ناظر گمرکات کردستان و مدیرکل گمرک سنندج

صادرات از واردات پیشی گرفت

با توجه به صادرات ۵۶۱ هزارتن کالا و واردات ۱۱ هزار تن کالا، حجم صادرات از گمرکات کردستان ۵۱ برابر واردات بوده است.

ناظر گمرکات کردستان و مدیرکل گمرک سنندج در گفتگو با خبرنگاران، از افزایش ۱۶۴ درصدی ارزش ریالی کالا‌های صادراتی از استان کردستان به سایر کشور‌ها در نیمه نخست امسال خبر داد.

بختیار رحمانی پور، اظهار داشت: در این مدت یک میلیون و ۶۳ هزار تن انواع کالا به سایر کشور‌ها صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی ۱۵ درصد و از نظر ارزش دلاری ۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی درخصوص وزن کالا‌های صادراتی تصریح کرد: بیش از یک میلیون تن کالا از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده که از این مقدار ۵۶۱ هزار تن کالا‌های صادراتی اظهار شده در گمرکات استان و ۵۰۲ هزار تن اظهار شده در سایر گمرکات کشور بوده که از طریق دو مرزسیرانبند بانه و باشماق مریوان به خارج از کشور صادر شده تست.

رحمانی پور تاکید کرد: این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، حجم کالا‌های صادراتی از استان ۹۲۳ هزارتن است.

وی سهم استان کردستان در صادرات کالا به کشور عراق را ۳۲۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: این میزان صادرات، افزایش ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک سنندج در ادامه از کسب رتبه ۱۹ ارزشی صادرات گمرک باشماق و رتبه ۳۴ گمرک سنندج بین ۱۰۶ گمرک کشورخبر داد و گفت: مهمترین کالا‌های صادراتی از استان به ترتیب ارزش دلاری سبزی و نباتات به ارزش ۵۶ میلیون دلار، میوه‌های خوراکی به ارزش ۵۱ میلیون دلار، سوخت‌های معدنی به ارزش ۲۸ میلیون دلار، مواد پلاستیکی به ارزش ۲۶ میلیون دلار، مصنوعات چدنی به ارزش ۲۱ میلیون دلار بوده که این کالا‌ها به کشور‌های عراق، ترکیه، هند، آفریقای جنوبی، کانادا و ۷ کشور دیگر صادر شده است.

وی در ادامه به انجام رویه واردات صورت گرفته از گمرکات استان کردستان در سال جاری اشاره کرد و گفت: درسال گذشته حدود ۷ هزار تن کالا به ارزش حدود ۲۲ میلیون دلار از گمرکات استان کردستان به کشور وارد شده که این رقم در سال جاری از نظر وزنی ۶۵ درصد رشد داشته و به ۱۱ هزار تن به ارزش ۲۰ میلیون دلار رسیده است.

رحمانی پور عمده کالا‌های وارداتی از گمرکات استان را شامل ماشین آلات و وسایل مکانیکی به ارزش ۹ میلیون دلار، مصنوعات آلومینیومی به ارزش ۸ میلیون دلار، مواد پلاستیکی به ارزش یک میلیون دلار، ماشین آلات برقی به ارزش ۹۶۰ هزار دلار و محصولات شیمیایی به ارزش ۵۰۷ هزار دلار عنوان کرد و گفت: کشور‌های عراق، سوئیس، بلغارستان، آلمان، اتریش عمده کشور‌های مبدا کالا‌های وارداتی گمرکات استان کردستان بوده‌اند.

ناظر گمرکات استان کردستان در بخش دیگر سخنان خود ضمن اشاره به انجام ترانزیت ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلاراز استان کردستان گفت: گمرک مرزی باشماق در بین گمرکات مرزی کشور تا کنون بالاترین رتبه‌های ترانزیتی را کسب نموده است بطوریکه طی ۶ ماهه سال جاری همچون ماه‌های گذشته رتبه دوم ترانزیت خارجی مقصد را بین ۵۷ گمرک مرزی و رتبه ۱۰ ترانزیت خارجی مبدا را بین ۵۲ گمرک و رتبه ۱۴ ترانزیت داخلی مبدا را بین ۳۵ گمرک مرزی کسب نموده است.

وی در پایان از رشد ۸۳ درصدی مسافر ورودی و ۸۵ درصدی مسافر خروجی از مرز باشماق طی این مدت خبر داد و گفت: تعداد مسافرین ورودی تا پایان شهریور ماه ۳۳۴ هزار و ۹۹۴ مسافر و ومسافرین خروجی ۳۴۵ هزار و ۲۹۵ مسافر بوده است.

استان کردستان یکی از مبادی صادرات و واردات و ترانزیت کالا به شمار می‌رود که نقش بسیارمهمی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند.

انتهای خبر/