مدیرکل گمرکات کردستان

بیش از ۲ میلیارد دلار کالا از مرز باشماق کردستان ترانزیت شد

۷۹۹ هزار و ۹۷۶ تُن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار از ابتدای امسال تا پایان شهریور ( ۶ ماهه نخست) از مرز باشماق کردستان ترانزیت شده است.

مرز رسمی باشماق مریوان تنها مرز ترانزیتی کردستان و یکی از مهمترین مرزهای رسمی زمینی ایران با اقلیم کردستان عراق به شمار می‌آید.

گمرک مرزی باشماق مریوان در ۶ ماهه امسال رتبه دوم ترانزیت خارجی مقصد را بین ۵۷ گمرک مرزی و رتبه ۱۰ ترانزیت خارجی مبدا را بین ۵۲ گمرک و رتبه ۱۴ ترانزیت داخلی مبدا را بین ۳۵ گمرک مرزی کسب کرده است.

مدیرگل کمرکات کردستان روز شنبه در گفت و گویی اظهار داشت: میزان ترانزیت خارجی مبداء از گمرک باشماق در ۶ ماهه امسال ۲۹۵ هزار و ۲۵۲ تن به ارزش ۱۹۱ میلیون و ۷۳۶ هزار و ۱۱ دلار بوده است.

بختیار رحمانی‌پور اضافه کرد: ۲۷ هزار و ۴۴۲ تن کالا به ارزش ۹ میلیون و ۳۰۶ هزار و ۷۳۸ دلار هم در این مدت ترانزیت داخلی مبدا از گمرک باشماق انجام شده است.

وی میزان ترانزیت خارجی مقصد از گمرک باشماق را ۴۷۷ هزار و ۲۸۲ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۸۴۹ میلیون و ۸۷۱ هزار دلار اعلام کرد و گفت: این میزان ترانزیت خارجی مقصد در ۶ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته از لحاظ ارزش ریالی ۱۰۷ درصد رشد داشته است.

مدیرگل کمرکات کردستان یادآور شد:  در مجموع میزان ترانزیت انجام شده از طریق مرز باشماق مریوان  ۷۹۹ هزار و ۹۷۶ تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون و ۹۱۴ هزار دلاربوده است.

رحمانی‌پور اضافه کرد: میزان ترانزیت انجام شده در ۶ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته از لحاظ وزنی ۲۹ درصد و از نظر ارزش دلاری ۱۸ درصد کاهش و از لحاظ ارزش ریالی ۱۰۶ درصد افزایش داشته است.

گمرک مریوان در زمینه ترانزیت، صادرات، امور مسافری و مقدار قابل توجهی در بخش واردات فعال است.

گمرکات استان کردستان با شعبه های فعال در سنندج، باشماق مریوان، سیرانبند بانه به فعالان اقتصادی خدمات گمرکی ارائه می کند.

انتهای خبر/