دانشمند ایرانی پچ تحلیل عرق برای شناسایی کووید-۱۹ ساخت

روزبه غفاری دانشمند ایرانی موسس یک شرکت بیوالکترونیکی از توانایی پچ آنالیز عرق بدن خود در شناسایی علائم بیماری همه گیر کووید-19 خبر داد.

به گزارش بانه نیوز و به نقل از دیجیتال ترندز، وقتی به فناوری پوشیدنی فکر می‌کنیم، احتمالاً ذهن‌مان به سمت دستگاهی مانند اپل واچ می‌رود تا اینکه یک پچ یا وصله هوشمند در نظرمان بیاید.

یک پچ آنالیز عرق بدن توسط شرکت “Epicore Biosystems” که موسس آن “روزبه غفاری” است، ساخته شده است. این شرکت توسط مؤسسه بیوالکترونیک آزمایشگاه “کوئری سیمپسون” متعلق به دانشگاه نورث وسترن و آزمایشگاه پروفسور “جان راجرز” بنا نهاده شده است که در زمینه ایجاد پچ‌های هوشمند مخصوص آنالیز عرق که می‌توانند برای کمک به اندازه‌گیری اجزای عرق در ورزشکاران و دیگر افراد کار کنند، فعالیت می‌کند.

اکنون سازندگان این پچ می‌گویند که این پچ حتی می‌تواند در زمینه کمک به شناسایی نشانگرهای مهم برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ استفاده شود.

“روزبه غفاری” مدیرعامل و بنیانگذار شرکت “Epicore Biosystems” گفت: ما دو نسخه از این پچ حسگر پوشیدنی را ایجاد کرده‌ایم که برای برنامه‌ها و کاربردهای مختلف مناسب است.

وی افزود: یکی از این پچ‌ها میکروفلوئیدیک(ریز سیال) و پوشیدنی است که توسط ورزشکاران استفاده می‌شود. نسخه دیگر یک پچ با قابلیت اتصال بلوتوث است که نشانگرهای زیستی عرق بدن کارگران ساختمانی، سکوهای نفتی و کارخانه‌ها، به علاوه سایر مشاغل جسمی و فیزیکی شدید ردیابی می‌کند.

اولین نسخه از این پچ‌ها، پچ عرق “Gx” نام دارد که توسط شرکت “اپیکور”(Epicore) با همکاری شرکت “گاتورید”(Gatorade) ساخته شده است. این پچ از اوایل سال ۲۰۲۰ در مرحله آزمایش بتا بوده است و طبق گزارش‌ها، سازندگان امیدوارند که بتوانند آن را در نیمه دوم امسال به مشتریان عرضه کنند. این پچ می‌تواند میزان تعریق را به همراه غلظت سدیم کلرید اندازه گیری کند.

با این حال، نسخه‌های دیگر این فناوری با باتری‌های داخلی و اجزای مختلف برای تجزیه و تحلیل که می‌تواند نشانگرهای زیستی مانند لاکتات، گلوکز، کورتیزول و موارد دیگر را تحلیل کنند، در حال توسعه هستند.
ایده این است که این پچ‌ها می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد فیزیولوژی بدن، کم آبی بدن و میزان استرس افراد فراهم کنند. سپس می‌توان این اطلاعات را توسط یک برنامه روی تلفن همراه برای تغییر در رژیم غذایی و کاهش استرس یا تنظیم آب بدن مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

همانطور که گفته شد، این فناوری می‌تواند از کاربرد پزشکی برخوردار باشد.

“روزبه غفاری” گفت: ما در مراحل اولیه استفاده از فناوری پچ خود هستیم تا به تشخیص علائم بیماری همه‌گیر کروناویروس جدید کمک کنیم. مشارکت با شرکت‌های مختلف به ما کمک کرده است تا برای ردیابی الکترولیت‌ها و سایر نشانگرهای زیستی کمتر کاوش شده مانند کورتیزول و سیتوکین‌ها که با استرس و واکنش سیستم ایمنی بدن مرتبط هستند، پچ‌های سنجش تعریق ایجاد کنیم.

باید دید آیا این ابزار به موقع آماده می‌شود تا بتواند نقش ارزشمندی در کنترل شیوع کروناویروس جدید ایفا کند. اما همانطور که فناوری‌های ردیابی ضربان قلب مانند اپل واچ قبلاً نشان داده‌اند، فناوری‌های پوشیدنی می‌توانند نقش بسیار مهمی در ردیابی توانایی و عملکرد بدن داشته باشند.

 

انتهای پیام/