دولت وعده‌های زیادی به کولبران داد اما هیچکدام محقق نشد/ ایجاد اشتغال پایدار برای کولبران بهتر از بیمه کردن آنهاست

عبدالکریم حسین زاده، با اشاره به اینکه دولت و مجلس کاری برای ساماندهی اوضاع کولبران انجام ندادند و هنوز مشخص نیست علت کم کاری های دولت با وجود وعده‌های بسیار برای کولبران چه بوده است، گفت: بیمه برای فردی که در این مسیر سخت در معرض مرگ یا نقص عضو است فایده ای ندارد و کسانی که طرح بیمه کولبری را مطرح کرده اند، بزرگترین خیانت را به مردم می کنند.

سالیان سال است که منبع درآمد عده کثیری از مردم استان های مرزی به ویژه کردستان از راه کولبری تأمین می‌شود و به‌رغم طرح‌های متعدد مسئولان برای ساماندهی، همچنان این وعده ها روی زمین مانده است.

در حال حاضر جمعیتی قریب به ۵۰۰ هزار نفر از ساکنان شهرستان‌های مرزی مریوان، سروآباد، سقز و بانه و همچنین جوانان بیکار از سایر شهرستان‌های استان کردستان راهی مناطق مرزی می شوند و با کولبری امرارمعاش می‌کنند.

در همین رابطه «عبدالکریم حسین زاده» نماینده مردم نقده و اشنویه در گفت و گو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا ضمن اشاره به موضوع کولبری اظهار داشت: حرفه کولبری اساساً یک شغل نبوده و از همین جهت باید ریشه‌ای مشکلات مردم حل شود.

وی با بیان اینکه کولبری رسمیتی ندارد بیان کرد: وقتی دولت به کولبران وعده بیمه داد از اساس این وعده اشتباه بود چراکه کولبری در شان مردم و ملت نیست؛ دولت باید به فکر اقتصاد پایدار در مناطق مرزی باشد و مردمی که از سر ناچاری به کولبری روی اورده اند را جذب اقتصاد رسمی کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه بیمه کولبری وعده غیر ممکنی است، عنوان کرد: بیمه برای فردی که در این مسیر سخت در معرض مرگ یا نقص عضو است فایده ای ندارد و کسانی که طرح بیمه کولبری را مطرح کرده اند، بزرگترین خیانت را به مردم می کنند.

حسین زاده در ادامه افزود: اگر مسئولان به دنبال رفع مشکل کولبری هستند باید ریشه‌های موضوع را پیدا کرده و در یک برنامه زمانی مشخص اقتصاد پایدار و مرز بازرگانی و تجاری برای کولبران ایجاد کنند و سالیانه چند هزار نفر را از دایره کولبری خارج و به اقتصاد پویا و کارآمد برگردانند.

وی همچنین تصریح کرد: دولت و مجلس کاری برای ساماندهی اوضاع کولبران انجام ندادند و هنوز مشخص نیست علت کم کاری های دولت با وجود وعده‌های بسیار برای کولبران چه بوده است.

این نماینده مجلس با تاکید بر این که کولبری بیش تر در مناطق محروم رونق دارد گفت: کولبری بیش تر در استان ها آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلان و سیستان و بلوچستان رواج دارد. این ۵ استان در رده بندی توسعه یافتگی در پایین ترین سطح ردیف استان ها قرار دارند.

حسین زاده در پایان عنوان کرد: به جای وعده های مختلف و نشدنی بهتر است در نگارش بودجه تبعیض میان استان ها برداشته شود و با توجه به محرومیت این استان ها، بودجه بیشتری برای بهبود اوضع مردم این استان ها در نظر بگیرند؛ این امر نیازمند این است که دولت و مجلس یک برنامه مدون میان مدت ببندند و سالانه با عددی مشخص تعدادی از افراد را از رده کولبری خارج کنند و به اشتغال رسمی برگردانند.

دانا
انتهای خبر/