هلال بیش از ۲ هزار عدد ماسک رایگان در سقز توزیع کرد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: داوطلبان این جمعیت در اقدامی انساندوستانه مقادیر زیادی پارچه را خریداری کرده و با راه اندازی کارگاه خیاطی اقدام به تولید ماسک و توزیع آن بین مردم سقز کردند. محمدباقر محمدی به اقدام یک خیّر اردبیلی و تحویل بیش […]مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: داوطلبان این جمعیت در اقدامی انساندوستانه مقادیر زیادی پارچه را خریداری کرده و با راه اندازی کارگاه خیاطی اقدام به تولید ماسک و توزیع آن بین مردم سقز کردند.

محمدباقر محمدی به اقدام یک خیّر اردبیلی و تحویل بیش از ۲۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی کننده به کردستان اشاره کرد و گفت: تیم‌های واکنش سریع هلال احمر استان با استفاده از تجهیزات تخصصی و پمپ سمپاشی شبانه معابر عمومی و شهری سنندج را با این مواد گندزدایی می‌کنند.

وی از فعالیت داوطلبانه هلال احمر بیجار در زمینه مقابله با کرونا خبر داد و افزود: نیروهای این جمعیت با حضور در مناطق و معابر شلوغ و پرتردد شهر، توزیع بروشورهای آموزشی و همچنین به صورت شفاهی، مردم را از خطرات ویروس کرونا و راه‌های مقابله با آن آگاه می‌کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان به استقرار ۶ پایگاه سلامت در مبادی ورودی و خروجی شهرستان‌های استان اشاره کرد ویادآور شد: هلال احمر با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و سایر ارگان‌های عضوستاد مدیریت بحران، در مبادی ورودی و خروجی به کنترل تردد خودروها و تست تب‌سنجی مسافران می‌پردازند.

محمدی با بیان اینکه فعالیت‌های آموزشی و آگاه‌سازی این جمعیت برای مقابله با ویروس کرونا و عدم اشاعه آن کماکان ادامه دارد، تاکید کرد: هلال احمر کردستان ضمن هماهنگی با اداره کل مدیرت بحران استان از هیچ تلاش و تعاملی در جهت تامین سلامت جامعه فروگذار نخواهد کرد.

۳۱۷ نمونه از افراد مشکوک به کرونا گرفته شده که از این تعداد، ۱۰۲ نمونه مثبت و ۱۸۲ نمونه منفی است.

تاکنون ۱۰۲ نفر در کردستان به ویروس کرونا مبتلا شده و آمار مبتلایان به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز با ۴۰ نفر، بانه ۲۳ نفر، سنندج ۱۵ نفر، کامیاران چهار، قروه ۹، مریوان ۲، دیواندره سه، بیجار سه، دهگلان ۲ و سروآباد یک نفر است.

در ۲۴ ساعت گذشته ۹ نفر به تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در استان اضافه شد،  اکنون بر اساس آخرین نتایج آزمایشگاهی ابتلای ۱۰۲نفر از افراد بستری به بیماری کرونا قطعی است.

آمار مبتلای قطعی به بیماری کرونا به تفکیک شهرستان‌ها شامل سقز با ۴۰ نفر، بانه ۲۳ نفر، سنندج ۱۵نفر، کامیاران چهار، قروه ۹، مریوان ۲، دیواندره سه، بیجار سه، دهگلان ۲ و سروآباد یک نفر است.

 ۱۰ بیمار بر اثر ابتلا به بیماری کرونا از ابتدا تا امروز فوت شدند که از این تعداد هفت بیمار در سقز، یک بیمار در مریوان، یک بیمار در قروه و یک بیمار در بانه  بودند ضمن اینکه چند نفر دیگر هم در این مدت جانباخته اند که جواب آزمایش آنها منفی بوده است.
ویروس کرونا از اوایل دی ماه در «ووهان» واقع در استان «هوبی» چین پدیدار شد و تاکنون علاوه بر کشورهای جنوب شرق آسیا، خاورمیانه، اروپا، قاره های آفریقا، اروپا و اقیانوسیه را هم تحت تاثیر قرار داده است.
ایران نیز از  ویروس کرونا در امان نماند و نخستین مورد بیماری ۳۰ بهمن ماه در قم شناسایی شد.
کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

از ظهر پنجشنبه تا جمعه گذشته و بر اساس نتایج آزمایشگاهی، هزار و ۲۸۹ مورد بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد و کل مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۱ هزار و ۳۶۴نفر افزایش یافت که
تا کنون سه هزار و ۵۲۹ نفر از بیماران بهبود یافته و ترخیص. شده‌اند.
در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۵ نفر از مبتلایان جدید به کرونا جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۵۱۴ مورد رسید