تشکیل ستاد مدیریت مبارزه با کرونا در حوزه علمیه کردستان

به گزارش ایکنا از کردستان، علی‌اصغر دریایی، نماینده دفتر سیاسی و اجتماعی حوزه‌های علمیه در استان کردستان، در ستاد مدیریت بحران نهاد‌های حوزوی کردستان که امروز، ۲۱ اسفندماه در حوزه علمیه کردستان برگزار شد، با اشاره به اینکه این بیماری تأثیرات خود را بر کشور گذاشته است، اظهار کرد: کرونا یک مهمان ناخوانده در خانه‌های […]


به گزارش ایکنا از کردستان، علی‌اصغر دریایی، نماینده دفتر سیاسی و اجتماعی حوزه‌های علمیه در استان کردستان، در ستاد مدیریت بحران نهاد‌های حوزوی کردستان که امروز، ۲۱ اسفندماه در حوزه علمیه کردستان برگزار شد، با اشاره به اینکه این بیماری تأثیرات خود را بر کشور گذاشته است، اظهار کرد: کرونا یک مهمان ناخوانده در خانه‌های ماست. اکنون کرونا یک بحران نیست بلکه فراتر از بحران است و ما در یک جنگ هستیم با این تفاوت که دشمن ما مشخص نیست که این امر کار را دوچندان مشکل کرده است.

دریایی بیان کرد: به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی این ویروس منحوس به کشور ورود کرده است و ان شاء الله شر آن نیز از سر این ملت خواهد رفت و به قول شهید حاج قاسم سلیمانی؛ «نترسید، نترسیم و نترسانیم».

این استاد حوزوی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه برخی از رسانه‌ها سهوی یا عمدی زمینه استرس مردم در بحث کرونا را دوچندان کرده‌اند، اعلام کرد: در این شرایط بسیار خاص در کشور برخی از رسانه‌ها با اخبار کذب خود زمینه استرس مزمن در جامعه را ایجاد کرده اند که باید گفت بار روانی این بیماری از خود بیماری کرونا برای اجتماع و کشور بسیار خطرناک‌تر است.

وی اظهار کرد: امروز باید در کنار درمان‌های پزشکی به معنویات، ادعیه و قرآن و خداوند تمسک بجوییم، چراکه همه ایمان داریم که تنها به اذن خداوند یک دارو یا پادزهر می‌تواند تأثیرگذار باشد. باید در این برهه به فرموده امام خامنه‌ای به دعای هفتم کتاب «صحیفه سجادیه» رجوع کنیم، چراکه از قدیم الایام در کشور ما در رخداد‌های اینگونه مرسوم بوده است که مردم به علما دین، ادعیه، قرآن و… تمسک بجویند.

دریایی تأکید کرد: حوزه‌های علمیه در کشور در قالب نهاد‌های حوزوی به دنبال حضور مستمر خود در بحث یاری‌رسانی در ریشه کن کردن این بیماری هستند و لذا تشکیل این ستاد یکی از ضروریات است. حوزه‌های علمیه همیشه نشان داده‌اند که در رویداد‌های ملی پای کار بوده و هستند و در حوادث سال‌های اخیر همانند زلزله کرمانشاه، سیل جنوب و جنوب شرق و… شاهد حضور طلاب و روحانیون به صورت گروه‌های جهادی بوده‌ایم و امروز نیز باید حوزه‌های علمیه جهادگونه در برابر این بیماری وارد میدان شوند که خوشبختانه در هفته‌های اخیر شاهد ورود روحانیت در این بحث هستیم که این نشان می‌دهد که روحانیت و مردم هرگز از هم جدا نبوده و نیستند.

وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در این میان برخی از کانال‌ها و سایت‌های مغرض و معاند با ایجاد فضای روانی در سطح جامعه به مشکل بیماری کرونا دامن زده‌اند، لذا حوزه‌های علمیه می‌توانند با محتواسازی در فضای مجازی تأثیر این اخبار کذب را کاهش دهند.

نماینده دفتر سیاسی و اجتماعی حوزه‌های علمیه در استان کردستان اعلام کرد: در این میان باید از ظرفیت حوزه‌های علمیه، روحانیون و طلاب برای حضور در کنار کادر‌های درمانی و پرستاران برای ایجاد محیطی آرام استفاده کنیم و نیز در بحث کار‌های خدماتی برای ریشه کن کردن این بیماری یاری گر مجموعه‌های مختلف درگیر این قضیه باشیم.

دریایی در پایان یادآور شد: با حضور روحانیون و حوزویان در کنار دیگر نهاد‌ها به مانند سپاه، ارتش، دانشگاه علوم پزشکی و… در ریشه کن کردن بیماری کرونا نقش انسانی و دینی خود را به خوبی انجام دهند.

یادآور می‌شود؛ ‌در ادامه این ستاد هر یک از حاضرین به بیان نقطه نظرات خود درباره اداره ستاد مدیریت بحران نهاد‌های حوزوی و تعامل با سازمان‌ها و نهاد‌های درگیر مبارزه با بیماری کرونا پرداختند.

انتهای پیام