تخلفات حادثه‌ساز رانندگی در کردستان ۱۵ درصد افزایش یافت

رییس پلیس راهور قرماندهی انتظامی کردستان گفت: میزان تخلفات حادثه‌ساز رانندگان درون شهری در این استان از ابتدای امسال تا پایان آذرماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است.

سرهنگ برزو مرادی روز چهارشنبه در نشست خبری اظهار داشت: میزان انجام حرکات نمایشی نیز در سال جاری (۹ ماه گذشته) نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۶ درصد و ایجاد آلودگی صوتی ۳۳ درصد بیشتر بود.

وی با بیان اینکه کشف مصرف الکل و قرص‌های روان گردان در میان رانندگان درون شهری استان ۷۵ درصد افزایش داشته است، افزود: توقیف خودروهای متخلف نیز در سال جاری ۲۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رییس پلیس راهور کردستان یادآور شد: در این مدت میزان توقیف موتورسیکلت ۵۱ درصد کاهش داشته، تصادفات خسارتی ۶۷ درصد افزایش و جمع کل تصادفات درون شهری نیز ۱۰ درصد کاهش داشته است.

سرهنگ مرادی با اشاره به اینکه امسال میزان تصادفات دورن شهری جرحی ۱۵ درصد کاهش یافت، اضافه کرد: تصادفات درون شهری منجر به فوت نیز در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد کمتر بود.

وی با بیان اینکه پلیس راهور چهار برنامه و اهداف کلی را در دستور کار دارد، گفت: مهمترین موضوع و اولویت کاری ما تلاش برای کاهش جانباختگان تصادفات است که در چند سال قبل میزان کشته‌ها در کشور ۲۷ هزار نفر در سال بود که با فرهنگ‌سازی مناسب از این رقم، ۱۰ هزار کشته کاهش یافته ‌است.

رییس پلیس راه کردستان دلیل کاهش تعداد قربانیان را همکاری ارگان‌های مختلف با پلیس و ارتقای فرهنگ ترافیک در میان مردم اعلام کرد و افزود: چنانچه دستگاهی در زمینه بروز حادثه‌ای ترافیکی مقصر باشد، هیچگونه مماشاتی صورت نمی‌گیرد و با ارگان متخلف برخورد خواهد شد.

سرهنگ مرادی شناسایی نقاط حادثه‌خیز را در کاهش تصادفات از جمله برنامه‌های پلیس راهور عنوان کرد و یادآور شد : پلیس به تنهایی در اجرای هیچ طرحی موفق نخواهد شد، بلکه لازمه موفقیت ارتقای فرهنگ ترافیک در جامعه، همکاری مردم است.

وی هدف دوم پلیس راهور را التزام بخشی مردم به رعایت قوانین و مقررات دانست و اظهار داشت: یکی از معضلات ترافیکی در استان استفاده نامناسب از وسیله نقلیه در ساعات نامناسب است.

رییس پلیس راهور کردستان خواستار استفاده شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی در ساعات اوج ترافیک شد و اضافه کرد: هوشمندسازی ترافیک و ارسال جریمه تخلفات از طریق پیامک در دستور کار پلیس راهور است.

وی با بیان اینکه برای دریافت استعلام قضایی سامانه‌ای با همکاری دادگستری و پلیس ایجاد شده است، گفت: این کار در کمتر از ۲۴ ساعت به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

رییس پلیس راهور کردستان از وجود مراکز تعویض پلاک در تمام شهرستان‌های استان خبر داد و تاکید کرد: در مریوان ۲ دفتر خدمات خودرویی فعال است و در ۲ شهر سقز و بانه نیز تعداد دفاتر به ۲ دفتر افزایش می‌یابد.

ایرنا
انتهای خبر/