قامت سبز کشت بهاره کردستان مقابل کرونا

ویروس کرونا با شیوع خود در جامعه جهانی بسیاری از فعالیت‌ها را به حاشیه برد، اما کشت بهاره در کردستان با قامت سبز خود مقابل این ویروس قد علم کرده است.

کشاورزان کردستان همانند مردم دیگر مناطق کشور، امسال در کنار استرس‌های ناشی از خشکسالی با چالشی جدید به نام ویروس کرونا مواجه هستند. البته مخاطرات طبیعی همواره محصولات و عملکرد آن‌ها را نشانه می‌گیرد،‌ اما این ویروس خود بهره‌برداران را هدف قرار داده است.

با وجود تمام این مخاطره‌ها بهره‌برداران کردستان در فصل بهار، به عهدی که با زمین بسته‌اند، پایبند بوده و از اول فروردین فعالیت‌های کشت بهاره را با تنوع محصولات مختلف، پیش روی خود قرار داده و در تلاش هستند، با قامتی سبز در برابر مهمان ناخوانده جهانی ایستادگی کنند.

حدود ۲۰ درصد برنامه کشت بهاره محقق شده است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی کردستان گفت: کشت‌های بهاره سال ۹۹ با شروع کشت‌های زودهنگام نخود، عدس و گلرنگ در ابتدای فروردین شروع و تاکنون بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت کشت این محصولات قرار گرفته است.

محمدصالح احمدی افزود: طبق برنامه ابلاغی تدوین و ارسال‌شده به شهرستان‌ها امسال مقرر شد ۱۵ نوع محصول در بیش از ۱۵۷ هزار هکتار اراضی استان تحت کشت محصولات بهاره قرار گیرد.

وی با بیان اینکه محصول نخود با حدود ۱۰۰ هزار هکتار، بیشترین میزان سطح کشت بهاره را به‌خود اختصاص داده است، اضافه کرد: سیب‌زمینی با هفت‌هزار هکتار، گلرنگ با سه‌هزار هکتار، خیار با ۲ هزار و ۳۰۰ هکتار، گوجه‌فرنگی با یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار و چغندر قند با حدود یک‌هزار هکتار در رتبه‌های بعدی کشت قرار دارند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی گفت: هندوانه، بادمجان، خربزه و برخی محصولات جالیزی دیگر نیز توسط بهره‌برداران کردستانی در فصل بهار در اراضی کشت می‌شود.

بیش از ۱۲ هزار تن، نهاده کشاورزی در کردستان توزیع شد

احمدی یادآور شد: مهم‌ترین مسئله برای کشت‌های بهاره و داشت محصولات پاییزه، تأمین و تدارک نهاده‌های کشاورزی کود و بذر است که امسال برابر هماهنگی‌ها و پیگیری‌های به‌عمل آمده تاکنون ۲۵ تن بذور اصلاح‌شده ارقام جدید و پرمحصول بین کشاورزان کردستان توزیع شده است.

وی افزود: بذور اصلاح‌شده برای محصولاتی همچون نخود، عدس، گلرنگ، آفتابگردان، خلر، اسپرس، سورگوم، کینوا، ذرت، چغندر قند، گوجه‌فرنگی، خیار و هندوانه تأمین و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی تأکید کرد: همچنین در این مدت ۱۲ هزار و ۱۰۰ تن انواع کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان از بندر امام‌خمینی(ره) بارگیری و به استان منتقل و در بین بهره‌برداران توزیع شده است.

وی با بیان اینکه توزیع کود شیمیایی در بین کشاورزان بر اساس نسق زراعی توزیع شده است، اظهار کرد: با این اقدام موفق شدیم، در کنار حذف نابسامانی‌های توزیع کودشیمیایی در اسفند سال گذشته، گام‌های بزرگی نیز در راستای کاهش تأثیرات بازار سیاه کودشیمیایی برداریم.

