تشکیل ۷۵۵ پرونده قاچاق سوخت در کردستان/ کشف ۹۷۳هزار لیتر سوخت قاچاق

مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان گفت: ۷۵۵ پرونده قاچاق سوخت به ارزش ریالی ۴۸ میلیارد و ۹۸۵ میلیون ریال از ابتدای امسال تا پایان آذرماه در استان تشکیل شده است.

نجیم حسینی در گفت‌وگویی از تشکیل ۷۵۵ پرونده قاچاق سوخت در استان خبر داد و اظهار کرد: از ابتدای امسال تا پایان آذرماه در مجموع ۹۷۳ هزار لیتر سوخت قاچاق در استان کشف و ضبط شده است.

به گفته وی، ارزش ریالی پرونده‌های مرتبط به قاچاق سوخت استان ۴۸ میلیارد و ۹۸۵ میلیون ریال و میزان محکومیت ۴۸ میلیارد و ۹۸۵ میلیون ریال بوده است.

به گفته مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان، ۶۱۸ پرونده تشکیل شده با ارزش ریالی ۲۹ میلیارد و ۳۰۵ میلیون ریال و محومیت ۳۰ میلیارد و ۸۹۸ میلیون ریال مربوط به قاچاق ۶۶۶ هزار لیتر قاچاق نفت گاز بوده است.

حسینی از تشکیل ۱۲۸ پرونده در رابطه با قاچاق بنزین در ۹ ماهه امسال در استان خبر داد و گفت: ارزش ریالی ۱۷۴ هزار لیتر بنزین قاچاق کشف شده براساس نظر کارشناسان ۱۳ میلیون و ۲۷۵ هزار ریال و میزان محکومیت در نظر گرفته ۹ میلیارد و ۸۱۸ میلیون ریال بوده است.

وی با تاکید بر اینکه در بحث قاچاق سوخت نفت سفید کمترین میزان را به خود اختصاص داده است، گفت: در مجموع ۱۳۲ هزار و ۶۲۰ لیتر نفت سفید قاچاق در مرزهای استان کشف شده و با تشکیل ۹ فقره پرونده به ارزش ریالی ۸ میلیارد و ۲۶۸ میلیون ریال به همین میزان متخلفین محکوم شده اند.

تشکیل ۳۳ پرونده قاچاق دام در کردستان

وی در ادامه با بیان اینکه از اول امسال تاکنون ۱۵ فقره پرونده مربوط به قاچاق دام سبک شامل ۷۶۶ راس و ۱۸ فقره پرونده دام سنگین شامل ۱۳۰ راس در این استان تشکیل شده است، اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون  ۳۳ پرونده قاچاق دام سبک و سنگین در استان تشکیل شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان خاطرنشان کرد: ارزش ریالی میزان کشفیات دام قاچاق در استان ۲۸ میلیارد و ۵۰۷ میلیون تومان و محکومیت در نظر گرفته شده ۲۵ میلیارد و ۱۱۰ میلیون ریال بوده است.

حسینی از کاهش میزان قاچاق دام و پرونده‌های تشکیل شده در این راستا در استان خبر داد و گفت: بیشترین قاچاق دام استان از طریق چرای دام در شهرهای مریوان، سروآباد و بانه انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: در فصل پاییز و زمستان نیز به دلیل وضعیت جوی و بسته شدن مسیرها قاچاق دام به صفر می‌رسد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی کردستان با بیان اینکه رسانه‌ها در درج اطلاعات میزان کشفیات قاچاق به آمار ارائه شده از سوی تعزیرات حکومتی توجه کنند، گفت: اینکه در مرز کالایی به عنوان قاچاق کشف و ضبط و از سوی دستگاه کاشف پرونده تشکیل می‌شود حتما تائید بر قاچاق بودن آن نخواهد بود.

حسینی خاطرنشان کرد: زمانی کالا به عنوان کالای قاچاق محسوب می‌شود که پرونده رسیدگی و محکومیت مشخص شود چرا که در برخی موارد رای به برأت داده می‌شود و این آمار نباید در آمار کلی میزان قاچاق استان بیاید.

وی در پایان تصریح کرد: در زمینه کشف و ضبط جوجه یک‌روزه قاچاق با کشف یک‌میلیون و ۶۰۸ هزار قطعه جوجه یک‌روزه در مجموع ۹ ماهه امسال ۱۷۷ پرونده به ارزش ریالی ۲۸ میلیارد و ۵۸۸ میلیون ریال تشکیل و ۲۸ میلیارد و ۴۲۸ میلیون ریال محکومیت صادر شده است.

فارس
انتهای خبر/