تولید صنعتی افزودنی ضدعفونی‌کننده توسط اعضای دانشگاه کردستان

ایسنا/کردستان یک عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه کردستان از تولید افزودنی ضد عفونی کننده با کارآیی و ماندگاری بسیار بالا خبر داد. زاهد شمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تولید صنعتی نوعی افزودنی ضد عفونی کننده جدید، اظهار کرد: همزمان با رسانه‌ای شدن شیوع کوروناویروس در شهر ووهان چین و […]ایسنا/کردستان یک عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه کردستان از تولید افزودنی ضد عفونی کننده با کارآیی و ماندگاری بسیار بالا خبر داد.

زاهد شمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تولید صنعتی نوعی افزودنی ضد عفونی کننده جدید، اظهار کرد: همزمان با رسانه‌ای شدن شیوع کوروناویروس در شهر ووهان چین و ترس از انتشار آن به دیگر کشورها، این مهم مطرح شد که با همکاری اعضای گروه راه‌حل‌های جامع و علمی برای حل این اپیدمی در جامعه ارائه شود.

وی افزود: در همین راستا ایده تولید بیولوژیکی اتانول از شکر را مطرح کردیم که متاسفانه با بررسی امکانات موجود به نتیجه‌ای نرسیدیم.

این عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه کردستان تصریح کرد: خوشبختانه با مطالعه منابع موجود در این زمینه و مقایسه اجزای موجود در فرمولاسیون یک ماده ضدعفونی کننده، به لازم بودن جزء ضروری موجود در فرمولاسیون ضدعفونی کننده پی بردیم.

وی در ادامه با اشاره به تولید یک محصول در شرکت میدیا شیمی مستقر در پارک علم و فناوری کردستان، عنوان کرد: نتیجه گرفتیم که با تغییرات ساختاری این محصول احتمالاً بتوان این نوع افزودنی را که وارداتی بوده و تنها در انحصار تعدادی شرکت پیشرفته است و جزء اصلی و ضروری ضدعفونی کننده‌های بیمارستانی به شمار می‌آید، تولید کرد.

شمی ادامه داد که با تلاش شبانه‌روزی تهیه عملی آزمایشگاهی را شروع کرده و خوشبختانه بعد از چند روز موفق به اصلاح محصول موجود در شرکت و تهیه فرمولاسیون با ساختار شیمیایی مشابه با نمونه‌های خارجی شده‌اند و بررسی ساز و کار این محصول و مقایسه ساختار شیمیایی آن با نمونه‌های خارجی موجود کارایی این افزودنی قابل تایید بود که خوشبختانه مطالعات میکروبی اولیه کارایی ضد میکروبی این فرمولاسیون را اثبات کرد.

وی خاطر نشان کرد: افزودنی به کار گرفته شده در این ماده ضدعفونی کننده بر خلاف اتانول که ماندگاری کمی دارد به دلیل ماهیت پلیمری، ماندگاری زیاد و نهایتاً کارایی ضدعفونی کننده پایایی خواهد داشت.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان این افزودنی‌ها جزء کالاهای استراتژیک بوده و در انحصار شرکت‌های پیشرفته است و در حال حاضر در کشور تولید نمی‌شود و چنانچه استفاده شود، وارداتی است بنابراین نیاز به تولید این نوع مواد به ویژه در شرایط حاد کنونی حائز اهمیت ویژه خواهد بود.

لازم به ذکر است؛ شرکت میدیا شیمی با مدیر عاملی عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان مستقر در پارک علم و فناوری موفق به تولید پایلوت نوعی از افزودنی‌نمک‌های آمونیوم نوع چهارم پلیمری بر پایه مایعات یونی پلیمری شده که نه تنها در کشور تولید نمی‌شود بلکه منابع نشان می‌دهند که این فرمولاسیون ویژه در کشورهای پیشرفته نیز تولید نشده است.

انتهای پیام