توسعه آزمایش جدید ابتلا به “کووید-۱۹” ظرف ۴ ساعت

محققان انگلیسی می‌گویند که برای خط مقدم کادر درمان در "سرویس سلامت همگانی"(NHS) بریتانیا یک آزمایش جدید برای تشخیص "کروناویروس" توسعه دادند که می‌تواند در آزمایشگاههایی با سطح ایمنی پایین‌تر انجام شود.

به گزارش بانه نیوز و به نقل از دیلی‌میل، محققان دانشگاه “کمبریج” راهی برای غیرفعال کردن “کروناویروس” پیدا کردند تا بتوان آن را در آزمایشگاه‌هایی با ایمنی پایین‌تر مورد آزمایش قرار داد و روند آزمایش را سرعت بخشید.

در حال حاضر، آزمایش تشخیص بیماری “کووید-۱۹” به ۲۴ ساعت زمان نیاز دارد تا تکمیل شود. زیرا نمونه‌های دریافت شده باید به آزمایشگاه‌هایی با ایمنی بالا ارسال شوند که تعداد آنها کم است.

در این راستا محققان دانشگاه “کمبریج” آزمایش جدیدی توسعه داده‌اند که به چهار ساعت زمان نیاز دارد و می‌تواند این بیماری را در مدت زمان کمتری تشخیص دهد.

این آزمایش جدید به این معنی خواهد بود که کارکنان “سرویس سلامت همگانی” انگلیس که به علت مشکوک بودن در ابتلا به بیماری، مجبور به ایزوله خود هستند، می‌توانند در صورت نتیجه منفی آزمایش، به سر کار خود بازگردند.

این آزمایش در حال حاضر در یک بیمارستان انگلیس که با دانشگاه کمبریج مرتبط است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این آزمایش که مشابه با دیگر آزمایش‌های موجود است، سواب بینی گرفته می‌شود. ولی فرآیند تجزیه و تحلیل نمونه‌ها در این آزمایش، سریع‌تر است.

محققان دانشگاه کمبریج در این آزمایش از “واکنش زنجیره‌ای پلیمراز”(PCR) استفاده کردند.

“واکنش زنجیره‌ای پلیمراز” تکنیکی در زیست‌شناسی مولکولی است و به منظور تکثیر یک نسخه منفرد یا نسخه‌های کمی از یک قطعه DNA با توالی خاص به تعداد هزار یا میلیون‌ها نسخه به کار می‌رود.

این محققان توانستند با استفاده از “PCR”، مقدار کمی از کد ژنتیکی ویروس را استخراج کنند و آن را میلیون‌ها بار کپی کنند.

انجام این کار مقداری ماده ژنتیکی ایجاد می‌کند که به اندازه کافی بزرگ است که بتواند وجود ویروس را تایید کند.

“استفان بیکر”(Stephen Baker) در انستیتوی ایمونولوژی(ایمنی شناسی) درمانی و بیماری‌های عفونی کمبریج راهی برای غیرفعال کردن ویروس در مرحله نمونه برداری پیدا کرد.

این امر به محققان امکان داد کار خود را به آزمایشگاه‌هایی با امکانات سطح دو منتقل کنند. آزمایشگاه‌هایی که به طور گسترده‌تری در دسترس هستند و در استفاده از آن‌ها محدودیت کمتری وجود دارد.

به این ترتیب، این آزمایش می‌تواند در کمک به آزمایش خط مقدم کادر درمان در “سرویس سلامت همگانی” انگلیس بسیار مفید باشد تا در صورت عدم ابتلای آنها به بیماری کووید-۱۹ به محل کار خود بازگردند.

 

انتهای پیام/