بازار و برخی از اصناف بیجار تعطیل شد

علی اکبر ورمقانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پنجمین جلسه ستاد پیشگیری از ویروس کرونا، دستور تعطیلی واحدهای صنفی بازار و اصنافی که در مسیرهای پردد بخصوص مسیرهای منتهی به بازار سنتی شهر هستند، اعلام و این مورد اجرایی شد. وی افزود: پیش از این اقدام،  جلسه مشترک اتاق […]علی اکبر ورمقانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پنجمین جلسه ستاد پیشگیری از ویروس کرونا، دستور تعطیلی واحدهای صنفی بازار و اصنافی که در مسیرهای پردد بخصوص مسیرهای منتهی به بازار سنتی شهر هستند، اعلام و این مورد اجرایی شد.

وی افزود: پیش از این اقدام،  جلسه مشترک اتاق اصناف و اداره صنعت معدن و تجارت با اتحادیه های صنفی در شهرستان برگزار گردید و نظرات و راهکارهای همیاری در امر مهم پیشگیری از شیوع این بیماری ویروسی با توجه به ایام پایانی سال و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها مورد بررسی قرار گرفت.

فرماندار بیجار تاکید کرد: در تعطیلی اصناف شهرستان، مساله مهم تامین کالاهای اساسی مردم است لذا صنوفی همچون خبازی، سوپرمارکت، موادپروتئینی، میوه و تره بار دایر هستند و باقی صنوف از دیروز تا اطلاع ثانوی از ستاد پیشگیری از ویروس کرونا تعطیل خواهند بود.

او با تقدیر از همراهی و همکاری مردم، اصناف و بازاریان، خیرین، فعالان مدنی و اجتماعی،  فعالان فضای مجازی، اقشار مختلف و کارکنان ادارات و نهادهای شهرستان و عذرخواهی بابت تعطیلی کسب و کارها در راستای حفظ سلامت عمومی خواستار رعایت تمام نکات بهداشتی از سوی شهروندان برای مهار و کنترل ویروس کرونا شد.

ورمقانی یادآور شد: به منظور مقابله با بحران شیوع کرونا به صورت شبانه در چند نقطه شهرستان به صورت همزمان با همکاری خیرین، شهرداری و ناحیه مقاومت بسیج سپاه بیجار اقدامات گندزدایی معابر و اماکن عمومی در دست انجام است.

در ۲۴ ساعت گذشته (ظهر جمعه تا ظهر شنبه) پنج نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان کردستان اضافه شدند و اکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای ۱۰۷ نفر به بیماری کرونا در این استان قطعی است.

آمار مبتلای قطعی به بیماری کرونا به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز با ۴۲ نفر، بانه ۲۳ نفر، سنندج ۱۵ نفر، کامیاران پنج نفر، قروه ۹ نفر، مریوان ۲ نفر، دیواندره چهار نفر، بیجار چهار، دهگلان ۲ و سروآباد یک نفر است.

۳۳۸ نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که از این تعداد، ۱۰۷ نمونه مثبت و ۱۹۰ نمونه منفی بوده و مابقی جواب آزمایش ها هنوز مشخص نیست.

تاکنون ۱۰ بیمار نیز بر اثر ابتلا به کرونا فوت کردند که از این تعداد هفت بیمار در سقز، یک بیمار در مریوان، یک بیمار در قروه و یک بیمار در بانه بودند ضمن اینکه چند نفر دیگر هم در این مدت جانباخته اند که جواب آزمایش آنها منفی بوده است.
ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.
ایران نیز از  ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری ۳۰ بهمن ماه در قم شناسایی شد.
کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی،  یک هزار و ۳۶۵ مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به۱۲ هزار و  ۷۲۹ نفر افزایش یافت.

تاکنون چهار هزار و ۳۳۹ نفر از بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته و ترخیص شده اند

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۹۷ نفر از مبتلایان جدید  به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به  ۶۱۱ مورد رسید.