صادرات ۴۰ درصد تولیدات گوشت مرغ مازاد برنیاز استان

صنعت مرغداری در کردستان، صنعتی پویا محسوب می‌شود

چنانکه در حال حاضر با وجود ۶۴۹ واحد مرغداری فعال، سالانه قادر به تولید بیش از ۸۰ هزار تن گوشت سفید است و علاوه بر تأمین ۴۵ هزار تُن مصرف استان، ۳۵ هزار تن مازاد آن نیز به ۱۲ استان دیگر صادر می‌شود.

استفاده از گوشت مرغ و تخم‌مرغ به‌عنوان غذاى انسان تاریخچه بسیار قدیمى دارد؛ وجود مرغ اهلی بین دو تا ۶ هزار سال قبل از میلاد مسیح در کشور هندوستان و چین ثابت شده‌است.

مرغداری در ایران تا قبل از سال ۳۱ به‌صورت صنعتی نبوده‌است و بر اساس آمار موجود، ۸٫۳۱ میلیون قطعه انواع ماکیان به‌صورت سنتی در منازل روستایی نگهداری می‌شد.

در حال حاضر کردستان با داشتن ۶۴۹ واحد مرغداری فعال، سالانه قادر به تولید بیش از ۸۰ هزار تن گوشت سفید است که با این میزان تولید علاوه بر تأمین ۴۵ هزار تُن مصرف سالانه استان، ۳۵ هزار تن تولید مازاد خود را به ۱۲ استان دیگر صادر می‌کند.

هم‌اکنون ۱۴ هزار نفر در صنعت مرغداری و صنایع وابسته به آن ازجمله واحدهای مرغداری گوشتی، مرغ مادر، خوراک طیور و کشتارگاه‌ها در استان کردستان مشغول به کار هستند.

کردستان رتبه نخست غرب کشور در صنعت مرغداری را دارد

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار کرد: صنعت مرغ کردستان در حوزه تولید و ظرفیت، رتبه ۹ کشوری و رتبه نخست را در غرب کشور به خود اختصاص داده و تنها صنعتی است که در شرایط سخت تحریم‌های امروز دشمنان توانسته سرپا بایستد.

سید مادح حسامی افزود: درمجموع ۷۴۲ پروانه بهره‌برداری صنعت مرغداری در استان صادرشده که در حال حاضر ۶۴۹ واحد آن با سرمایه‌گذاری بیش از ۹ هزار میلیارد ریال به‌عنوان یکی از پویاترین صنعت‌ها در کردستان برای ۱۴ هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد اشتغال کرده‌است.

به گفته وی، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی به‌عنوان متولی اصلی این بخش، حفظ و پایداری واحدهای موجود است؛ ازاین‌رو برای واحدهای واجد شرایط در قالب تسهیلات مختلف سرمایه در گردش و طرح‌های توسعه و غیره تسهیلات پرداخت می‌شود.

حسامی اذعان کرد: در قالب تبصره ۱۸ استانی نیز تاکنون به ۴۱ واحد مرغداری استان ۴۵ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش پرداخت شده که این روند کماکان ادامه دارد و پرونده تعدادی از متقاضیان در بانک‌های عامل در حال رسیدگی است.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: تا پایان آبان‌ماه امسال بیش از ۲۷ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در استان انجام شده که نسبت به مدت زمان مشابه ۱۵٫۷ درصد رشد داشته‌است.

وی افزود: قیمت عرضه مرغ در استان کردستان نیز مانند سایر نقاط کشور و حتی پایین‌تر از میانگین کشوری است و با قیمت پایین‌تری در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد.

صادرات ۴۰ درصد تولیدات واحدهای مرغداری کردستان به سایر استان‌ها

مدیرعامل اتحادیه تعاونی مرغداران استان کردستان نیز عنوان کرد: اتحادیه مرغداران استان از سال ۸۶ به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر ۱۲ تعاونی در سراسر استان را زیر چتر خود قرار داده‌است.

موسی شفیعی تصریح کرد: این اتحادیه و تعاونی‌های آن همچون پل ارتباطی عمل کرده و به نوعی فعالان این بخش را به متولیان و مسؤولان دولتی ارتباط می‌دهد و زمینه رفع مشکلات موجود در این حوزه را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از مسائل مربوط به مرغداری‌ها مانند نهاده‌های دامی و غیره در چهارچوب فعالیت‌های همین اتحادیه دنبال می‌شود، ادامه داد: کردستان رتبه ۹ در تولید طیور کشور را دارد و بیش از ۴۰ درصد تولیدات واحدهای تولیدی استان مازاد بر نیاز مردم است و به سایر استان‌های کشور صادر می‌شود.

