سگ‌ها از انسان‌ها آزمایش کووید-۱۹ می‌گیرند

پروژه به کارگیری سگ‌ها برای آزمایش ابتلا به کووید-۱۹ به واسطه بو کشیدن در انگلیس به اجرا درآمده است و این سگ‌ها می توانند در هر ساعت از ۷۵۰ نفر تست بگیرند.

به گزارش بانه نیوز و به نقل از آی ای، آیا بهترین دوست انسان‌ در میان حیوانات می‌تواند در به حداقل رساندن شیوع کووید-۱۹ کمک کننده باشد؟ یک پروژه جدید برای کمک به مهار شیوع کووید-۱۹ در تلاش است تا دریابد که آیا سگ‌های تشخیص پزشکی قادر به بو کشیدن کروناویروس جدید هستند یا خیر.

محققان می‌گویند در صورت موفقیت، این سگ‌ها می‌توانند ویروس را در هر ساعت در ۷۵۰ نفر بو بکشند و به رفع کمبود فعلی کیت‌های تشخیص کمک کنند. این پروژه حاصل همکاری بین موسسه خیریه سگ‌های تشخیص پزشکی، دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن(LSHTM) و دانشگاه دورهام(Durham) است که همگی در بریتانیا مستقر هستند.

سگ‌های تشخیص پزشکی قبلاً آموزش داده شده‌اند تا بتوانند بیماری‌هایی مانند سرطان، پارکینسون و مالاریا را با بو کشیدن تشخیص دهند. بنابراین محققان در پروژه جدید خود در تلاش هستند تا ببیند که آیا این سگ‌ها قادر به تشخیص کووید-۱۹ هستند یا خیر.

پروفسور “جیمز لوگان” رئیس گروه کنترل بیماری‌های LSHTM گفت: این هیجان انگیز است، زیرا این پروژه می‌تواند با سرعت زیاد پیش برود، چرا که هم اکنون شش سگ آموزش دیده آماده انجام این کار هستند.

به منظور کشف اینکه آنها واقعاً قادر به بو کشیدن کروناویروس هستند، طی چند هفته آینده این سگ‌ها پارچه‌های پوشیده شده توسط بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را بو خواهند کشید. این امر ثابت می‌کند که آیا این بیماری بوی خاصی دارد که سگ‌ها بتوانند آن را تشخیص دهند.

اگر این شش سگ قادر به بو کشیدن این ویروس باشند، می‌توانند وجود یا عدم وجود ویروس را ظرف نیم ثانیه تشخیص دهند و مشخص شود که چه کسی به این بیماری مبتلا شده است.

دکتر “کلر گست” مدیرعامل و بنیان گذار موسسه خیریه سگ‌های تشخیص پزشکی خاطرنشان کرد: در حال حاضر دستاوردهای خارق العاده بسیاری توسط سگ‌ها برای تشخیص بیماری در انسان حاصل شده است و من معتقدم که می‌توان آنها را آموزش داد تا کووید-۱۹ را نیز بو بکشند.

وی افزود: وقتی کیت‌های تست کم است، هر روزه صدها نفر نمی‌توانند به یکباره آزمایش شوند. اما سگ‌ها می توانند تا حداکثر ۷۵۰ نفر را سریعاً غربال کنند و با شناسایی افرادی که نیاز به انجام آزمایش و خودقرنطینگی دارند، می‌توانند شیوع این بیماری را متوقف کرد.

هر چند که ممکن است این خبر جالب باشد، اما پروفسور “لوگان” هشدار داد که اولین کاری که باید انجام شود این است که مشخص شود آیا کووید-۱۹ بوی مشخصی دارد یا خیر و اینکه آیا سگ‌ها می‌توانند آن را تشخیص دهند. محققان برای انجام این کار نیاز به نمونه دارند.

“لوگان” افزود: ما باید پروتکل‌ها را در مورد نمونه‌ها دنبال کنیم، زیرا آنها بسیار عفونی هستند و باید از ایمنی آنها اطمینان حاصل کنیم. ما می‌دانیم که سایر بیماری‌های تنفسی بوی بدن ما را تغییر می‌دهند و اگر بوی مشخصی برای کووید-۱۹ وجود داشته باشد، ما اطمینان داریم که سگ‌ها قادر به کشف آن هستند.

علاوه بر این، پروفسور “لوگان” تأکید کرد که اگر این پروژه در مدت زمان تقریباً هشت هفته‌ای خوب پیش برود، پس از آزمایش‌های موفق، این روش جالب ممکن است جایگزین آزمایش‌های فعلی تشخیص کووید-۱۹ شود.

وی ادامه داد: همانطور که سگ‌های تشخیص مواد مخدر را دیده‌ایم، سگ‌های تشخیص پزشکی نیز به همین ترتیب به دنبال عفونت هستند. اگر آنها اطلاعاتی را در اختیار ما قرار دهند، ما به مردم توصیه خواهیم کرد که خود را طولانی‌تر قرنطینه کنند. همچنین می‌توان از این سگ‌ها در مدارس یا مکانهایی که تعداد زیادی از کارگران کار می‌کنند، استفاده کرد.

 

انتهای پیام/