عاقبت کرونا در استان کردستان چگونه خواهد بود؟

ایسنا/کردستان معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: عاقبت همه‌گیری ناشی از این بیماری به رفتارهای ما بستگی دارد، تعدادی از افراد در استان آلوده‌شده‌اند و احتمالاً دیگران را نیز آلوده خواهند کرد و مردم نیز با عدم رعایت مسائل بهداشت فردی، این آلودگی را گسترش خواهند داد. ابراهیم قادری در گفت‌وگو با ایسنا، […]ایسنا/کردستان معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، گفت: عاقبت همه‌گیری ناشی از این بیماری به رفتارهای ما بستگی دارد، تعدادی از افراد در استان آلوده‌شده‌اند و احتمالاً دیگران را نیز آلوده خواهند کرد و مردم نیز با عدم رعایت مسائل بهداشت فردی، این آلودگی را گسترش خواهند داد.

ابراهیم قادری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارکرد: بیماری کرونا جدید (Covid-19) از طریق تماس با بیمار و ذرات تنفسی او به دیگران منتقل می‌شود که علائم آن شامل سرفه، تنگی نفس، تب، سردرد، خستگی و درد بدن است.

وی افزود: عاقبت همه‌گیری ناشی از این بیماری به رفتارهای ما بستگی دارد، تعدادی از افراد در استان آلوده‌شده‌اند و احتمالاً دیگران را نیز آلوده خواهند کرد و مردم نیز با عدم رعایت مسائل بهداشت فردی، این آلودگی را گسترش خواهند داد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: دو عامل مهم در کنترل همه‌گیری ویروس کرونا، تأثیر دارد؛ اول اینکه بیمارانی که دارای علائم می‌شوند به‌شدت مسائل بهداشتی را رعایت کنند، مرتب دستشان را با آب و صابون بشویند و ماسک بزنند.

فرد مبتلا به ویروس کرونا نباید بیماری خود را  پنهان کنند

قادری در ادامه گفت: افراد نباید بیماری خود را پنهان کنند، این بیماری هیچ انگی ندارد و شبیه به سرماخوردگی است، پس به پنهان کردن بیماری و علائم توسط بیماران نیازی نیست لذا اگر افراد دارای علامت، سریع‌تر تشخیص داده شوند و درمان و ایزوله در خانه انجام شود، باعث کاهش انتقال بیماری به خانواده و دوستان خود خواهند شد و این بزرگ‌ترین خدمت به خانواده و دوستان است.

وی عنوان کرد: با شروع همه‌گیری این بیماری، اقدامات لازم برای شناسایی بیماران و قرنطینه کردن افراد در تماس با این بیماران شروع‌شده است به‌طوری‌که تا به امروز حدود یک هزار و ۷۰۰ نفر از افراد در تماس با این بیماران در قرنطینه خانگی به سر می‌برند که امیدواریم این افراد به خاطر جان خانواده، دوستان و سایر مردم، قرنطینه خانگی را رعایت کنند.

قادری با اشاره به دومین عامل مهم در کنترل همه‌گیری ویروس کرونا، گفت: مردم و افراد غیر مبتلا نیز باید فاصله اجتماعی را رعایت کنند، برخی از افراد علائم خفیفی دارند و ممکن است خود را بیمار ندانند لذا در میهمانی‌ها، مغازه‌ها و سایر اجتماعات حضور پیدا کرده و ناخواسته باعث آلوده کردن دیگران می‌شوند، بهترین اقدام، رعایت فاصله اجتماعی است که با ماندن در خانه و در صورت خروج از خانه برای کار ضروری، با عدم لمس محیط و شستن دست‌ها با آب و صابون تا حدود زیادی تضمین می‌شود، پس کنترل این اپیدمی بسیار ساده است و کاملاً به خود ما بستگی دارد.

آیا این اقدامات کافی است؟ 

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، افزود: این اقدامات می‌تواند شدت همه‌گیری را کم کند اما به‌ محض اینکه رفتارهای ما به حالت عادی برگردد، در عرض سه هفته، مجدداً همه‌گیری شدید خواهد شد، این اقدامات باید به مدت چند هفته به‌صورت کامل و ادامه‌دار توسط همه ما رعایت که چرخه انتقال ویروس مختل شود.

 قادری تاکید کرد: در مدتی که ما این موارد را رعایت کنیم، سیستم بهداشت و درمان نیز می‌تواند سریع‌تر بیماران را تشخیص داده و درمان کند و منبع عفونت نیز کاهش میابد.

وی به مراجعه افراد به سامانه www.salamat.gov.ir جهت غربالگری اشاره کرد و گفت: بهورزان و مراقبین سلامت بیش از ۹۰۰ هزار نفر از مردم استان را در خصوص علائم کرونا غربالگری کرده‌اند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، به تعداد غربال کرونا در کردستان اشاره و خاطرنشان کرد: تاکنون در شهرستان سنندج ۲۰۰ هزار نفر، سقز ۱۳۵ هزار نفر، مریوان ۱۳۰ هزار نفر، قروه ۹۹ هزار نفر، بانه ۹۶ هزار نفر، کامیاران ۸۲ هزار نفر، بیجار ۷۰ هزار نفر، دیواندره ۶۱ هزار نفر، دهگلان ۴۷ هزار نفر و سروآباد ۴۶ هزار نفر از طریق سامانه سیب غربال شده اند.

انتهای پیام