باران موجب لغزندگی سطح‌ جاده‌های کردستان شده است

دانش زندی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به اطلاعات دوربین‌های نظارتی بارش باران در این استان از ساعت ۲۲ جمعه از سمت شهرستان مریوان آغاز شده و هم اکنون در بیشتر نقاط استان تداوم دارد. وی با بیان اینکه الغزندگی سطح جاده‌ها در گردنه‌ها و جاده‌های مناطق مرتفع […]دانش زندی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به اطلاعات دوربین‌های نظارتی بارش باران در این استان از ساعت ۲۲ جمعه از سمت شهرستان مریوان آغاز شده و هم اکنون در بیشتر نقاط استان تداوم دارد.

وی با بیان اینکه الغزندگی سطح جاده‌ها در گردنه‌ها و جاده‌های مناطق مرتفع بیش از سایر نقاط است،  اضافه کرد: طبق اعلام هواشناسی بارندگی‌ها در این استان تا اواخر روز یکشنبه ادامه دارد و با پایداری یک روزه هوا مجددا از روز دوشنبه تا پنجشنبه شاهد بارندگی‌ در سطح استان خواهیم بود.

زندی با بیان اینکه توصیه می‌شود مسافران از تردد غیر ضروری بویژه در هنگام شبانه در تمام محورهای استان کردستان خودداری کنند، افزود: رانندگان در صورت لزوم حتما زنجیر چرخ و دیگر ملزومان سفر زمستانی به همراه داشته باشند.

وی یادآور شد: شماره تماس ۱۴۱ به صورت شبانه روزی آماده پاسخگویی و اعلام آخرین وضعیت راه های کردستان است اما توصیه می شود مردم از سفرهای غیرضروری بویژه در طول شب خودداری کنند.

طرح زمستانی راهداری و پلیس راه همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می‌شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز می‌شود در این طرح،    ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت ۲۴ ساعته در خدمت مسافران هستند.

راهداران در قالب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.

همچنین جاده‌های بین شهری این استان دارای ۳۸ گردنه برفگیر و جاده‌های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر بوده که این گردنه ها هنگام بارش باران عمدتا شاهد لغزندگی است.