جنبش همبستگی روستاییان کردستان علیه اپیدمی کرونا فراگیر شد

ایسنا/کردستان در پی شیوع ویروس کرونا در شهرهای کردستان و روستاهای آن، روستاییان با درک شرایط بحرانی و عواقب شیوع بیماری احساس خطر کرده و در صدد قرنطینه کردن روستاها و محل زندگی خود برآمدند و در این راستا از هرگونه ورود و خروج دیگران به محیط زندگی خود ممانعت کرده‌اند. این اقدام در راستای […]ایسنا/کردستان در پی شیوع ویروس کرونا در شهرهای کردستان و روستاهای آن، روستاییان با درک شرایط بحرانی و عواقب شیوع بیماری احساس خطر کرده و در صدد قرنطینه کردن روستاها و محل زندگی خود برآمدند و در این راستا از هرگونه ورود و خروج دیگران به محیط زندگی خود ممانعت کرده‌اند.

این اقدام در راستای پیشگیری از ویروس کرونا، در ابتدا به صورت کم و بیش در برخی از روستاهای کردستان صورت گرفت اما امروزه با جهش سریع ویروس کووید ۱۹ به یک جنبش فراگیر در استان کردستان تبدیل شده و کس را یارای ورود و خروج به هیچ روستایی نیست.

در شهر سنندج مردم روستای گردشگرپذیر دولاب سنندج با انتشار تصاویری از ضدعفونی کردن خانقاه مشهور روستا اعلام کردند: با شیوع ویروس کرونا و خطر سرایت سریع ویروس در تجمعات و اماکن مسقف با همکاری مشایخ و دراویش کردستان از تمامی زائرین عزیز خواستاریم تا بهبودی کامل اوضاع از مراجعه و حضور در روستای دولاب خودداری کنند.

روستای باینچوب نیز به صورت خودجوش قرنطینه شد و اهالی روستا نیز شیوع این ویروس خطرناک را جدی‌تر از قبل گرفته و علاوه بر ضدعفونی کوچه پس کوچه‌های روستا، مانع از هرگونه ورود و خروجی به روستا شده و حتی مانع از حضوریافتن مردم در آرامستان‌های روستا شده‌اند.

به گفته یکی از شهروندان ساکن روستای آغاجری از توابع دیواندره، روستای آغاجری نیز به منظور پیشگیری از شیوع بیش از پیش ویروس کرونا به طور خودجوش اقدام به قرنطینه کردن روستا و مانع از هرگونه ورود و خروج به داخل روستا شده‌اند.

آن سوتر، شورا و دهیار روستای نزار، پس از آنکه کوچه‌ها و معابر ده را ضدعفونی کردند، جهت پاک کردن آلودگی احتمالی خودروهای عمومی به ویروس کرونا آن‌ها را نیز ضدعفونی کردند.  

در شهر سقز طی دستوری اداری کلیه روستاهای شهر سقز قرنطینه شد و فرماندار، بخشداران و دهیاران را موظف کرده که علاوه بر قرنطینه کردن روستاها، معابر روستاها به طور مستمر و روزانه ضدعفونی شود.

کمی آن سوتر اهالی روستای قشلاق سقز با دو خودرو جاده روستا را در گلوگاه بسته و مانع از ورود ماشین‌ها به آن‌جا می‌شوند.  

در روستای باشماق سقز نیز تمهیداتی برای مقابله با ویروس کرونا صورت گرفته است که در همین راستا به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا علاوه بر ضدعفونی معابر و کوچه‌های داخل روستا، اقدام به بستن جاده روستا در گلوگاه شده و مانع از عبور و مرور مردم به آنجا شده‌اند.

به منظور مقابله با کرونا، روستای نوین از توابع اورامان نیز ضدعفونی و گندزدایی شد، همچنین بهورز خانه بهداشت روستای نوین با ارسال عکس‌هایی از ضدعفونی روستا خبرداد و گفت: به پیشنهاد خانه بهداشت و با کمک اهالی روستا تب سنج دیجیتالی فراهم کرده‌ایم و به وسیله آن مسافرانی که به روستا وارد می‌شوند کنترل می‌شوند.

در شهرستان کامیاران نیز پلنگان که یکی از روستاهای گردشگر پذیر و نامی این روزهای کردستان است. بهورز و رییس شورا روستا در ورودی روستا با در دست داشتن تراکت‌هایی مانع از ورود مردم به روستا می‌شوند.

انتهای پیام