احمدی افزود: هم‌اکنون کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان کردستان، از قرار هر کیسه حدود ۵۴ هزار تومان و به صورت یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی گفت: در سال گذشته نیز از سهمیه ۹۷ هزار تنی کودهای شیمیایی بیش از ۷۶ هزار تن کودهای شیمیایی توسط شرکت خدمات حمایتی وسازمان تعاون روستایی شامل ۵۸ هزار تن کود ازته، ۱۳ هزار تن کود فسفاته وچهار هزار و ۵۰۰ تن کودهای پتاسه، تأمین و تحویل کشاورزان استان شده است.

کارشناسان با کشاورزان به‌صورت مجازی درارتباط هستند

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی با اشاره به اینکه شیوع ویروس کرونا، یکی از چالش‌های مهم کشت بهاره‌ در سال جاری است، افزود: هم‌اکنون کارشناسان پهنه‌های کشاورزی این استان موظف شده‌اند در راستای عمل به مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا به‌صورت مجازی با بهره‌برداران ارتباط دارند.

احمدی یادآور شد: کارشناسان بر اساس این دستورالعمل‌ها موظف شده‌اند، به‌علت عدم حضور فیزیکی در مزارع و باغات با همکاری بهره‌برداران عکس‌ها و تصاویری از مزارع گرفته و نسبت به بررسی آفات و بیماری‌ها اقدام کنند.

۲۲ دستورالعمل بهداشتی برای کشاورزان صادر شده است

مدیر روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی نیز در ارتباط با اهمیت رعایت بهداشت برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا بین کشاورزان اظهار کرد: این سازمان در این راستا ۲۲ دستورالعمل بهداشتی در فعالیت‌های مختلف کشاورزی را به بهره‌برداران صادر کرده است.

مهدی فتحی افزود: این دستورالعمل‌ها در مراکز تحت اختیار سازمان جهادکشاورزی لازم‌الاجرا بوده و در روستاها نیز با همکاری دهیاری‌ها سعی‌شده در مزارع نیز توسط کشاورزان اجرا شود.

وی اضافه کرد: این دستورالعمل‌ها در ۲ بخش رعایت بهداشت فردی و بهداشت محل کار و مزرعه بوده که در آن توصیه‌هایی از جمله پرهیز از رفت‌وآمد غیرضروری، استفاده از مواد شوینده، ضدعفونی دستگاه‌ها و ادواتی که انسان با آن سروکار دارد، تأکید شده است.

بارش‌های کردستان در سال زراعی جاری ۳۸ درصد کاهش یافت

معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی کردستان گفت: بارش نزولات جوی این استان در سال زراعی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۳۸ درصد کاهش داشته است.

علی پناهی اظهار کرد: در آمار سال زراعی جاری اول مهر ۹۸ تا آخر فروردین ۹۸، به صورت میانگین ۴۴۳ میلی‌متر بارندگی در این استان ثبت شده که در مقایسه با ۷۱۶ میلی‌متر مدت مشابه سال گذشته از ۳۸ درصد کاهش برخوردار است.

وی افزود: میزان بارندگی کردستان در مقایسه با میانگین بلندمدت ۳۰ ساله خود نیز حدود ۴۵۳ میلی‌متر برآورد شده که در این بخش نیز ۲ درصد کاهش دارد.

پناهی با اشاره به اینکه با وجود کاهش بارندگی در این استان بارش‌های بهاره، تاکنون به‌موقع و مثمر بوده است، افزود: در فروردین امسال در هرکدام از شهرستان‌های مریوان و سروآباد ۱۲۰ میلی‌متر، بیجار ۱۱۳ میلی‌متر، کامیاران و قروه هرکدام ۱۰۴ میلی‌متر، بانه ۹۷ میلی‌متر، دیواندره ۸۹ میلی‌متر، سنندج ۸۱ میلی‌متر و سقز ۷۰ میلی‌متر بارش رخ داده است.

این استان یک‌میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی، شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم معادل ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی معادل ۱۲ درصد دارد.

کردستان سه‌میلیون و ۱۹۹ هزار رأس دام سبک و سنگین، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل دارد و جمعیت بهره‌بردار کشاورزی آن ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و بقیه مربوط به بخش زراعت است.

عمده محصول زراعی این استان، گندم با حدود یک‌میلیون تُن در سال است و عمده محصول تولیدی باغی نیز توت‌فرنگی با حدود ۴۸ هزار تُن است.

انتهای پیام/