بازگشایی راه ۱۰۵ روستای کردستان آغاز شد

معاون راهداری اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان با بیان اینکه در سه روز گذشته راهداران بارها برخی راه‌های روستایی مسدود را بازگشایی کردند، گفت: به علت تداوم بارش برف و کولاک شدید راه ارتباطی ۱۰۵ روستا مسدود است.

رامبد نوذری روز شنبه در گفت و گویی اظهار داشت: راهداران از صبح تا شب گذشته در مناطق مختلف حضور داشتند تا بتوانند مسیرهای روستایی مسدود شده را بازگشایی کنند اما تداوم کولاک و بارش برف مجددا باعث شد راه ۶ روستا مجددا مسدود بماند.

وی اضافه کرد: شهرستان دیواندره با ۴۰ روستا بیشترین تعداد راه مسدودی را داشت و پس از آن دهگلان با ۳۰ روستا، سروآباد با ۱۵ روستا، بانه با ۱۰ روستا، کامیاران با هشت روستا و قروه ۲ روستا در رتبه های بعدی قرار داشتند.

نوذری با بیان اینکه هم اکنون راهداران در مسیرهای روستایی مسدود شده مستقر و در حال بازگشایی محورها هستند، افزود: پش بینی می شود راه تمام این روستاها تا شب بازگشایی شود اما با توجه به وجود کولاک احتمال اینکه راه ارتباطی برخی مجددا مسدود شود، وجود دارد.

معاون راهداری اداره کل راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان در خصوص وضعیت جاده‌های اصلی این استان نیز تاکید کرد: هم اکنون کاهش دید به علت مه صبحگاهی در برخی محورها وجود دارد که بیشترین میزان آن در محورهای منتهی به شهرستان دیواندره و دهگلان با حداکثر دید ۳۰۰ متری است.

وی یادآور شد: همچنین با توجه به برودت هوا احتمال اینکه جاده‌های روستایی کردستان شاهد لغزندگی باشند نیز زیاد بوده لذا توصیه می شود مسافران از تردد غیرضرور در این محورها خودداری کرده و در صورت لزوم حتما زنجیر چرخ به همراه داشته باشند.

بارش برف در این استان از شامگاه چهارشنبه شروع شده و اکنون نیز ادامه دارد،  طبق اعلام راهداری روز پنجشنبه بارش سنگین برف موجب انسداد راه ارتباطی ۲۱۸ روستا در کردستان شده بود.

‌طرح زمستانی پلیس راه و راهداری همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می‌شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز می‌شود در این طرح،   ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت ۲۴ ساعته در خدمت مسافران هستند.

راهداران در قالب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.

همچنین جاده‌های بین شهری این استان دارای ۳۸ گردنه برفگیر و جاده‌های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر بوده که این گردنه ها هنگام بارش باران عمدتا شاهد لغزندگی است.

ایرنا
انتهای خبر/