دید افقی در برخی جاده های کردستان تا ۵۰ متر کاهش یافت

پدیده مه‌گرفتگی در برخی از جاده‌های کردستان بویژه مناطق مرتفع و کوهستانی غرب، شمالغرب و شمال موجب کاهش دید افقی رانندگان تا عمق ۵۰ متری شده است.

رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری کردستان روز سه‌شنبه در گفت و گویی  اظهار داشت: هم اکنون در محورهای سقز – بوکان و بانه – سقز بارش برف موجب لغزندگی سطح جاده‌ها شده و علاوه بر آن مه گرفتگی شدید موجب کاهش دید در هر ۲ محور شده است.

دانش زندی با بیان اینکه در برخی نقاط این محورها از جمله گردنه‌ها دید افقی تا عمق ۵۰ متر کاهش دارد، افزود: تمام محورهای منتهی به شهرستان‌های سقز و بانه هم اکنون شاهد بارش برف و باران و پدیده مه گرفتگی است.

وی اضافه کرد: پیش بینی می‌شود این پدید تا ظهر امروز در برخی نقاط به خصوص گردنه‌ها تداوم داشته باشد البته راهداران در جاده‌های استان مستقر و در حال ارایه خدمات هستند تا در صورت بارش برف، عملیات برف روبی را انجام دهند.

زندی یادآور شد: انتظار می‌رود با توجه به کاهش دید افقی در محورهای کوهستانی و ارتفاعات، رانندگان به منظور رعایت جوانب احتیاط برای عبور از این مسیرها علاوه بر به همراه داشتن زنجیر چرخ چراغ‌های خود را نیز روشن کنند.

طبق اعلام هواشناسی با نوجه به بررسی و تحلیل آخرین نقشه‌ها و مدل‌های پیش یابی هواشناسی، تا اواخر امشب (سه شنبه شب) با عبور موج کم دامنه تراز میانی جو، شاهد ابری و مه آلود شدن آسمان، در بعضی ساعات بارش برف و باران و در ارتفاعات و گردنه‌ها شاهد کاهش دید و کولاک برف خواهیم بود.

پیش‌بینی می‌شود مقدار بارش ها بجز در مناطق غربی و تاحدودی شمالی استان، بقیه نواحی قابل ملاحظه نباشد و از فردا تا ظهر جمعه از میزان ناپایداری‌ها کاسته شده و در بیشتر نقاط استان بارشی نخواهیم داشت.

طرح زمستانی راهداری همه ساله از ۱۵ آبان در سراسر کشور شروع می‌شود اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی زودتر از موعد آغاز می‌شود.

در طرح زمستانی سال گذشته  ۴۷۵ راهدار کردستان به صورت آماده باش و ۲۴ ساعت در خدمت مسافران بودند.

راهداران در قااب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

استان کردستان در یک منطقه سرد و کوهستانی واقع شده و هر سال بارش باران در این استان از اوایل پاییز شروع می شود.

همچنین جاده های بین شهری این استان دارای ۳۸ گردنه برفگیر و جاده های روستایی نیز دارای ۶۶ گردنه برفگیر بوده که این گردنه ها هنگام بارش باران عمدتا شاهد لغزندگی است.

ایرنا
انتهای خبر/