تردد در جاده‌های کردستان با زنجیر چرخ امکانپذیر است

بارش برف و لغزندگی سطح جاده‌های کردستان موجب اختلال در تردد وسایل نقلیه شده و در برخی نقاط از جمله گردنه‌ها و مناطق کوهستانی نیز تردد تنها با زنجیر چرخ امکانپذیر است.

فرمانده پلیس راه کردستان در گفت و گویی اظهار داشت: با توجه به اینکه بارش در بیشتر محورهای استان وجود دارد رعایت نکات ایمنی هنگام رانندگی در جاده‌های استان ضروری است.

سرهنگ عیسی گوهری اضافه کرد: به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در محورهای برون شهری استان لازم و ضروری است و توصیه می‌شود مردم از تردد و مسافرت‌های غیر ضروری در جاده‌های کردستان خودداری کنند.

وی یادآور شد: لغزندگی سطح جاده‌ها از دیگر مخاطره‌های جاده‌های استان در شرایط فعلی است که رعایت سرعت مطمئنه و فاصله طولی مناسب از جمله توصیه‌های پلیس راه به رانندگان است.

رییس مرکز مدیریت راه‌های راهداری، حمل و نقل جاده‌ای کردستان نیز گفت: هم اکنون در مسیر تیژتیژگاران در محور سنندج – مریوان، سروآباد پاوه و  بانه – مریوان تردد تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

دانش زندی یادآور شد: هم اکنون مسیرهای منتهی به مریوان، سقز و دیواندره شاهد بارش برف و در مسیر کامیاران سنندج بارش خفیف برف وجود دارد.

وی افزود: مسیرهای منتهی به بیجار از جمله بیجار – زنجان، سنندج – دیواندره گردنه ماموخ و باقرآباد بارش خفیف و مه گرفتگی سطح جاده موجب اختلال در تردد شده است.

تحلیل نقشه‌های پیش یابی، عبور امواج بارشی را بطور متناوب تا صبح دوشنبه ۳۰ دی نشان می‌دهد که سبب پوش ابر، وزش باد، بارش برف و باران، مه در ارتفاعات و گردنه‌ها کولاک برف می‌شود.

بیشترین فعالیت این امواج از صبح شنبه تا بعد از ظهر یکشنبه خواهد بود و اغلب بخش‌های غربی استان شامل بانه، مریوان، سروآباد، اورامان، سرشیو سقز، مریوان و ارتفاعات مرکزی استان را فرا می‌گیرد.

پناهی افزود: اختلال در ترتد جاده‌ای به ویژه ارتفاعات و گردنه‌ها، لغزندگی، کاهش دید در اثر مه و بارش و خطر سقوط بهمن در ارتفاعات برفگیر و مستعد از جمله مخاطره‌های این سامانه در استان است.

طرح زمستانی راهداری و پلیس راه همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می‌شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز می‌شود.

در طرح زمستانی سال گذشته  ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت آماده باش و ۲۴ ساعت در خدمت مسافران بودند.

راهداران در قااب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.

همچنین جاده های بین شهری این استان دارای ۳۸ گردنه برفگیر و جاده های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر بوده که این گردنه ها هنگام بارش باران عمدتا شاهد لغزندگی است.

ایرنا
انتهای خبر/