مرز به عنوان یک شریان مهم اقتصادی کردستان باید فعال بماند

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی استانداری کردستان, خالد جعفری شامگاه پنجشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات و مبادلات مرزی استانکردستان, اظهار داشت: رقم پنج میلیارد دلار برای مبادلات مرزی استان رقم مناسبی است اما باید تلاش کنیم افزایش یابد زیرا یکی از راه هایی که می تواند ما را به […]به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی استانداری کردستان, خالد جعفری شامگاه پنجشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات و مبادلات مرزی استانکردستان, اظهار داشت: رقم پنج میلیارد دلار برای مبادلات مرزی استان رقم مناسبی است اما باید تلاش کنیم افزایش یابد زیرا یکی از راه هایی که می تواند ما را به سمت توسعه اقتصادی ببرد مرز و در آینده نزدیک منطقه ویژه اقتصادی خواهد بود.

وی در ادامه از تلاش های مردم و فرمانداری مریوان، اتاق بازرگانی، انجمن صنفی صادرکنندگان، اداره صمت و سایر دستگاه های ذیربط که در روزهای اخیر با تمام توان تلاش کردند مرز باشماق به فعالیت خود ادامه دهد قدردانی کرد و افزود: ما اعتقاد داریم که مرز باید با حفظ اصول وچارچوب های لازم، باز بماند.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کردستان ادامه داد: در شرایط فعلی که بیماری کرونا شایع شده باید هم از لحاظ بهداشتی و هم روانی اقدامات لازم را انجام دهیم تا سلامت کارکنان و مردمی که در باشماق حضور دارند، حفظ شود.

جعفری در ادامه با اشاره به فراهم شدن امکان واردات موز از مرز باشماق، بر لزوم رعایت شرایط اعتبار گواهی صادرات سیب تاکید کرد و یادآور شد: باید اعتبار محصولات صادراتی حفظ شود.

وی از اتاق بازرگانی سنندج خواست ارتباط خود با اتاق سلیمانیه را افزایش دهد و بیان کرد: با توجه به اختیاراتی که اتاق دارد باید دغدغه های بازرگانان استان را پیگیری کند تا تجار مجبور نباشند به بخش دولتی مراجعه کنند.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کردستان برگزاری نمایشگاهی شایسته نام جمهوری اسلامی از سوی کردستان در سلیمانیه عراق را آرزوی چندین ساله استان عنوان کرد و گفت: به عنوان مطالبه ای از اتاق سنندج و شرکت نمایشگاهی استان امیدواریم در سال ۹۹ نمایشگاهی با رعایت استانداردهای لازم برگزار کنیم.

جعفری در خصوص برگزاری نمایشگاه های تخصصی در استان نیز اظهار داشت: می خواهیم از امکانات برای رسیدن به اهداف استفاده کنیم و قیمت بالای تعرفه های نمایشگاهی به ضرر استان است بنابراین اگر بخواهیم از تولید و صادرات حمایت کنیم باید تلاش کنیم تعرفه پایین باشد تا نمایشگاه ها فعال و جذاب برگزار شوند.