سه کارگاه تولید ماسک با کمک سپاه کردستان راه‌اندازی شد

سرهنگ حسن عسگری روز یکشنبه در جریان راه‌اندازی یکی از این کارگاه‌ها اظهار داشت: هم اکنون روزانه هفت هزار عدد ماسک قابل شستشو در این کارگاه‌ها تولید می‌شود که با افزایش کارگاه‌ها توانایی تولید ۱۵ هزار عدد ماسک در روز را خواهیم داشت. وی با بیان اینکه در یکی از این کارگاه‌ها که با کمک […]سرهنگ حسن عسگری روز یکشنبه در جریان راه‌اندازی یکی از این کارگاه‌ها اظهار داشت: هم اکنون روزانه هفت هزار عدد ماسک قابل شستشو در این کارگاه‌ها تولید می‌شود که با افزایش کارگاه‌ها توانایی تولید ۱۵ هزار عدد ماسک در روز را خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه در یکی از این کارگاه‌ها که با کمک آموزش و پرورش راه اندزی شده روزانه سه هزار عدد ماسک تولید می‌شود، افزود: در این کارگاه‌ها از چرخ‌های خیاطی سپاه و کانون جوانان و بخش خصوصی بهره گرفته شده است.

رییس هیات مدیره شرکت پخش دارو و تجهیزات پزشکی ژیان هم که در تولید ماسک با سپاه همکاری دارد در این مراسم گفت: کارگاه به صورت ۲ شیفت و از هفت و نیم صبح تا ۱۲ شب فعال است.

ناصح نیکنام با بیان اینکه هدف از تولید کاهش قیمت و افزایش دسترسی مردم به ماسک است، افزود: بخش زیادی از ماسک‌های تولیدی به صورت رایگان بویژه در مراکز پزشکی توزیع می‌شود و بخشی هم با قیمت هر عدد ۴۰ هزار ریال فروخته می‌شود.

وی اضافه کرد: در هر کدام از بیمارستان‌های مرتبط با بیماری کرونا در سنندج، سقز، بانه و قروه هم سه هزار عدد ماسک توزیع می‌شود تا کارکنان این مراکز با کمبود ماسک روبرو نشوند.

نیکنام یادآور شد: این ماسک‌ها قابل شستشو است بنابراین پس از هر بار استفاده با آب و صابون شسته شده و با حرارت سشوار یا بخاری خشک شود.

در ۲۴ ساعت گذشته (ظهر شنبه تا ظهر یکشنبه) ۲۷ نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان اضافه شدند و اکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای ۱۳۴ نفر از افراد بستری به بیماری کرونا قطعی است.

آمار مبتلایان قطعی به بیماری کرونا به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز با ۴۸ نفر، بانه ۳۳ نفر، سنندج ۲۰ نفر، کامیاران پنج نفر، قروه ۱۱ نفر، مریوان ۲ نفر، دیواندره ۶ نفر، بیجار ۶ نفر، دهگلان ۲ نفر و سروآباد یک نفر است که بیش از ۲۵ درصد نسبت به روز گذشته افزایش دارد.

تاکنون ۳۶۲ نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که از این تعداد، ۱۳۴ نمونه مثبت بوده و نمونه آزمایش ۲۰۲ نفر نیز منفی بوده و جواب آزمایش افراد باقی مانده نیز هنوز مشخص نشده است.

چهار بیمار نیز بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جانباختند و تعداد فوتی ها به ۱۴ نفر از ابتدا تا امروز در استان کردستان رسید که از این تعداد هشت نفر در سقز، ۲ نفر در سنندج، یک نفر در مریوان، ۲ نفر در قروه و یک نفر هم در بانه فوت کردند ضمن اینکه چند نفر دیگر هم در این مدت جانباختند که جواب آزمایش همه آنها منفی بوده است.
ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.
ایران نیز از  ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری ۳۰ بهمن ماه در قم شناسایی شد.
کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

از ظهر دیروز تا امروز و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، یک هزار و ۲۰۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۳ هزار و ۹۳۸ نفر افزایش یافت.

تاکنون چهار هزار و ۵۹۰ نفر از بیماران مبتلا به کرونا بهبود یافته و ترخیص شده‌اند

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۳ نفر از مبتلایان جدید به این بیماری جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۷۲۴ مورد رسید.