تصمیمی برای قرنطینه‌ شهرهای کردستان اتخاذ نشده است

حسین خوش اقبال روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همه مسوولان و مدیران دستگاه های اجرایی، نظامی، انتظامی و قضایی در راس آنها استاندار کردستان تمام تلاش خود را برای تامین نیازهای بهداشتی، درمانی و اقلام مورد نیاز مردم در ایام پایانی سال بکار گرفته‌اند. وی اضافه کرد: اطمینان خاطر می […]حسین خوش اقبال روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همه مسوولان و مدیران دستگاه های اجرایی، نظامی، انتظامی و قضایی در راس آنها استاندار کردستان تمام تلاش خود را برای تامین نیازهای بهداشتی، درمانی و اقلام مورد نیاز مردم در ایام پایانی سال بکار گرفته‌اند.

وی اضافه کرد: اطمینان خاطر می دهیم هیچگونه کمبودی در خصوص تامین کالا و اقلام اساسی مورد نیاز وجود ندارد و تصمیمی نیز مبنی بر قرنطینه کردن شهرها و ایجاد مشکل برای روال عادی زندگی مردم اتخاذ نشده است.

معان سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان افزود: از مردم درخواست داریم هرگونه اطلاعات و اخبار در خصوص بیماری کرونا را از طریق مسوولان دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی و رسانه های رسمی و صدا و سیما پیگیری و دریافت کنند.

وی یادآور شد: همچنین انتظار می‌رود مردم به فضاسازی رسانه‌های معاند و مغرض که با هدف تشویش اذهان مردم و ایجاد رعب و وحشت جهت دار را مطرح می‌کنند توجهی نداشته باشند.

خوش اقبال تاکید کرد: امیدواریم با تدابیر دولت و همراهی تمام نیروهای مسلح و عنایت و توجه مردم به هشدارهای بهداشتی و عدم تردد غیر ضروری در سطح شهر هرچه زودتر شاهد کنترل و مهار این بیماری خطرناک باشیم.

وی گفت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و درگیر شدن تعدادی از شهروندان، ضمن آرزوی سلامتی برای همه این افراد و طلب مغفرت برای در گذشتگان از زحمات همه سفیدپوشان عرصه سلامت در سطح استان و مردم قدردان در همراهی خودجوش و هماهنگ برای کمک به سلامت جامعه و رعایت مسائل بهداشتی و عدم حضور در سطح شهرهای استان کمال تشکر و قداردانی دارم.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (ظهر شنبه تا ظهر یکشنبه) ۲۷ نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کردستان اضافه شدند و اکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای ۱۳۴ نفر از افراد بستری به بیماری کرونا قطعی است.

آمار مبتلایان قطعی به بیماری کرونا به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز با ۴۸ نفر، بانه ۳۳ نفر، سنندج ۲۰ نفر، کامیاران پنج نفر، قروه ۱۱ نفر، مریوان ۲ نفر، دیواندره ۶ نفر، بیجار ۶ نفر، دهگلان ۲ نفر و سروآباد یک نفر است که بیش از ۲۵ درصد نسبت به روز گذشته افزایش دارد.

تاکنون ۳۶۲ نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که از این تعداد، ۱۳۴ نمونه مثبت بوده و نمونه آزمایش ۲۰۲ نفر نیز منفی بوده و جواب آزمایش افراد باقی مانده نیز هنوز مشخص نشده است.

چهار بیمار نیز بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جانباختند و تعداد فوتی ها به ۱۴ نفر از ابتدا تا امروز در استان کردستان رسید که از این تعداد هشت نفر در سقز، ۲ نفر در سنندج، یک نفر در مریوان، ۲ نفر در قروه و یک نفر هم در بانه فوت کردند ضمن اینکه چند نفر دیگر هم در این مدت جانباختند که جواب آزمایش همه آنها منفی بوده است.

ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.

ایران نیز از  ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری ۳۰ بهمن ماه در قم شناسایی شد.

کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

از ظهر شنبه ۲۴ تا ظهر یکشنبه ۲۵ اسفند و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، یک هزار و ۲۰۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۳ هزار و ۹۳۸ نفر افزایش یافت.

تاکنون چهار هزار و ۵۹۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته و ترخیص شده‌اند و متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۳ نفر از مبتلایان جدید به این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۷۲۴ مورد رسید.