داستان ویس و رامین به کردی مسجع ترجمه شد/ ترجمه ای که اثر برتر پژوهشی شد

داستان منظوم ویس و رامین اثر فخرالدین گرگانی توسط یکی از اساتید دانشگاه کردستان از فارسی به کردی ترجمه و به عنوان اثر برتر پژوهشی در دانشگاه کردستان معرفی شد.

دکتر نجم الدین جباری، استاد ادبیات فارسی دانشگاه کردستان در گفت و گویی درباره این اثر پژوهشی خود توضیح می دهد:  کتاب ویس و رامین اثر فخرالدین اسعد گرگانی که در سده ششم از زبان پهلوی به فارسی منظوم و کلاسیک ترجمه شده است تاکنون به چندین زبان (گرجی، ارمنی، آلمانی، ترکی، فرانسوی و انگلیسی) ترجمه شده است که نام تمام این مترجمان در دیباچه کتاب نوشته شده و بنده این را در مقدمه کتاب نوشته ام.

او ادامه می دهد: به علت اینکه اصل زبان پهلوی کتاب در دسترس نیست و مانند سایر متون زبان پهلوی گذشته گم شده است، و من تنها به متن فارسی این اثر دسترسی داشتم بنابراین اثر مذکور را از زبان فارسی به کُردی مسجع ترجمه کردم.

این مدرس دانشگاه کردستان خاطرنشان می کند: برای این ترجمه زمان بسیار زیادی صرف کردم چرا که این ترجمه از این جهت که اصل مثنوی گرگانی پر از مثل ها و داستان ها است، بسیار دشوار بود و من برای تمام این مثل ها معادل های کردی فصیح را از کتاب ها استخراج کردم و به زبان کردی ترجمه کردم.

او یادآوری می کند: هر سال در دانشگاه کردستان در هفته پژوهش آیینی برای تقدیر از پژوهشگران برتر برگزار می شود. امسال در بخش ترجمه دو اثر برتر انتخاب شد که یکی اثر ویس و رامین بنده ترجمه از فارسی به کردی و دیگری هم اثری از آقای دکتر جمال محمدی در گروه جامعه شناسی است که این دو اثر به عنوان ترجمه های سال دانشگاه انتخاب شدند.

کردپرس
انتهای خبر/