تولید یک سلول خورشیدی که از موی انسان نازک‌تر است

محققان استرالیایی موفق به توسعه یک سلول خورشیدی انعطاف‌پذیر شدند که می‌تواند در فناوری‌های پوشیدنی آینده مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش بانه نیوز و به نقل از انگجت، محققان دانشگاه “موناش”(Monash) یک سلول خورشیدی نازک و منعطف تولید کردند که یک دهم ضخامت موی انسان است و ضخامت آن به ۰.۳ میکرومتر می‌رسد.

سلول خورشیدی یک قطعه الکترونیکی است که به کمک اثر فوتوولتاییک، انرژی نور خورشید را مستقیماً به الکتریسیته تبدیل می‌کند.

“اثر فوتوولتاییک” (Photovoltaic effect) به معنی تولید شدن ولتاژ یا جریان الکتریکی متناظر با آن در ماده به دلیل در معرض نور قرار گرفتن است.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، وزن این سلول خورشیدی به حدی کم است که می‌تواند روی یک گل قرار بگیرد.

از همه مهم‌تر، قدرت خروجی آن در هر گرم ۹.۹ وات است و ممکن است از قدرت کافی برای برای استفاده در یک ساعت هوشمند برخوردار باشد.

این فناوری می‌تواند برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد چراکه آزمایشات آن نشان داده پس از ۴ هزار و ۷۰۰ ساعت استفاده، تنها ۴.۸ درصد تحلیل پیدا می‌کند و ۲۰ هزار ساعت را با کمترین میزان تحلیل دوام می‌آورد.

البته محققان دانشگاه موناش گفته‌اند که عمر مفید آن حدود ۱۱.۵ سال است.

این محققان در نظر داشتند موادی با قابلیت جذب نور توسعه دهند که از نظر مکانیکی هم قوی هستند و هم می‌توانند بیشترین بازده تبدیل انرژی از سلول‌های آلی را داشته باشند که این میزان به ۱۳ درصد می‌رسد.

البته این میزان پایین‌تر از میزان تبدیل انرژی دربسیاری ازسلول‌های خورشیدی قدیمی است ولی برای استفاده در ساعت‌های هوشمند کافی است.

به این ترتیب می‌توان این سلول خورشیدی را در ساعت‌های هوشمند به کار گرفت.

نکته مثبت این فناوری این است که ساخت آن‌ به لطف فناوری چاپ مداوم آسان است.

تیم تحقیقاتی این پروژه در نظر دارند فناوری جدید سلول خورشیدی خود را به مراحل تجاری‌سازی برسانند ولی اختراعاتی از این دست به سال‌ها زمان برای اجرایی شدن نیاز دارد.

از مزایای این اختراع می‌توان گفت: این سلول خورشیدی می‌تواند به ساخت فناوری‌های پوشیدنی بیشتری منجر شود که تنها به باتری‌های کوچک نیاز پیدا می‌کنند.

این امر سبب می‌شود این فناوری‌های پوشیدنی مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار گیرند.

 

انتهای پیام/