شفیعی تصریح کرد: یکی از مسائل اصلی در کردستان همین تولید مازاد بر نیاز است که نقش مهمی در ثبات قیمت دارد، چراکه اگر قیمت عرضه ثبات نداشته باشد تولیدکننده زیان می‌بیند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی مرغداران استان کردستان ابراز کرد: صادرات مهم‌ترین موضوع در پویایی محصولاتی است که مازاد بر نیاز در نقطه‌ای تولید می‌شوند و معتقد هستیم قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضا بوده و هرچه نیاز بازار بیشتر باشد تولید هم از وضعیت ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود.

وی گفت: در شرایط کنونی که روزبه‌روز هزینه‌های تولید بالا می‌رود و قیمت تمام‌شده در محصولات مختلف سیر رو‌به‌رشدی را پیدا کرده، شرایط برای تولیدکنندگان سخت‌تر از گذشته بوده و عدم حمایت از آنان روند کار را با مشکل و چالش مواجه می‌کند.

شفیعی عنوان کرد: قیمت تمام‌شده تولید باید با قیمت عرضه هم‌خوانی داشته باشد زیرا اگر قیمت تمام‌شده بالا و عرضه پایین باشد، تولیدکننده متضرر شده و درنتیجه درهای تولید بسته خواهد شد.

وی یادآوری کرد: سرمایه‌گذاری و سرمایه در گردشی که در روند ایجاد و فعالیت هر نوع تولیدی به‌کار گرفته می‌شود باید به نحوی خروجی داشته باشد که تولیدکننده از دسترنج در این فرآیند راضی باشد.

شفیعی افزود: بخش تولید به‌خصوص در کردستان بسیار پراضطراب است چراکه یک کارآفرین و تولیدکننده در مسیر آغازبه‌کار تا مرحله بهره‌وری مشکلاتی دارد، ضمن اینکه بهره‌های بالای تسهیلات بانکی، تولیدکننده را با یک چالش جدی مواجه می‌کند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی مرغداران استان کردستان اذعان کرد: سرمایه در گردش یکی از مهم‌ترین نیازهای ادامه حیات واحدهای مرغداری است چراکه خرید نسیه نهاده‌ها با قیمت بالاتری اتفاق می‌افتد که فشار مضاعفی به تولید وارد می‌کند، اما اگر تسهیلات ارزان‌قیمت به تولیدکنندگان پرداخت شود، جدای از حفظ واحدهای تولیدی و اشتغال‌ موجود، موجب رونق بخشی به تولید خواهد شد.

وی تأکید کرد: تسهیلات باید با توجه به نیاز واحدهای تولیدی پرداخت شود، واحدهایی که به دلیل نبود سرمایه در گردش دچار رکود و مشکل می‌شوند باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند، درحالی‌که فقط عده‌ای از این ظرفیت بهره‌مند می‌شوند.

شفیعی با بیان اینکه یکی از مسائل بسیار مهم در حوزه صنعت مرغداری توجه به زمان جوجه‌ریزی است که مدیریت درست در این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار است، افزود: تولیدکننده باید برای جلوگیری از ایجاد مشکل در این حوزه به‌صورت سیستمی و مدیریت شده عمل کند.

وی عنوان کرد: مجوز جوجه‌ریزی از طریق سامانه‌ صادر می‌شود و تولیدکننده قبل از درخواست مجوز باید تمام امکانات از تجهیز واحد گرفته تا تأمین خوراک را فراهم کند و اگر بنا به هر دلیل در موعد مقرر امکان جوجه‌ریزی را از دست داد قبل از آن مجوز را در سامانه باطل و یا زمان را تمدید کند.

به گفته این مرغدار کردستانی، عدم مدیریت در صنعت مرغداری موجب نوسان قیمت در بازار و درنتیجه آسیب رساندن به پیکره این صنعت می‌شود، بنابراین برای جلوگیری از اقدام خودسرانه که موجب افزایش و یا کاهش میزان تولید و چالش در بازار عرضه و تقاضا می‌شود تولیدکنندگان و فعالان این عرصه نباید به‌هیچ‌وجه بدون دریافت مجوز اقدام به جوجه‌ریزی کنند.

