رشد ۵۱٫۴۸ درصدی باسوادی استان در چهار دهه اخیر

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان از رشد ۵۱٫۴۸ درصدی باسوادی در چهار دهه اخیر در استان خبر داد و گفت: درصد باسوادی درگروه سنی ۶ ساله و بالاتر از ۳۰٫۴ درصد در سال ۱۳۵۵به۸۱٫۵۲ در صد در سال ۱۳۹۵ افزایش پیدا کرده است.

در این نشست که صبح امروز با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، معاون سواد آموزی استان، مهم ترین اقدامات و دستاوردهای حوزه سواد آموزی کردستان را تشریح کرد .

رمضان یوسفی با اشاره به وضعیت سواد جمعیت ۶ سال به بالا براساس سرشماری سال ۹۵، گفت: براساس این سرشماری از جمعیت ۷۱ میلیون نفری کشور، ۶۲٫۶ میلیون نفر یعنی حدود ۸۷٫۶۴ درصد باسواد و ۸ میلیون و ۷۰۰ نفر یعنی حدود ۱۲٫۳۶ درصد بی سواد بودند.

یوسفی ادامه داد: در این سرشماری از جمعیت یک میلیون و ۴۳۴ هزار نفری استان کردستان یک میلیون و ۱۶۹ هزار نفر حدود ۸۱٫۵ درصد باسواد و ۲۶۵ هزار نفر یعنی حدود ۱۸٫۵ درصد بی سواد بودند.

وی در ادامه به مقایسه وضعیت سواد جمعیت شش سال به بالا در سال ۹۰ نسبت به سال ۹۵ پرداخت و گفت: در سال ۹۰ حدود یک میلیون نفر یعنی ۷۸٫۶ درصد باسواد و ۲۸۶ هزار نفر یعنی حدود ۲۱٫۵ درصد بی سواد بودند که این آمار در سال ۹۵ به ۸۱٫۵ درصد باسوادی و ۱۸٫۵ درصد بی سوادی رسید.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه بیشترین درصد بی سوادی استان در بین اقشار مختلف متعلق به زنان روستایی با ۳۶٫۶۰ درصد می باشد؛ گفت: بیشترین درصد با سوادی استان در بین اقشار مختلف نیز متعلق به مردان شهری با ۹۰٫۸۰ درصد می باشد.

وی همچنین وضعیت سواد در جمعیت ۱۰ تا ۴۹ سال به تفکیک جنسیت درسال ۱۳۹۵ را تشریح کرد و گفت: تعداد ۴۵۳٫۸۶۷ نفر زنان یعنی حدود ۸۷/۱۶ درصد باسواد و ۶۲٫۵۸۵نفر یعنی حدود ۲۱٫۱ درصد بی سواد هستند و این در حالی است که تعداد ۵۱۵٫۷۸۴ نفر مردان یعنی حدود ۹۶/۳۳ درصد باسواد و ۱۹٫۶۶۵ نفر یعنی حدود ۳٫۶۷ درصد بی سواد بودند.

یوسفی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح ها و برنامه های سواد آموزی استان در سال ۹۸ نیز اشاره کرد و گفت: اجرای نماز کلید بهشت، توسعه مراکز یادگیری محلی، برگزاری کلاس های ICDL، ، اجرای حلقه های کتابخوانی، اجرای طرح آموزش اولیاءبیسواد، برگزاری مسابقه انشاء نویسی در میان سواد آموزان دوره انتقال و توانمند سازی آموزش دهندگان و همکاران از مهم ترین این برنامه ها می باشد.

وی در ادامه به حجم ابلاغی برنامه های سوادآموزی استان در سال ۹۸ نیز اشاره کرد و گفت: در ۹۴٫۷۷ درصد در دوره سوادآموزی، ۱۰۴ درصد در دوره انتقال و ۱۰۰ درصد در دوره تحکیم و در مجموع ۹۹٫۶۶ درصد حج برنامه ها در سال ۹۸ تحقق یافته است.

معاون سوادآموزی استان از راه اندازی ۱۶ مرکز یادگیری محلی سوادآموزس در شهرستان ها و مناطق تابعه استان خبر داد و گفت: در سال ۹۵ مراکز سقز، زیویه، ناحیه ۲سنندج، در سال ۹۶ مراکز ناحیه یک سنندج، قروه، مریوان و دیواندره، در سال ۹۷، مراکز یادگیری به صورت غیر دولتی در شهرستان های  بانه، دهگلان، دیواندره، زیویه، سرو آباد، سقز، ناحیه یک سنندج، ناحیه دو سنندج، قروه، کلاترزان و در سال ۱۳۹۸ سه مرکز به مراکز یادگیری محلی غیردولتی در شهرستانهای سنندج ناحیه ۲، دیواندره و قروه  اضافه شدند .

وی برگزاری کلاس های ICDL در دوره انتقال  را یکی دیگر از برنامه های حوزه سوادآموزی استان عنوان کرد و گفت: درسال ۹۸ تعداد ۴۶۰ نفر از سوادآموزان نواحی ۱و ۲سنندج ،سقز و قروه و مریوان فعالیت دارند .

یوسفی از آموزش و توانمند سازی آموزش دهندگان با مشارکت جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: مهارت های هفتگانه رایانه، آموزش فن بیان، آموزش آئین نگارش و ویرایش، آموزش غیر حضوری، آموزش بزرگسالان، آموزش طرح ویژه بانوان و آموزش نماز کلید بهشت از مهم ترین این برنامه ها می باشد.

معاون سوادآموزی استان اجرای طرح آموزش عملی نماز کلید بهشت را از دیگر برنامه های معاونت سوادآموزی عنوان کرد و اظهارداشت: این طرح در تمام  شهرستان هاو مناطق  استان برای  تعداد ۱۲ هزار و ۳۸۸ نفر از فراگیران جامعه هدف برنامه ریزی گردیده است که  هم اکنون تعداد ۱۲ هزار ۶۶۴ نفر تحت پوشش قرار گرفته اند .

یوسفی همچنین در ادامه طرح های پژوهشی استان درسال ۱۳۹۸ در حوزه سوادآموزی را تشریح کرد و ارائه راهکار های نوین عملیاتی جهت اجرای برنامه انسداد مبادی بیسوادی و جلب مشارکت عمومی، آسیب شناسی طرح برون سپاری در رسیدن به اهداف سازمان سواد آموزی وارائه راهکار های نوین برون سپاری، طراحی الگوی مدرسه کسب و کار برای سواد آموزان و نقش آن در ارتقای سواد اقتصادی آنان، ارائه راهکارهای عملیاتی به منظور نگهداشت سواد آموزان در کلاس درس، چاپ کتاب با عنوان ما و رونق تولید  در راستای شعار سال ۱۳۹۸ویژه آموزش دهندگان و تدریس  آن در کلاس های درس کلیه ی شهرستانها و مناطق و اجرای موفق طرح ویژه بانوان استان در سطح کشور در میان پنج استان کشور را از اهم برنامه های پژوهشی این حوزه برشمرد.

آموزش پرورش کردستان
انتهای خبر/