صلاحیت ۱۱ داوطلب نمایندگی در استان کردستان تایید شد

رییس ستاد انتخابات کردستان گفت: طبق اعلام نظر شورای نگهبان و براساس بررسی‌های انجام شده، صلاحیت ۱۱ داوطلب دیگر در حوزه‌های پنجگانه این استان تایید شد که با این تعداد آمار نهایی کاندیداهای این استان در گوی انتخاب مردم به عدد ۱۲۶ نفر رسید.

حسین خوش اقبال روز چهارشنبه در گفت و گویی با اشاره در آخرین مرحله بررسی صلاحیت‌های داوطلبان، اظهار داشت: در این مرحله شورای نگهبان به اعتراض ۱۵ داوطلب رسیدگی کرد که از این تعداد، ۱۱ داوطلب در پنج حوزه انتخابیه شامل چهار نفر در حوزه انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره، سه نفر در حوزه انتخابیه سقز و بانه، سه نفر در حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد و یک نفر در حوزه انتخابیه بیجار تایید شدند.

وی تاکید کرد: صلاحیت چهار نفر شامل یک نفر در حوزه انتخابیه سنندج، یک نفر در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان، یک نفر در  حوزه انتخابیه سقز و بانه و یک نفر در حوزه انتخابیه مریوان و سروآباد از سوی شورای نگهبان برای حضور در انتخابات تایید نشد.

خوش اقبال تعداد صلاحیت شدگان نهایی در حوزه های مختلف انتخابیه این استان را شامل ۴۳ نفر در حوزه انتخابیه سنندج، کامیاران و دیواندره، ۱۴ نفر در حوزه انتخابیه بانه و سقز، ۱۷ نفر در حوزه انتخابیه قروه و دهگلان، ۲۰ نفر در مریوان و سروآباد و ۳۲ نفر در بیجار اعلام کرد که در مجموع ۱۲۶ نفر هستند.

رییس ستاد انتخابات استان کردستان یادآور شد: طبق ماده ماده ۵۶ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده ۴۰ آئین نامه اجرایی آن،  فعالیت‌های تبلیغاتی نامزدهای تایید صلاحیت شده از بامداد روز پنجشنبه مورخ ۲۴ بهمن آغاز و در ساعت هشت صبح یکم اسفند یعنی ۲۴ ساعت قبل از شروع اخذ رای پایان می‌یابد.

صلاحیت داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سه مرحله توسط هیات اجرایی، نظارت استان و هیات مرکزی نظارت بررسی شد که ۲۸۱ داوطلب در این استان برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده بودند که هیات اجرایی صلاحیت ۲۲۴ نفر را تایید کرد، هیات نظارت استان این تعداد را به ۹۸ نفر کاهش داد و هیات مرکزی نظارت نیز در آخرین مرحله بررسی صلاحیت های تایید شده را به ۱۲۶ نفر رساند.

برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در پنج حوزه انتخابیه کردستان ۲۸۱ ثبت نام کرده بودند که ۴۳ نفر نیز در مهلت بررسی صلاحیت‌ها از ادامه روند انصراف داده بودند.

استان کردستان دارای پنج حوزه انتخابیه و ۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی است، (حوزه انتخابیه سنندج شامل شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره ۲ نماینده، حوزه انتخابیه بیجار یک نماینده، حوزه انتخابیه قروه شامل شهرستان‌های قروه و دهگلان یک نماینده، حوزه انتخابیه سقز شامل شهرستان‌های سقز و بانه یک نماینده و حوزه انتخابیه مریوان شامل شهرستان‌های مرویان و سروآباد یک نماینده) است.

ایرنا
انتهای خبر/