ مورد مرگ مردان و یک هزار و ۵۳۱ مورد مرگ خانم‌ها در استان ثبت شده است.

وی تعداد واقعه ولادت ثبت‌شده در ۶ ماهه نخست امسال را ۱۲ هزار و ۵۰۱ واقعه ذکر کرد و گفت: این میزان ولادت در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش داشته است.

به گفته مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان، از این تعداد ولادت ثبت شده ۶ هزار و ۴۱۸ مورد پسر و تعداد ۶ هزار و ۸۳ مورد تولد دختران بوده است.

صومی میانگین سن زایمان مادران را ۲۹.۷۹ سال عنوان کرد و گفت: بیشترین ولادت ثبت شده مربوط به مادران گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال بوده است.

وی تعداد دو قلوزایی در ۶ ماهه نخست امسال را ۱۹۲ مورد ذکر کرد و گفت: بیشترین دوقلوزایی مربوط به شهرستان سنندج بوده است.

صومی همچنین یادآورشد: در این مدت تاکنون چهار مورد سه قلوزایی در شهرستان های بیجار، سقز، سنندج و مریوان هر کدام یک مورد ثبت شده است.

وی اظهار کرد: بیشترین نرخ خام ولادت ثبت شده مربوط به مریوان و بانه و کمترین نرخ خام ولادت مربوط به سروآباد بوده است.

مدیرکل ثبت‌احوال استان کردستان افزود: بیشترین نرخ خام وفات نیز مربوط به سروآباد و کمترین وفات مربوط به بانه بوده است.

به گفته وی، نام‌های آنیا، سدنا و باران بیشترین فراونی نام‌های دختران و نام‌های محمد، آیهان و آراد بیشترین فراوانی نام‌های پسران را در ۶ ماهه نخست امسال به خود اختصاص داده است.

فارس
انتهای خبر/