رئیس بنیاد مسکن بانه

طرح بومگردی روستای پیاوین با حفظ بافت قدیمی اجرا می‌شود

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بانه با اشاره به اجرای طرح بومگردی روستای پیاوین بخش نمشیر گفت: این طرح با هدف حفظ بافت با ارزش روستایی اجرا شده و ۳۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

بختیار خدری روز دوشنبه در مراسم روز روستا و عشایر با عنوان «روستا شو» در روستای پیاوین اظهار داشت: طرح بومگردی این روستا در چند فاز از جمله کف سازی، سنگ فرش، احداث دیوار حائل، جدول گذاری، فاضلاب کشی، نصب درب و پنجره ها، اجرای فضای باز، احداث میدان با نماد بومی منطقه و طراحی چشمه است.

وی اضافه کرد: برای اجرای این طرح تاکنون ۹ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی هزینه شده و با توجه به اینکه این طرح جزء پروژه های ملی است به لحاظ تامین اعتبار مشکلی وجود ندارد و اعتبارات آن تا پایان طرح تامین می‌شود.

خدری افزود: اجرای طرح بومگردی روستای پیاوین به همکاری مردم روستا نیاز دارد چون ساخت و سازها باید با هماهنگی بنیاد مسکن انجام شود چرا که اجرای این طرح نیازمند حفظ بافت قدیمی و معماری سنتی است که باید در همه ساخت و سازها این موارد رعایت شود.

وی ادامه داد: روستای هفتاش، سونج و بیاندره برای اجرای طرح بومگردی معرفی شده‌اند که این طرح ها در آینده با حفظ بافت با ارزش و قدیمی در این روستاها اجرایی می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن بانه گفت: برای حفظ بافت با ارزش این روستا ۵۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه، ۲۱۰ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به هر یک از متقاضیان پرداخت می شود همچنین هزینه پروانه ساخت و نقشه از متقاضیان دریافت نخواهد شد.

پیاوین

مجوز بوم گردی برای منازل روستایی صادر می‌شود

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و میراث فرهنگی بانه هم در این مراسم گفت: در راستای ایجاد اشتغال و رشد و توسعه گردشگری در شهرستان مجوز طرح بومگردی برای منازل روستایی صادر می‌شود.

سعدالله رحیمی خواه افزود: این مجوز برای منازل روستاهایی که دارای بافت قدیمی و سنتی هستند و برای این طرح منازل مقاوم سازی شده باشند و همچنین تمام شرایط لازم برای بومگردی و جذب گردشگر را داشته باشد، صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای طرح بومگردی باعث رونق و توسعه روستاها می‌شود، اظهار داشت: برای اجرای این طرح آموزش های لازم به روستاییان داده و منازل آنها نیز استاندارد سازی می شود.

رحیمی خواه به نقش دهیاران و شوراهای اسلامی روستا در توسعه صنعت گردشگری اشاره کرد و یادآور شد: بسیاری از روستاهای شهرستان به دلیل داشتن طبیعت بکر، وجود جاذبه های گردشگری خاص و بافت سنتی برای اجرای طرح بومگردی مناسب هستند اما روستای پیاوین بافت بسیار قدیمی و سنتی دارد که به لحاظ گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی اضافه کرد: اجرای طرح بومگردی با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی و بنیاد مسکن انجام و در اجرای این طرح بافت با ارزش و سنتی روستا حفظ می‌شود.

روستا شو

روستای پیاوین در ۳۵ کیلومتری شهر بانه و در بخش نمیشر واقع شده و ۴۰ خانوار و ۲۰۰ نفر جمعیت دارد، در سال های گذشته این روستا ۷۰ خانوار بود که با دلیل کمبود امکانات ۳۰ خانوار مهاجرت کردند.

انتهای خبر/