نماز جماعت در مساجد کردستان برگزار نشود

ایسنا/کردستان فتوای شورای عالی افتاء استان کردستان با موضوع اقامه نماز جمعه در شرایط فعلی، بیانه ای صادر کرده اند که روحانیون و ماموستاهای استان در مساجد نماز جماعت برگزار نکند. متن این بیانیه که روز پنجشنبه (۲۲ اسفند) به این شرح است: با توجه به انتشار ویروس کووید ۱۹ و شیوع بیماری کرونا در کشور […]ایسنا/کردستان فتوای شورای عالی افتاء استان کردستان با موضوع اقامه نماز جمعه در شرایط فعلی، بیانه ای صادر کرده اند که روحانیون و ماموستاهای استان در مساجد نماز جماعت برگزار نکند.

متن این بیانیه که روز پنجشنبه (۲۲ اسفند) به این شرح است: با توجه به انتشار ویروس کووید ۱۹ و شیوع بیماری کرونا در کشور و سرایت آن به استان کرستان و با توجه به ضرورت مقابله همگانی با این بیماری خطرناک، توجه شهروندان دیندار استان کردستان را به نکات ذیل معطوف می‌دارد. با عنایت به انتشار ویروس کووید ۱۹ و شیوع بیماری کرونا در کشور، شورای عالی افتاء استان کردستان بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد.

از آنجا که به گفته متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت، میان اجتماع و ازدحام جمعیت از یک سو و گسترش این بیماری مرموز و سرایت آن به سایر افراد از سوی دیگر رابطه مستقیم وجود دارد،  توصیه اکید متولیان حوزه سلامت و بهداشت استان، این است که شهروندان از هرگونه اجتماع ولو برای اقامه نماز جمعه که از واجبات مسلم دینی و از شعائر مهم اسلام است، اجتناب کنند.

روحانیون و ائمه جمعه و جماعات استان کردستان نیز بعنوان متولیان امور دینی جامعه ضمن تقدیر از جهد بی امان ستاد مبارزه با کرونا ، نه تنها مانع مبازره بی امان با این ویروس مرموز نیستند بلکه خود به حکم شریعت و به حسب وظیفه دینی، پیشرو و پیشگام این مبارزه خواهند بود و اگر به عبادات و مراسمات دینی مردم حساس اند به سلامت و صحت و عافیت مردم حساس ترند .

به اتفاق فقهای مذاهب اربعه اهل سنت و جماعت، یکی از شرایط وجوب نماز جمعه انتفای خوف است  به این معنی که هرگونه خوف و نگرانی برجان و مال نمازگزار، عذر محسوب می شود و هرگونه عذری موجب سقوط تکلیف است، لذا کسانی که بر سلامت و عافیت خود بیمناک اند، مکلف به حضور در نماز جمعه نیستند.

در شرایط عادی، مبتلایان به بیماری های مسری نه تنها مکلف به حضور در نمازهای جمعه و جماعت نیستند، بلکه با توجه به احتمال جدی انتشار بیماری و درگیر کردن سایر نمازگزاران، شرعا مجاز به شرکت در نماز جمعه وجماعت نیستند  همانگونه که زنان و کودکان و بیماران و سالمندان نیز  در شرایط عادی مکلف به حضور در نماز جمعه نیستند.

اما هم اکنون سلامت همگان در خطر است ، فلذا عمل به توصیه های و توجیهات وقائی و بهداشتی پزشکان و متخصصان این حوزه ، واجب است و تخطی از آنها خلاف شرع است.

مسئولان و متولیان امور نیز به مفاد حدیث « کلکم مسئول عن رعیته » در قبال سلامت جامعه مسئول اند، فلذا هرگاه پای سلامت و امنیت شهروندان و مصالح جامعه درمیان باشد بایستی به تکلیف خود عمل کنند، فلذا انتظار می رود روحانیون معزز، هیأت های امناء و متولیان مساجد، به تصمیمات ستاد استانی مبارزه با کرونا که با مشورت و موافقت شورای عالی افتاء استان کردستان اتخاذ شده احترام بگذارند و در روند مبارزه میدانی با این بلای فراگیر خللی وارد نسازند.

هر یک از روحانیون بزرگواری که هنوز خطر ویروس کرونا را جدی تلقی نکرده اند و همچنان براقامه نماز های جمعه اند اصرار می ورزند، چنانچه با نظرات و فتاوای خود موجب اتلاف نفوس و اخلال در روند مهار این بیماری گردند ، در قبال این نفوس ضامن و در پیشگاه خداوند مسئول و پاسخگو خواهند بود.

به همه نمازگزاران توصیه اکید می شود که در نمازهای یومیه خود  قنوت نازله بخوانند  و ادعیه مأثوره مرتبط با دفع این بلیه همگانی را ورد خویش قراردهند و برای موفقیت متولیان این مبارزه دشوار خصوصا جامعه درمانی کشور دعا نمایند .

روحانیون نیز در خلال تعطیلی موقت مساجد و اماکن عبادی منطقه ، با بهره گیری از امکانات ارتباطی و فضای مجازی به تعلیم ادعیه وارده و آموزش فقه نوازل به جامعه مخاطب بپردازند و همگان را به توبه و استغفار و خشوع و انکسار دعوت کنند.

انتهای پیام