شرایط سخت دریافت تسهیلات

از تولیدکنندگان مرغ و مدیر اتحادیه مرغداران بانه نیز دراین‌باره ابراز کرد: مشکلات در صنعت مرغداری این شهر زیاد نبوده و بیشتر واحدهای مرغداری با ظرفیت خوب در حال فعالیت هستند.

باقدم اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات بخش تولید در کردستان، شرایط سخت دریافت تسهیلات است، عدم همکاری مناسب بانک‌ها و کاغذبازی‌های اداری سخت به نوعی نفس تولید را گرفته‌است.

وی ادامه داد: بازار از مهم‌ترین مسائل در حوزه تولید است، طی سال‌ها فعالیت در این عرصه توفیقات بسیار خوبی در جذب بازارهای هدف عراق پیدا کردیم اما متأسفانه برخی تصمیمات موجب شد آن را از دست دهیم.

باقدم خاطرنشان کرد: اینکه برای جلوگیری از افزایش تورم ناشی از کاهش تولید مرغ، اجازه صادرات را از تولیدکننده بگیرند به نوعی اعتماد طرف مقابل را از دست می‌دهد.

مدیر اتحادیه مرغداران بانه اضافه کرد: با وجود اینکه ماه‌ها در زمینه جذب بازارهای عراق کار کردیم، اما با هدف تثبیت قیمت داخل اجازه صادرات را به ما ندادند و به همین راحتی به دلیل عدم اجرای تعهدات به طرف عراقی دچار زیان شدیم.

تولیدکنندگان نیازمند حمایت هستند

یکی دیگر از مرغداران کردستانی گفت: تولید در کشور شرایط خوبی ندارد و روزهای سختی را طی می‌کند.

مهربانی ابراز کرد: بخش صنعت مرغ و فعالان این عرصه بیش از هر زمانی نیاز به حمایت متولیان و مسؤولان دولتی دارند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که واحدهای تولیدی با آن مواجه هستند و هیچ ربطی به تحریم‌ها ندارد موضوع بازه زمانی و فرصتی است که به واحدهای تولید برای جوجه‌ریزی داده می‌شود زیرا اگر بنا به هر دلیل نتوانند جوجه‌ریزی را انجام دهند یک دوره محروم می‌شوند.

مهربانی همچنین گفت: سرمایه در گردش از مهم‌ترین نیازها در رونق تولید است، اگر واحد تولیدی بنا به هر دلیلی مشکلات اقتصادی و تحریم نداشته و بازار فروش و غیره از درآمد کافی برخوردار نباشد در تأمین سرمایه در گردش دچار مشکل جدی می‌شود و در چنین شرایطی فقط تسهیلات بانکی است که می‌تواند نجات‌بخش از وضعیت کنونی باشد.

این تولیدکننده کردستانی عنوان کرد: سود تسهیلات متفاوت است، برخی‌ که از همان آغاز ایجاد واحد تولیدی به دلیل اینکه موفق به دریافت تسهیلات ارزان‌قیمت با بهره پایین می‌شوند در ادامه مسیر نیز می‌تواند با موفقیت جلو بروند اما تولیدکننده‌ای که کارش را با تسهیلات بانکی با سود ۱۸ و ۲۰ درصد به بالا آغاز می‌کند در شرایط نوسانات قیمت، نمی‌تواند سرپا بایستد.

وی یکی دیگر از مشکلات جدی بخش تولید را جرائم دیرکرد بانکی دانست که در صورت عدم پرداخت به‌موقع اقساط تسهیلات، با جریمه‌های چند برابری از سوی بانک‌ها مواجه می‌شود.

مهربانی تأکید کرد: بانک در شرایط سخت به‌جای اینکه در کنار تولیدکننده باشد، شرایط ادامه کار برای تولیدکننده را سخت‌تر می‌کند، واقعیت این است که بخشی از حوزه‌ها و متولیان عرصه تولید به‌جای حمایت از تولید و تولیدکننده، با رویه‌های غلط، چوب لای چرخ تولید می‌گذارند.

این کارآفرین کردستانی گفت: در تمام دنیا برای تولید و تولیدکننده ارزش قائل می‌شوند و حمایت‌هایی برای رونق بخش تولید به‌عنوان مولد اقتصاد و اشتغال صورت می‌گیرد، اما در اینجا این رویه وجود ندارد و تولیدکنندگان بیشترین ضربه را متحمل می‌شوند.

