حفظ سلامت روان کادر بهداشتی درمانی در زمان بحران ضامن سلامتی مردم است

ایسنا/کردستان  رئیس اداره سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان کردستان، حفظ سلامت روانی و مدیریت کردن استرس کادر بهداشتی درمانی را ضامن سلامتی مردم و موفقیت در اجرای برنامه ها دانست. فاروق وفایی امروز(۲۷ اسفند) در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در شرایط وقوع بحران، موفقیت در اجرای برنامه های بهداشتی درمانی منوط به حفظ […]ایسنا/کردستان  رئیس اداره سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان کردستان، حفظ سلامت روانی و مدیریت کردن استرس کادر بهداشتی درمانی را ضامن سلامتی مردم و موفقیت در اجرای برنامه ها دانست.

فاروق وفایی امروز(۲۷ اسفند) در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه در شرایط وقوع بحران، موفقیت در اجرای برنامه های بهداشتی درمانی منوط به حفظ سلامت گروه های مختلف است، اظهار کرد: فاکتورهای متعددی از جمله خطرات ابتلا به بیماری، نگرانی از آسیب اطرافیان، بارکاری سنگین، مشاهده رنج و درد بیماران و خانواده هایشان، جدایی از خانواده، تصمیم گیری های دشوار در شرایط مرگ و زندگی و در دسترس نبودن منابع و امکانات منجر به ایجاد استرس در پرسنل شاغل در واحدهای بهداشتی درمانی می شود که مدیریت کردن آنها برای حفظ انسجام سیستمی و بهبود ارائه خدمات به مردم ضروری است.  

وی تشخیص علائم و نشانه های استرس را برای دور ماندن از عوارض و عواقب بعدی آن با اهمیت دانست و افزود: هر فردی با توجه به شرایط جسمی، ذهنی و اجتماعی که دارد به نحوی به استرس پاسخ می دهد و از سویی استرس دارای نشانه هایی از قبیل تحریک پذیری، عصبانیت، بی خوابی و کابوس، ترس، خستگی، سردرد، عدم تمرکز، اسپاسم عضلانی، تپش قلب و حالت تهوع است که در صورتی که این علائم مدیریت و منشا ایجاد آنها مشخص شود تا حدود زیادی می توان از عوارض آن در امان بود. 

رئیس اداره سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد مرکز بهداشت استان، کارکنان واحدهای بهداشتی درمانی را از جمله گروه های پر استرس در شرایط بحرانی عنوان کرد و گفت: در این زمان ها این قبیل کارکنان ممکن است دچار واکنش هایی مانند اضطراب، اشتغال ذهنی مکرر با مساله، سردرگمی و دوگانگی یا احساس کرختی شوند.

وفائی  ذکر کرد: کسانی که برای ارائه خدمات به مصدومین یا بیماران در این شرایط به کارگیری می شوند باید شجاع، ایثارگر، فداکار و با انگیزه باشند چرا که روحیه آنان مستقیم بر روی روحیه دریافت کنندگان خدمت تاثیر گذاشته و روند درمان و بهبودی را تغییر می دهد.  

وی انجام منظم حرکات فیزیکی، کشش و نرمش را در محل های کار در زمان بحران ضروری بیان و خاطرنشان کرد: انجام حرکات کششی و نرمش، قدم زدن در فضای باز، تمرین تنفس عمیق، گوش کردن به موسیقی آرامبخش یا نیایش کردن در محیط کار باعث دور شدن ذهن و فکر از استرسورها و در نهایت منجر به کاهش تنش و استرس می‌شود.

انتهای پیام