مشاهده یک قلاده گربه وحشی در زیستگاه های شهرستان دهگلان

محیط بانان یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دهگلان با همکاری همیاران محیط زیست، در جریان گشت و کنترل و پایش مناطق آزاد، در حاشیه یکی از رودخانه های این شهرستان یک قلاده گربه وحشی را مشاهده کردند.

یوسف مجیدی، رییس اداره حفاظت محیط زیست دهگلان گفت: در چند سال اخیر از وجود گربه وحشی در برخی مناطق توسط همیاران محیط زیست به این اداره گزارش هایی ارسال می شد، اما این اولین بار ماموران اجرایی این اداره و با همکاری همیاران محیط زیست، در جریان گشت و کنترل و پایش مناطق آزاد، در حاشیه رودخانه این قلاده گربه وحشی را مشاهده کردند.

وی اظهار کرد: گربه وحشی حیوانی اغلب شب فعال است و به ندرت در طول روز مشاهده می شود اما با توجه به بروز بحران کرونا و عدم تردد مردم در زیستگاه های طبیعی، این حیوانات احساس امنیت بیشتری کرده و در طول روز نیز به گردش و شکار می پردازد و همین امر موجب شده که یگان حفاظت بتوانند در طول روز آن را ببینند.

به گزارش بانه نیوز و به نقل از اداره کل محیط زیست استان کردستان، مجیدی ادامه داد: با توجه به اینکه فصل بهار زمان زادآوری حیوانات می باشد و حیات وحش فعالیت بیشتری دارند و برای فعالیت های سرشتی خود مانند تهیه غذا به مناطق مسکونی، زمین های زراعی و باغات نزدیک می شوند؛ از عموم مردم درخواست می شود در حفظ و حمایت از آن  مشارکت بیشتری داشته باشند.

گربه وحشی با نام علمی Felis silvestris از خانواده گربه سانان و از اجداد گربه اهلی بوده اما جثه آن از گربه اهلی بزرگتر و خال های  روی بدن بزرگ تری دارد.

 

انتهای پیام/