نصب دستگاه شتابنگار بر خط در نگین غرب کشور

یک کارشناس شتابنگاری گفت: امروزه یکی از مهم‌ترین مخاطراتی که همواره شهرها را تهدید می کند خطر وقوع زلزله است، ازاین‌رو، شهر مریوان با قرار گرفتن بر روی نوار قرمز مانند بسیاری از شهرها با توجه به قرارگرفتن بر روی چندین گسل فعال، از پتانسیل لرزه خیزی بسیار بالا برخوردار است.

امروزه یکی از مهمترین مخاطرات که شهرها را تهدید می کند خطر وقوع زلزله است. لذا کاهش آسیب مدیریت بحران و در نهایت تاب آوردن شهرها در برابر مخاطراتی همچون زلزله لازم و ضروری است.

کیفیت مصالح ساختمانی و ابنیه و تراکم جمعیت ازجمله معیارهایی است که در میزان تاب آوری شهرها لحاظ می شود، یکی از مهم‌ترین الزامات، پرداختن به مسائل کالبدی بافت‌های مسکونی در شهرها، تبیین مفهوم تاب‌آوری و پیرو آن مقاوم‌سازی این بافت‌ها در مواجهه با حوادث و مخاطرات احتمالی زلزله است.
قرارگیری شهرستان مریوان در کنار گسل اصلی جوان زاگرس موجب می شود که تمرکزی از ۱۵۰هزار جمعیت در این پهنه شهری و روستایی با احساس هر زلزله کوچک در پهنه گسل اصلی جوان زاگرس همراه باشد.

گسل زاگرس از شمال بندر عباس تا ناحیه مریوان، در طول ۱۳۵۰ کیلومتر امتداد دارد. در ناحیه مریوان، این گسل وارد خاک عراق می شود و بار دیگر به ناحیه سردشت می رسد و از سردشت، وارد خاک ترکیه می شود که از آن به عنوان زون راندگی نام می برند.

دریاچه زریوار مریوان نیز خود به دلیل عملکرد و حرکت گسل اصلی جوان و ایجاد یک گودال پهنه فروکش در پهنه گسله امتداد لغز ایجاد شده است. این سامانه گسلی طولانی ترین سامانه گسلی ایران است.
این حرکت های کوچک در  گسل با نصب ایستگاه های شتابنگار برخط و لزوم به کارگیری آنها در سامانه پاسخ سریع و هشدار سریع قابل کنترل است.
محد رضا ابراهیم پور، کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری کشور با اشاره به اینکه استان کردستان به سبب وجود گسل های فعال به ویژه در بخش غربی، از جمله استان های لرزه خیز کشور است بیان کرد: گسل های فعال استان بخشی از پهنه لرزه خیز وسیع زاگرس هستند که طی قرن های گذشته فعالیت های لرزه ای از خود نشان داده اند.
وی افزود: گرچه زلزله ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ در استان مجاور کردستان رخ داده است، اما با توجه قرارگیری سامانه های گسلی استان کردستان و کرمانشاه در یک پهنه مشترک (پهنه زاگرس)، وقوع زلزله هایی مشابه زلزله سرپل ذهاب در بخش غربی استان به ویژه در شهرهای مریوان، سروآباد، کامیاران و بانه کاملاً محتمل است.
این کارشناس ارشد شبکه شتابنگاری بیان کرد: امروزه یکی از مهم‌ترین مخاطراتی که همواره شهرها را تهدید می کند خطر وقوع زلزله است، ازاین‌رو، شهر مریوان با قرار گرفتن بر روی نوار قرمز مانند بسیاری از شهرها با توجه به قرارگرفتن بر روی چندین گسل فعال، از پتانسیل لرزه خیزی بسیار بالا برخوردار است.

وی تاکید کرد: کاهش آسیب و تاب آوری شهرها و روستاها در مقابل با مخاطرات زلزله، با شناسایی و تعیین حریم گسل شهرها و ضوابط اجرای آیین نامه ۲۸۰۰مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی و نصب دستگاه های شتابنگار برخط و لزوم به کارگیری آنها در سامانه های هشدار و پاسخ سریع می باشد.

ابراهیم پور افزود: تعداد پنج ایستگاه شتابنگار زلزله برخط استان کردستان در شهرهای سنندج، بانه، سقز، دیواندره و کامیاران، نصب شده است و تا پایان هفته در شهرهای مریوان، سروآباد و قروه باتوجه به لرزه خیز بودن آنها نصب و امروز نیز با آماده شدن زیر ساخت ایستگاه در مریوان در این شهرستان نصب و به شبکه شتابنگاری برخط متصل می شو.
وی با اعلام این خبر اظهار کرد: تاکنون بیش از ۱۱۰۰ دستگاه شتاب‌ نگار از نوع آفلاین و تعداد۲۱۴دستگاه شتاب نگار آنلاین با تکنولوژی روز دنیا در شهرستان‌ها، بخش ها و مناطق لرزه خیز کشور با خطر نسبی، خیلی خطرناک و خطرناک نصب و راه‌اندازی شده است.
وی گفت: فاز اول خرید این دستگاه های شتابنگار برخط در سال۱۳۹۷با پیگیری مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی کلید خورد و حدود۲۶۰ دستگاه شتاب‌نگار زلزله جدیدخریداری و وارد کشور شد که به تناسب نیاز مناطق لرزه خیز مختلف کشور نصب شده است و در فاز دوم تعداد ۲۴۰ دستگاه خریداری شده و در حال انجام کارهای پایانی آن جهت ورود به کشور هستیم.
کارشناس ارشد شتابنگاری، با بیان این که کشور ایران در غرب آسیا دارای بزرگترین شبکه شتاب‌نگاری ثبت زمین لرزه است، افزود: در ایران ۱۱۰۰ دستگاه شتاب‌نگار نصب شده و در این میان تنها کشور ترکیه با بیش از ۵۰۰ ایستگاه شتاب‌نگاری در این عرصه فعال است.

ایسنا
انتهای خبر/