برخی قوانین و مقررات، عرصه را بر صنعت تنگ‌تر کرده‌است

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت کردستان نیز عنوان کرد: کردستان به دلیل مرزی بودن مانند دیگر استان‌های مرزی کشور در اوایل انقلاب و در دوران جنگ تحمیلی سپر بلای مملکت بوده‌است، زمانی که امکانات مملکت به‌فور وجود داشت این استان درگیر جنگ و ناامنی بود.

عبدالله کاردانی یادآوری کرد: عدم سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در این استان موجب شده که کردستان در حوزه صنعت در رده‌های آخر کشور قرار گیرد.

وی افزود: بعد از جنگ تحمیلی به دلیل نبود امکانات لازم، کردستان در ریل توسعه‌ قرار نگرفت و اعتبارات قطره‌چکانی دولت به بخش تولید و صنعت پاسخگوی نیاز استان در این بخش نبود؛ ضمن اینکه در سال‌های اخیر نیز چند سرمایه‌گذاری بزرگ و خاص ازجمله کارخانه پوشاک، کارخانه نساجی و غیره تعطیل شدند.

کاردانی اضافه کرد: قوانین و مقرراتی که باید در جهت حمایت از بخش تولید تعریف شود به‌جای حمایت، عرصه را بر این بخش تنگ‌تر کرده، تا جایی که می‌توان به یقین ادعا کرد یکی از مسائلی که به اقتصاد ملی صدمه زده، وجود قوانین مختلف و بعضاً متضاد و موازی است که در سال‌های گذشته تدوین شده و همچنان هم پابرجا هستند، معتقد هستم بازنگری دست‌کم در بخشی از قوانین از نهاد‌های قانون‌گذار امری ضروری است.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها به‌عنوان منابع مالی مملکت بدون کار کارشناسی، دید شراکتی و توسعه‌ای تسهیلات با بهره بالا به واحدهای تولیدی و صنعتی پرداخت می‌کنند و با دریافت ضمانت‌های سنگین و بهره‌های بالا از تولیدکنندگان خیال خود را راحت می‌کنند، ابراز کرد: سیستم بانکی به شرط دریافت ضمانت‌ سنگین، تسهیلات پرداخت می‌کند و زمانی که واحد ورشکست شد، واحد تولیدی به تملک بانک درمی‌آید و این مهم‌ترین مشکل قوانین مالی در ایران است.

کاردانی تصریح کرد: اگر منابع مالی کشور به‌درستی و برای پایدار ماندن اشتغال به‌سوی تولید سوق داده شود، تولید هم تکیه‌گاهی بسیار محکم برای اقتصاد می‌شود و دیگر شاهد مصادره و تملک دارایی سرمایه‌گذاران توسط بانک‌ها نخواهیم بود.

پیشتازی صنعت طیور کردستان در بین ۸ استان منطقه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیز گفت: واحدهای پرورشی استان با ظرفیتی بیش از ۱۵ میلیون قطعه در هر دوره فعالیت می‌کنند و سایر حلقه‌های این صنعت شامل کارخانه‌های خوراک طیور، واحدهای مرغ مادر، واحدهای جوجه‌کشی، کشتارگاه‌ها و بسته‌بندی و حتی واحدهایی مانند فرآوری کود و ذرت خشک‌کنی در کردستان ایجاد شده‌است.

خالد جعفری اظهار کرد: ظرفیت ایجادشده در صنعت طیور کردستان این استان را در جایگاه ویژه‌ای قرار داده و سازمان جهاد کشاورزی به‌عنوان دستگاه هماهنگ‌کننده با ایجاد ارتباط بیشتر حلقه‌های زنجیره تولید در شکل‌گیری خوشه‌های صنعت طیور ایفای نقش می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: بازاریابی برای محصولات تولیدی زنجیره صنعت مرغ در استان ‌ترین اولویت‌ سازمان جهاد کشاورزی کردستان است و در این راستا تمام توان خود را به‌کار خواهیم گرفت.

جعفری در پایان به خبرنگار فارس گفت: آموزش‌ به بهره‌برداران و مرغداران از دیگر موضوعات مهمی بوده که سازمان جهاد کشاورزی از آن غافل نشده‌است، تهیه و ارائه بسته‌های آموزشی به بهره‌برداران و مرغداران، برگزاری سمینارهای رسمی، ایجاد بستر برای بازدید از نمایشگاه‌های بین‌المللی و خارجی از اقدامات انجام‌گرفته در این حوزه بوده و خوشبختانه توانسته‌ایم در این راستا گام‌های بسیار خوبی حتی فراتر از آنچه پیش‌بینی شده بود، برداریم.

سپهر
انتهای خبر/