بیانیه شورای عالی افتاء کردستان در راستای ممنوعیت اقامه نماز جمعه

به گزارش خبرنگار مهر، متن بیانیه شورای عالی افتاء استان کردستان به شرح زیر است. مردم متدین استان کردستان با عنایت به انتشار ویروس کووید ۱۹ و شیوع بیماری کرونا در کشور و سرایت آن به استان کرستان، و با توجه به ضرورت مقابله همگانی با این بیماری خطرناک، توجه شهروندان دیندار استان کردستان را […]به گزارش خبرنگار مهر، متن بیانیه شورای عالی افتاء استان کردستان به شرح زیر است.

مردم متدین استان کردستان

با عنایت به انتشار ویروس کووید ۱۹ و شیوع بیماری کرونا در کشور و سرایت آن به استان کرستان، و با توجه به ضرورت مقابله همگانی با این بیماری خطرناک، توجه شهروندان دیندار استان کردستان را به نکات ذیل معطوف میدارد.

از آنجا که به گفته متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت، میان اجتماع و ازدحام جمعیت از یک سو و گسترش این بیماری مرموز و سرایت آن به سایر افراد از سوی دیگر رابطه مستقیم وجود دارد، فلذا توصیه اکید متولیان حوزه سلامت و بهداشت استان، این است که شهروندان عزیز از هرگونه اجتماع ولو برای اقامه نماز جمعه که از واجبات مسلم دینی و از شعائر مهم اسلام است، اجتناب نمایند.

روحانیون و ائمه جمعه و جماعات استان کردستان نیز بعنوان متولیان امور دینی جامعه ضمن تقدیر از جهد بی امان ستاد مبارزه با کرونا، نه تنها مانع مبازره بی امان با این ویروس مرموز نیستند بلکه خود بحکم شریعت و به حسب وظیفه دینی، پیشرو و پیشگام این مبارزه خواهند بود و اگر به عبادات ومراسمات دینی مردم حساس اند به سلامت و صحت و عافیت مردم حساس ترند.

به اتفاق فقهای مذاهب اربعه اهل سنت و جماعت، یکی از شرایط وجوب نماز جمعه انتفای خوف است به این معنی که هرگونه خوف و نگرانی برجان و مال نمازگزار، عذر محسوب می شود و هرگونه عذری موجب سقوط تکلیف است، فلذا کسانیکه بر سلامت و عافیت خود بیمناک اند، مکلف به حضور در نماز جمعه نیستند.

در شرایط عادی، مبتلایان به بیماریهای مسری نه تنها مکلف به حضور در نمازهای جمعه و جماعت نیستند، بلکه با توجه به احتمال جدی انتشار بیماری و درگیر نمودن سایر نمازگزاران، شرعا مجاز به شرکت در نماز جمعه وجماعت نیستند همانگونه که زنان و کودکان و بیماران و سالمندان نیز در شرایط عادی مکلف به حضور در نماز جمعه نیستند

اما هم اکنون سلامت همگان در خطر است، فلذا عمل به توصیه های و توجیهات وقائی و بهداشتی پزشکان و متخصصان این حوزه، واجب است و تخطی از آنها خلاف شرع است. مسئولان و متولیان امور نیز به مفاد حدیث «کلکم مسئول عن رعیته» در قبال سلامت جامعه مسئول اند، فلذا هرگاه پای سلامت و امنیت شهروندان و مصالح جامعه درمیان باشد بایستی به تکلیف خود عمل نمایند، فلذا انتظار میرود روحانیون معزز، هیأت های امناء و متولیان مساجد، به تصمیمات ستاد استانی مبارزه با کرونا که با مشورت و موافقت شورای عالی افتاء استان کردستان اتخاذ گردیده است، احترام بگذارند و در روند مبارزه میدانی با این بلای فراگیر خللی وارد نسازند.

هر یک از روحانیون بزرگواری که هنوز خطر ویروس کرونا را جدی تلقی نکرده اند و همچنان براقامه نماز های جمعه اند اصرار می ورزند، چنانچه با نظرات و فتاوای خود موجب اتلاف نفوس و اخلال در روند مهار این بیماری گردند، در قبال این نفوس ضامن و در پیشگاه خداوند مسئول و پاسخگو خواهند بود.

به همه نمازگزاران توصیه اکید می گردد که در نمازهای یومیه خود قنوت نازله بخوانند و ادعیه مأثوره مرتبط با دفع این بلیه همگانی را ورد خویش قراردهند و برای موفقیت متولیان این مبارزه دشوار خصوصاً جامعه درمانی کشور دعا نمایند.

روحانیون محترم نیز در خلال تعطیلی موقت مساجد و اماکن عبادی منطقه، با بهره گیری از امکانات ارتباطی و فضای مجازی به تعلیم ادعیه وارده و آموزش فقه نوازل به جامعه مخاطب بپردازند و همگان را به توبه و استغفار و خشوع و انکسار دعوت نمایند.

اعاذنا الله مِنْ جَهْدِ الْبَلَاءِ، وَدَرَکِ الشَّقَاءِ وَسُوءِ الْقَضَاءِ، وَشَمَاتَةِ الْأَعْدَاءِ