بررسی تکامل کروناویروس با تحلیل کدهای ژنتیکی

پژوهشگران استرالیایی، روش جدیدی را ارائه داده‌اند که با تحلیل کدهای ژنتیکی، به درک تکامل کروناویروس کمک می‌کند.

به گزارش بانه نیوز و به نقل از نیودیلی، پژوهشگران “سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسود” (CSIRO) استرالیا، از روش جدیدی برای تحلیل کدهای ژنتیکی کروناویروس رونمایی کرده‌اند.

یافته‌های این بررسی، به پژوهشگران کمک خواهند کرد تا نحوه تکامل کروناویروس را بهتر درک کنند و به شناسایی ویروس‌های جدید بپردازند. تحلیل داده‌های جهانی در مورد این ویروس جدید و پیچیده می‌تواند به درک بهتر و سریع‌تر آن کمک کند.

پژوهشگران در این پروژه، پلتفرم جدیدی را ابداع کرده‌اند که با الگوریتم‌های بیوانفورماتیک پشتیبانی می‌شود. این الگوریتم‌ها معمولا برای تحلیل ژنوم انسان مورد استفاده قرار می‌گیرند تا تفاوت‌های میان هزاران توالی ژنتیکی کروناویروس را نشان دهند.

دکتر “لری مارشال” (Larry Marshall)، از متخصصان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی همسود گفت: آگاهی از این کدهای ژنتیکی، موضوعی بسیار حیاتی است. هر چه اطلاعات ما در مورد این ویروس بیشتر باشند، بهتر می‌توانیم برای مقابله با آن آماده شویم. این تحلیل بسیار پیچیده از توالی ژنوم کروناویروس کمک می‌کند تا رشته ویروس‌هایی که برای آزمایش واکسن‌های جدید مناسب هستند، شناسایی کنیم.

دکتر “دنیس بائر” (Denis Bauer)، سرپرست این گروه پژوهشی گفت: با تکامل کروناویروس، اهمیت رونوشت‌های آن نیز افزایش می‌یابد زیرا این رونوشت‌ها، دستورالعمل‌هایی را درباره رفتار ویروس و نوع بیماری ناشی از آن در بر دارند.

وی افزود: ارزیابی فاصله تکاملی میان داده‌ها و نشان دادن آنها، به پژوهشگران کمک خواهد کرد تا رشته‌های متفاوتی از ویروس را پیدا کنند و به اطلاعاتی مانند منشا و نحوه تکامل آن نیز دست یابند.

پروفسور “اس. اس. واسان” (S.S. Vasan)، از پژوهشگران این پروژه گفت: ۱۸۱ توالی ژنوم کروناویروس، در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند تا امکان درک تاثیر نحوه تغییر ویروس بر رفتار و پیامدهای آن فراهم شود. ما در حال حاضر انتظار نداریم که این روش، ابداع و تکامل واکسن‌های کووید- ۱۹ و همچنین تشخیص و درمان آن را تحت تاثیر قرار دهد اما می‌دانیم که این روش می‌تواند اطلاعات مهمی را برای بررسی پیشرفت پژوهش‌های پیش‌بالینی و بالینی در اختیار ما قرار دهد.

برای این که از عهده انجام دادن این کار برآییم، از جامعه بین المللی پژوهش درخواست می‌کنیم تا علاوه بر جزئیات مربوط به شدت و پیامدهای ابتلا به کروناویروس، داده‌های مربوط به توالی ژنتیکی آن را با ما در میان بگذارند.

بائر اضافه کرد: مزیت پلتفرم بررسی داده‌ها این است که نحوه تکامل جهش‌های ژنتیکی کروناویروس، تغییر و سازگاری آن با محیط زیست را نشان می‌دهد. هر چه اطلاعات ما در مورد این تفاوت‌های ژنتیکی و تاثیر آنها در پیشرفت بیماری بیشتر باشد، بهتر می‌توانیم به تشخیص و درمان بیماری بپردازیم و با آن مقابله کنیم.

 

انتهای پیام/